Сирија између илузија и лажи: Грађански рат није завршен
Свеобухватна анализа тренутног стања у Сирији, укључујући улогу главних фракција, избеглица и страних сила у овој ратом разореној земљи.
Грађански рат у Сирији, који је почео 2011. године, покренуо је масован прилив избеглица ка Европи. Док су многи остали у Турској, већина је наставила пут ка западним земљама.
Међутим, под окриљем избегличког статуса, нашли су се и појединци који нису имали никакве везе са Сиријом, а статус су стекли на основу обичних изјава без документације.
Да ли је рат заиста завршен?
Западни наратив да је грађански рат завршен, да је Башар ал Асад свргнут, а власт преузела "умерена опозиција", далеко је од истине.
Вођа те опозиције налази се на америчкој потерници од 2017. године, са наградом од 10 милиона долара за његово хапшење. Чак је и портпарол Савета за националну безбедност САД, адмирал у пензији Џон Кирби, изјавио да Америка не зна ко тренутно влада Сиријом.
Израелска војска (ИДФ) заузела је делове Сирије и спроводи систематске нападе на бивше базе и складишта Сиријске арапске армије. Прецизни удари уништавају опрему како би се спречило њено коришћење од стране терориста. Израел правда своје поступке тврдећи да тиме штити сопствену безбедност.
Фракције у Сирији: Стална борба за превласт
Тренутно у Сирији делују три главне групације: Сиријска слободна армија (SSA) подржана од Турске, Хајат Тахрир ал Шам (ХТС) и курдске Сиријске демократске снаге подржане од стране САД.
Сукоби између ових фракција додатно дестабилизују земљу. Америчке снаге су у последња 24 сата извршиле више од 150 ваздушних напада на положаје ХТС-а и SSA, образлажући то борбом против терориста и покушајима да заштите курдско становништво.
Избеглице и њихове дилеме
Док Сирија тоне у дубљи хаос, сиријски имигранти у европским градовима славе пад Башара ал Асада. На питања о повратку, већина наводи економску ситуацију као разлог за останак. Међутим, мало ко признаје да Сирија иде ка статусу државе без људских права, налик Авганистану.
Председник Турске, Реџеп Тајип Ердоган, најавио је отварање граничног прелаза Јајладаги како би избеглице могле да се врате у Сирију. Ова изјава, међутим, крије план за масовну депортацију избеглица под изговором да се ситуација у Сирији стабилизовала.
Сирија - Пропала држава и потенцијални исходи
Без заједничке интервенције великих светских сила, Сирија је осуђена на наставак конфликта. Друге опције укључују поделу на мање државице вођене религијским већинама, што би додатно осујетило било какву наду за демократију. Судбина Сирије највише личи на судбине Либије, Ирака и Авганистана - мрачан пут ка пропадању.
Приче о повратку избеглица и демократизацији Сирије остају далеко од стварности. Стање у земљи показује да мир и стабилност нису на видику, већ да предстоји период даљих сукоба и хаоса.