"МОЖДА НИЈЕ СКОЧИО, МОЖДА ЈЕ ИСПЛИВАО, МОЖДА ЈЕ ПОВРЕЂЕН" Хрватски специјалац нагласио: Све варијанте су у игри
Бројни су аналитичари последњих дана коментарисали потрагу за несталим Матејем Перишем.
У студију РТЛ-а данас је гостовао Аленко Рибић, специјалац који је у последњих 30 година водио најтеже потраге у Хрватској, попут случаја Антоније Билић.
Шта би прво направио?
Упитан је шта би он направио да води потрагу.
- Прво и најбитније од свега јесте формирати штаб у којем треба да буду представници свих служби односно јединица које учествују у потрази. Све би информације требало да се сливају у штаб и они би их канализирали на терен јединицама којима је потребно. Следеће, прегледао бих рубне делове обале копненим путем, уз истовремен преглед воденим путем - објашњава Рибић.
На питање могу ли рониоци много видети у мутној и хладној Сави, Рибић одговара да су шансе за то мале.
- Рониоци не могу много да виде, они више претражују ивичне делове на опип, видљивост је врло мала. А шири појас реке Саве се уопште не прегледава. Ту бих укључио пловила која имају на себи преносне сонаре. Сонар када детектује нешто што би могло бити налик на људско тело и онда рониоци иду циљано. У оваквим условима роњење може бити погубно за рониоце, видели сте да пливају велики балвани и разни предмети који могу теже да повреде рониоце - објашњава Рибић.
Пси за потрагу
А ко тренутно координира паралелни преглед обале? Рибић сматра да би то требало да буде заповедник штаба који би требало да руководи свим странама.
- Кад смо већ код копненог дела, не знам имају ли српске снаге укључене псе за потрагу. То су пси који су специјализовани за овакву врсту спашавања. Наша горска служба спашавања има псе који могу да траже жива бића, али исто тако могу да траже и лешеве, зато што човек у кретању испушта милионе аеросолних честица и пас не њуши тло, већ те аеросолне честице. Исто тако, човек када је мртав, он испарава и испушта одређене честице које пас може детектовати - каже.
- Исто тако је врло битно имати и хеликоптер са флир оператером, са термовизијским камерама, који би претраживали шире подручје. Они су се фокусирали на реку, али теоретски постоји увек шанса, можда није уопште скочио у реку, можда је испливао, можда се налази негде на обали, напуштеном објекту, можда је повређен. Све варијанте су у игри - каже.
Какву опрему има Србија?
Рибић је годинама био у команди Хрватске специјалне полиције, сарађивао је и са српским специјалним снагама, а познат је случај када су његови људи ишли на поплаве у Дреновцу. Има ли српска полиција технику за овако сложен процес?
- Ја одговорно тврдим и не треба уопште сумњати да српске снаге неће предузети све што је у њиховој моћи. Наравно да имају опрему, имају исту опрему као и наше станице. Услови су такви какви јесу, трагови су такви какви јесу и информације су такве какве јесу. По ономе што видим, очито немају пуно информација јер је све базирано на реку Саву и око реке Саве - сматра.
У овој се потрази као велики проблем поставило разликовање правих информација од лажних. Рибић каже како је због тога кључно да се свака информација која дође у штаб проверава.
- На сваку информацију која дође не сме се одмах реаговати, него се мора свака информација проверити. Значи, свака провера на терену је једина исправна и тачна односно поуздана информација - каже.
А да ли је ово врхунац разних полицијских служби?
- По ономе што видим, то је на врхунцу. Укључене су све њихове снаге. Ја се надам да ће још пар дана радити у овом интензитету и онда ће свакако редуковати те снаге након неколико дана, јер нема потребе да се троше, поготово ако буду сигурни да нису пронашли ништа на подручју које су прегледали - закључује Рибић.
Више вести о нестанку Матеја Перише можете прочитати ОВДЕ