Политички преврат у Сирији: Турска победник, Русија и Иран губитници?!
Грађански рат, који у Сирији траје од 2011. године, добио је нову димензију свргавањем режима Башара ел-Асада.
Када су наоружане побуњеничке групе које подржава Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС) ушле у Дамаск, Асад је напустио сиријску престоницу, а потом је из Русије стигла потврда да су Асад и његова породица стигли у Москву.
Извори из војске и експерти који су говорили за Турски сервис Гласа Америке оценили су да је највећи победник оваквог развоја догађаја Турска, а највећи губитници су Иран и Русија.
Међутим, додају да ће бити одлучујуће како даље буду напредовали преговори између ХТС и Турске, посебно у вези са курдским питањем.
Аналитичари објашњавају и зашто се ситуација у Сирији овако развила баш у овом тренутку - према њиховом мишљењу, Асад је ослабио јер су ослабили Хезболах, Иран и Русија који га подржавају.
Русија је у потпуности фокусирана на Украјину, а Израел је ослабио Иран и Хезболах.
ХТС, који се дуго припремао, сматрао је да је ово прави тренутак за напад.
Одговарајући на питања Турског сервиса Гласа Америке о развоју догађаја, генерал Доминик Тринкван, бивши шеф француске мисије у НАТО и бивши саветник за одбрану председника Емануела Макрона, међу онима је који сматрају да је Асадово свргавање „потпуно прерасподелило карте” у региону.
-Највећи победник с крајем Асадовог режима је првенствено сиријски народ. И наравно, Турска одмах потом. Јер Турска је у победничкој позицији као земља која стоји иза ХТС и може да контролише оно што се дешава у Сирији. Највећи губитници су Русија и Иран, који подржавају овај режим. Русија је дошла до краја својих капацитета. Наговестила је да је спремна на преговоре око Украјине, то указује да је у тешкој ситуацији, рекао је он.
Исто мишљење износи и потпредседник француског Међународног института за стратешке студије (ИРИС) и стручњак за Блиски исток и Турску Дидије Билион.
- Историја још није написана, али Турска је на страни победника, рекао је он.
С друге стране, стручњаци подвлаче да је Асад предузео кораке који разочаравају чак и оне који га подржавају и да није предузео мере да економски оживи земљу.
Генерал Тринкван наглашава да је Израел и краткорочни победник зато што "Иран више не може да подржава Хезболах преко Сирије“.
- Кажем у кратком року, јер је неопходно видети развој догађаја и какву ће политику нова сиријска влада водити према Израелу, истиче он.
Билион је истиче да је Асад на себе навукао велики гнев, јер је "одбацио захтеве режима УАЕ и Саудијске Арабије (којом практично управља принц престолонаследник Мухамед бин Салман) да спречи трговину дрогом".
- Није прихватио понуду Турске за састанак. Оставио је Хезболах да се сам носи са недавним сукобима. Дакле, никога није оставио око себе, објашњава он.
Зашто је Турска највећи победник?
Када је реч о питању зашто је Турска на победничкој страни, генерал Тринкван је објаснио да су „побуњеници у Идлибу под утицајем Турске, а Русија и Турска су се договориле да их разоружају током процеса из Астане".
- У интересу Турске је било да Асад падне. Али сада је веома важно шта ће Турска урадити са овом победом. Јер курдско питање долази на ред. И овај проблем се није могао решити. Мислим да ће независна Сирија, влада ХТС-а и Турска преговарати о смањењу капацитета курдске милиције у Сирији, Јединице народне одбране (YPG), да ствара проблеме Турској.
Професор Билион истиче да је Турска у сталном контакту са ХТС-ом и Голанијем преко војних снага које подржава у Идлибу. Али, како објашњава, снаге под турским утицајем нису се бориле у истом региону као ХТС, и Турска је практично "дозволила операцију ХТС-а, али да о њој није одлучивала".
Billion додаје да је још једна важна тачка за Турску да обезбеди повратак имиграната у "што већем броју". Сматра да снаге ХТС треба да буду веома опрезне и да „следе умеренију линију која укључује све“, и да треба да их финансијски подрже Саудијска Арабија и УАЕ.
Процењује да ће бити потребно најмање 10 година да се Сирија врати у нормалу.
Какве су реакције из Европе и земаља Залива
Европска унија је преко своје високе представнице за спољну политику и безбедност Каје Калас изразила „задовољство због пада Асада” и навела да „за сада пажљиво прате догађаје“.
Оцењујући развој догађаја из европске перспективе, генерал Тринкванд наводи да се Исламска држава која је претила Европи - распала, и да остаје да се види какве ће кораке предузети нове снаге.
Тринкванд тврди да су ХТС-ове „прве поруке хришћанској мањини и позиви да се све групе у Сирији укључе у транзициони период добар почетак“. Подвлачећи да су ове поруке позитивно примљене у западним центрима, он закључује да ће Француска и Европа помно пратити прелазни период.
Дидије Билион, с друге стране, истиче да нико не зна „у шта ће се Сирија заиста развити” и да Европа за сада може „давати опрезне изјаве које се радују одласку Асада”.
Поред Турске, Ирана и Русије, такође је важно питање какав ће став у овом процесу заузети земље Залива, посебно Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати, који су важни актери у региону.
Француски стручњак истиче да би заливске земље могле имати важну улогу у новој ери у Сирији. Билион каже да се за враћање стабилности у земљи мора пружити финансијска помоћ сиромашном сиријском народу, а да су два важна актера у региону која то могу учинити Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати.
Србија Данас/Глас Америке