"Звучног топа није било, шеф ФСБ лично потписао" Вучић размонтирао блокадерске лажи и измишљотине једном реченицом
Председник Србије Александар Вучић присуствовао је данас у Београду свечаном отварању XXI Светског конгреса економиста Међународне економске асоцијације.
- Професоре Влаховићу, уважени гости, припремили су три различита говора за мене. Сви су предугачки, морам искрено да вам кажем. Велико ми је задовољство да вас све данас поздравим. - рекао је Вучић на почетку обраћања.
Председник се потом захвалио организаторима и свим присутнима који су дошли из читавог света да би присуствовали догађају.
- Тема овогодишњег конгреса је глобална економска реалност. Живимо у времену у којем у воду падају разне претпоставке које су обликовале светску економију у последњих 30 година. Деценијама креатори политика и економисти су функционисали у окружењу које је деловало предвидљиво, данас свет јесте међусобно повезан али истовремено фрагментиран. И та контрадикција је у сржи разних изазова са којима се суочвамо и како се са тим сналазимо одредиће да ли смо успешни или не као политичари или експерти.
- Желим да поделим са вама једно од својих искустава које се десило још 2021. године, ишао сам у Давос.То је била једна од мојих 12 посета.Увек сам намеравао да слушам људе који су се обраћали публици у Давосу, да бисте нешто рекли тим паметним људима морате и ви нешто да научите. Те године је од гостију био и председник Кине Си Ђинпинг. Ја сам видео на који начин су сви били изненађени његовим говором. Он је прихватио глобализам али је окренуо наглавачке све вредности за које смо ми тада знали. Истовремено, чуо сам пуно европских лидера који су кренули да говоре протекционистичким мераама. То је нешто што је изненадило свет и променило га.
Истакао је да данас Европа гради своје механизме да брани своју економију и штити своју индустрију и ИТ сектор. Додао је и да свет не може да испрати САД и Кину по питању доминатних технологија, те да Европа то не може да прати.
- Слушајући друге говорнике на том догађају да ништа у будућности неће бити исто. Ако погледате данашњи свет ЕУ је имала око 205 баријера у домену трговине и услуга. Данас их има 2900. То је огромна промена, свет је потпуно другачији, али нико не може да спречи земље које су брже, које имају мање бирократије, а које могу брзо и ефикасно да обављају посао. То је једноставно знак за узбуну за све нас у Европи. Када кажем Европа мислим и на Србију.
- Ми заостајемо, каскамо за Кином и САД по разним питањима, ако се не променимо тај јаз ће се продубити. Можемо да издржимо данашње разлике, али оне у будућности не.
Истакао је да је дуго година мултиполарност била одбацивана. Председник је потом указао на муњевит економски развој Кине у протеклих 20 година.
- Можда је највећа грешка коју можемо да направимо јесте да кажемо да се глобализација завршава. Не завршава се, већ се мења. Просечан раст трговинске размене је повећан за 9 одсто, у поређењу са 2 одсто у протеклој деценији.
- Када год сам питао Кристалину Георгијеву шта да радимо, да ли да агресивно инвестирамо у инфраструктурне пројекте или да чувамо финансијске бафере одговор је био очувајте финансијске бафере, а онда улажите што више можете, потом направите закључак.
- Још једно питање, вештачка интелигенција. Она има потенцијал да потпуно преозбрази индустрије и продуктивност, али не ради се само о алгоритмима већ о таленту и енергетици,рачунарској моћи. Неки од највећих ограничења наредних деценија ће бити физички, а не технолошки.
Питање новинара
- Довели смо нека важна и светска имена, носиоце нобелових награда и задовољан сам што је држава Србија помогла у довођењу ових људи који својим промишљањем и интелектуалним ставом могу да допринесу економске будућности света и од којих можемо много тога да научимо.
- Оно што је за људе у Србији важно јесте што смо у првом кварталу ове године четврта економија Европе по стопи раста, испред нас су Данска, Малта и Пољска, сви остали су иза нас. Очекујемо да будемо у прва три до краја године. Верујем да ћемо следеће године, уз прогнозу ММФ-а Србија да буде број 1 по стопи раста. Оно што ми морамо да тражимо јесте нови извори раста, мораћемо да водимо рачуна и о енергији, нарочито електричној енергији, под два, то је вода и оно треће јесте што ми морамо да идемо у корак са иновативним технологијама, вештачком интелигенцијом.
- Свако заостајање у овој хајтек револуцији оставиће нас годинама у запећку у односу на најразвијеније земље света. Имамо бројне ифраструктурне радове и бројне проблеме са којима се сусрећемо, али верујем да смо у стању и то да решимо.
О скупу 27. јуна
- Што се тиче ове друге ствари, око скупа, то Синиша и Ана воле да говоре неке детаље новинарима, за мене је много важније од свих тих ствари којима људима значе од највеће српске заставе, до дрон шоуам, робота, мени више значи шта ће да буде изречено, план за будућност као програм, шта је оно што ми морамо да урадимо у нашој земљи. Пред људе ћемо делимично, нешто што можемо 27. нешто 28. а нешто 29. али то су дани када ћемо много тога да предочимо.
О звучном топу и Сави Манојловићу
- Ја стварно не бих да коментаришем појединачне чланке. Мени је важна истина, оно што знам. Данас сам видео на шолаковим медијима да су изјавили: "па да, измишљотина је то око Сарајево сафарија", па што то нисте рекли раније? Они су оптужбама промашили годину, толико је то лажно и глупо било.
- Ја волим људе који желе и стално причају о хапшењу. То говори да немају никакав план програм. Звучног топа у употреби није било. И они то знају одлично. Ја немам проблем са тим пошто знају да сам рекао ФБИ и ФСБ. Не, позвани су ФБИ и ФСБ, а ФБИ је рекао да не може због својих процедура да учествује. Позивам сад и ФБИ и све европске службе. Тада због необјективности појединих из Европе звали смо Американце и Русе. Руси су свој потпис ставили, не Руси него Бортиков, шеф ФСБ. Ви нам реците кога да доведемо од озбиљних служби, ми смо спремни. Знате шта ће бити њихов одговор, не можемо да дођемо за оне који би да навијају за другу страну. Ко год да дође рећи ће вам да није било звучног топа, зато што га није било. Сви ђе они да се ређају и да глуме хероје "сви ми знамо да је било звучни топ" иако сви они знају да није био. И ако им је по први пут показано како се то тачно и догодило. Једва чекам да идем у затвор због звучног топа, то би било нешто најсмешније на кугли земаљској. Ми знамо и од кога је та лаж потекла, али оставићемо то тужиоцу.
Вучић је потом подсетио на јутрошњи састанак с Лијем где је истакао како вештачка интелигенција може много тога да помогне.
- То су важне ствари, а ово да одговарам на све и да сваког дана изађем и кажем: "ја нисам убијао децу у мајчином наручју" као што сте лагали данима и недељама преносећи регионалне медије. На крају се увек све дозна. У цара Тројана козје уши. Увек се истина сазна и увек победи.
О Динку Грухоњићу и нападу на аутомобил његовог сина
- Ја најпре осуђујем напад на аутомобил његовог сина. Не знам ни којих је регистрација и који је аутомобил, не знам ни како је оштећен ни колико. Свакако то осуђујем и захтевам од надлежних органа да пронађу почиониоца. Србија мора да буде земља сигуран за све људе без обзира како они политички мисле. Могу да мислим све најгоре о идејама Динка Грухоњића и мислим, али то не значи да било ко има право да се са њим и његовом породицом обрачунава на такав начин. А што се његових претњи тиче, уопште нећу да причам да свака реација изазива реакцију, заборавите. То што је Грухоњић све време изазивао насиље и тражио насиље против нас то никога на свету не оправдава да чини насиље против њега и његове породице. - рекао је Вучић.
Подсетимо, Конгрес ће бити отворен у 10 часова у Сава Центру, саопштила је служба за сарадњу са медијима председника Републике.