ПРВА ЖЕНА ЕВРОПЕ СЕ УКЉУЧУЈЕ У ДИЈАЛОГ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ? "Сумњам да ће Лајчак било шта постићи до краја мандата"
Аустријски посланик у Европском парламенту Лукас Мандл у интервјуу за "Албаниан пост" рекао је да сумња да специјални известилац Европске уније за дијалог Мирослав Лајчак може да постигне коначно решење до краја мандата, због чега тражи да се у овај процес укључи председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
- Оно што сам раније поменуо о напорима које треба уложити не важи само за Косово, већ и за Србију и Мирослава Лајчака - рекао је Мандл.
Он је изразио сумњу да ће Лајчак до краја мандата било шта постићи, уколико не буде могао ускоро да представи резултат Европском парламенту, државама чланицама и Комисији.
- Као и до сада, препоручујем веће ангажовање саме председнице Комисије, јер је Западни Балкан суштински део Европе и кључан за будућност ЕУ у целини - поручио је Мандл.
БЛИНКЕНОВА МИСИЈА НА КиМ ОСУЂЕНА НА ПРОПАСТ? Амерички државни секретар је већ направио једну кључну грешку
СУД ДОНЕО ОДЛУКУ! Ево шта ће бити са осумњиченима за ТРОСТРУКО УБИСТВО код Дечана
ЕУ ЗАХТЕВА ОД ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ ПРАВЉЕЊЕ ЗАЈЕДНИЦЕ СРПСКИХ ОПШТИНА: Званичници привремених инститиуција уплашени због нових притисака који долазе од ЗАПАДА
Говорећи о коначном споразуму Косова и Србије, он истиче да су у зрелим политичким системима увек потребни компромиси, а "понекад и консензус".
- Али оно што бих тражио је пуна посвећеност када су у питању стабилност, реформе и односи. На пример, дијалог Косово-Србија је од великог значаја, не само за две земље, већ за цео регион и заправо за Европу у целини. Само Косово неће моћи да се представи свету са резултатом, ни Србија ни ЕУ, али треба уложити пуно труда - сматра Мандл.
Када је реч о оснивању Заједнице српских општина, његов мишљење је да Косово треба да примени споразуме постигнуте у Бриселу са Србијом.
- То зависи од преговора и договори морају да се спроводе. Живимо у 21. веку. Нема сумње ни у државност Косова, ни у европску природу његовог мултиетничког друштва - сматра он.
Говорећи о иницијативи "Отворени Балкан" Мандл каже да подржава регионалну сарадњу, али да сматра да такве иницијативе треба да буду свеобухватне.
- Лидери шест земаља Западног Балкана одобрили су Заједнички акциони план за регионално тржиште 2021-2024 на Самиту у Софији у новембру 2020. Овај акциони план мора да се примени - рекао је он.
Мандл је поновио да Аустрија подржава визну либерализацију за Косово, али да су препрека "неке европске земље" које су и даље скептичне.
- Мањи број влада држава чланица блокира одлуку, која је очигледно закаснила. Готово свакодневно се ради на либерализацији визног режима. Народ Косова то заслужује. Аустрија га подржава. Званични програм аустријске владе експлицитно помиње либерализацију визног режима као циљ. Такође, новоименовани чланови Владе у Аустрији наставиће да бране нашу аустријску позицију - наводи Мандл.
Он је додао да цени рад косовског премијера Аљбина Куртија, истичући да "сваку владу Косова треба оценити питањем стабилности".
Када је реч о председници Косова Вјоси Османи, аустријски европосланик подвлачи да се чини да је она кључни фактор стабилности.
- Она чини много да задржи наду, самопоуздање и оптимизам што је важан предуслов за светлу будућност. Њен језик је често веома оштар, што је у већини случајева корисно за правилно разумевање ситуације на Косову у светским размерама. Мој утисак је да је Вјоса Османи веома поштована у целој земљи. Као и у прошлости и у будућности, свакако бих поштовао сваког демократски легитимног шефа државе Косова - рекао је Мандл.