Трагедија која је цео регион завила у црно: Познато стање пацијената након пожара у Кочанима, многи и даље животно угрожени - Под истрагом 34 особе
Прошло је више од недељу дана од трагедије у Кочанима у којој је живот изгубило 59 особа, док је скоро 200 њих повређено.
Породицама погинулих и повређених у пожару у Кочанима од данас ће бити исплаћена финансијска подршка из прикупљених донација преко Црвеног крста у износу од по 150.000 денара (око 280.000 динара).
До 22. марта преко Црвеног крста прикупљен је новац који ће данас саопштити предузете активности и начин плаћања.
Према последњим информацијама Министарства здравља Сверене Македоније, од око 200 повређених у трагедији која се догодила пре недељу дана, пет од 115 особа које се лече у иностранству је у критичном стању.
У македонским болницама свих 55 пацијената је у стабилном и добром стању, а планирано је да деветоро буде отпуштено почетком ове недеље, након обављених токсиколошких и психолошких тестова.
Очекују се информације из даљег тока истраге у којој су тренутно осумњичене 34 особе, као и из најављених инспекцијских надзора у јавним објектима широм земље, за које ће општине координисати преко Асоцијације јединица локалне самоуправе.
Пет пацијената у критичном стању
Како је јуче саопштио министар здравља Арбен Таравари, припремљен је протокол према којем се очекује дочек првих пет пацијената који се лече ван земље у среду или четвртак.
- Имаћемо посебне тимове који ће радити са овим протоколом који ће се придржавати информација о стању пацијента које треба да добијемо. Постојаће посебан тим који ће их примити и специјална возила која ће их дочекати и сместити у болнице. Прва тријажа биће урађена у болници из које је пацијент отпуштен, а затим ће бити хоспитализовани у болницама где је потребно. Ако не буде потребе, биће пуштени на кућно лечење - рекао је јуче Таравари.
У овој фази постоји ризик од развоја инфекција и стога стање пацијента може варирати.
- Одређени пацијенти већ примају антибиотике да би спречили ове инфекције, па се надам да ће и они који ће стићи, већ смо разговарали о стерилизацији аутомобила у којима ће долазити, као и просторија у којима ће се лечити, надамо се што мањем броју компликација и бољем здрављу за све оне који ће се вратити у земљу - рекао је Таравари.
Од 17 повређених у пожару у Кочанима који се налазе на лечењу у Ургентном центру Универзитетског клиничког центра Србије у Београду, две су на механичкој вентилацији, а две су оперисане. Како је саопштио Милан Стојичић, директор Клинике за пластичну и реконструктивну хирургију Медицинског факултета, пацијенти су у добром стању и немају постоперативних тегоба.
Шест од десет пацијената који се лече на Универзитетској клиници за хируршке болести у Скопљу су подвргнути трансплантацији коже због обима опекотина, пише Курир.мк.
Директор Клинике Небојша Настов обавестио је да шест пацијената којима је урађена трансплантација има опекотине трећег степена, док остали пацијенти настављају са редовним завојима и очекује се да ће следеће недеље бити отпуштени на кућно лечење. Али, како је рекао, ситуација је флуидна и може да се мења из сата у сат.
Настављени протести грађана
Мирна окупљања грађана на одавању почасти страдалима у трагедији настављена су и јуче. У Кочанима је одржан 60-минутни Марш тишине, као симболична почаст свих 60 погинулих у пожару у дискотеци Пулс који се догодио прошле недеље.
Без транспарента и нечујно, колона грађана прошла је улицама у централном градском подручју и стигла испред зграде Општине Кочани. Уз мото "Тишина најгласније", стојећи на месту, учесници марша су послали симболичну поруку да траже одговорност за трагедију која је уништила неколико генерација младих.
И на Градском тргу у Охриду одржана је 60-минутна тишина у знак поштовања према жртвама трагедије у Кочанима. Грађани Охрида одали су почаст жртвама, изразивши подршку њима и породицама свих повређених у највећој катастрофи у историји независне македонске државе. У Скопљу је одржан и 60-минутни скуп ћутања.
У међувремену, настављене су контроле које су институције најавиле у свим јавним објектима широм земље, ради провере документације, испуњености обавеза по лиценцама и дозволама, техничких услова рада и безбедносних стандарда, а поједини ресори су поделили и конкретне податке.
Утврђено је кршење одлуке Владе о јуче окончаним данима жалости, затворена су два објекта у општини Центар, а у Скопљу, Битољу и Охриду приведено је преко 20 особа.
Општине, пак, координирају преко Асоцијације јединица локалне самоуправе (ЗЕЛС) да прегледају школе, вртиће, спортске сале, домове културе, као и све угоститељске објекте и друга места на којима се грађани свакодневно окупљају.
- Посебан акценат стављен је на објекте у којима бораве деца и млади, а инспекцијске контроле ће бити континуиран процес и у наредним недељама и месецима ће се систематски прегледавати сви објекти у земљи, како би се обезбедило да сви јавни и приватни објекти у којима се људи окупљају, било да се ради о образовним, здравственим установама, спортским или културним објектима или угоститељским објектима, буду безбедни - најавио је Орчев председник ГЗЕоргји.
Због недовољног броја инспекцијских служби, посебно у мањим општинама, најављена је међуопштинска сарадња. ЗЕЛС преузима улогу координатора свих активности на локалном нивоу, за међусобну помоћ и размену ресурса и знања, а по потреби ће бити стављени инспекцијски капацитети како би свака општина могла детаљно да прегледа све објекте на својој територији.
Истрагом о пожару до сада је обухваћено 27 физичких и три правна лица, а воде се и истражни поступци против седам полицијских службеника ПУ Штип и Полицијске станице Кочани.
У првој фази поступака МУП-а и Тужилаштва поднете су две кривичне пријаве против 34 физичка и три правна лица, за кривично дело "тешка кривична дела против јавне безбедности" из члана 292. у вези са "изазивање јавне опасности" из члана 288. Кривичног законика.
Једна особа је пријављена и за 2примање мита" из члана 357. Кривичног законика. Након 30-дневног задржавања седморице полицијских службеника ПУ Штип и Полицијске станице Кочани, како је прекјуче саопштио Основни суд у Кочанима, таква мера је одређена за сва 24 лица за која је постојао захтев Основног јавног тужилаштва.
Међу 24 особе којима је одређен притвор су и три градоначелника Кочана, односно одлазећи градоначелник Љупчо Папазов, као и бивши градоначелници Ратко Димитровски и Николчо Илиев и бивши министар привреде Крешник Бекстеши.