Бивши шеф Алијансе дао црне прогнозе за савез: НАТО је пред распадом, треба нам нова коалиција
Бивши генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен је предложио стварање формализоване "коалиције вољних", групе европских држава које су спремне и способне да организују одбрану континента независно.
Бивши генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен позвао је на стварање новог европског одбрамбеног савеза, тврдећи да НАТО у свом садашњем облику више није довољан, док расту сумње у америчке безбедносне гаранције.
- Оно чему тренутно сведочимо јесте распад НАТО-а, и то је опасно - рекао је Расмусен за Welt.
- Председник Трамп је изазвао толико сумњи у своју посвећеност Члану 5 и одбрани Европе да за Европљане може постојати само један закључак: морамо стати на сопствене ноге и бити способни да сами бранимо свој континент.
Расмусен је предложио стварање формализоване "коалиције вољних", групе европских држава које су спремне и способне да организују одбрану континента независно.
- Ни ЕУ ни НАТО тренутно нису погодни за јачање европског стуба унутар савеза - рекао је, додајући да су Европи потребни "нови одбрамбени планови и нове војне способности" и да мора "повећати производњу оружја и муниције".
"Мора постојати механизам за искључивање чланица које не испуњавају ове услове"
Према његовом предлогу, учешће би било ограничено на земље које испуњавају строге критеријуме.
- Државе чланице НАТО-а које испуњавају циљ од пет процената издвајања за одбрану требало би да могу да учествују у новом савезу, да се обавежу на безбедносну гаранцију налик Члану 5 и да спрече појединачне државе да блокирају војне операције - рекао је Расмусен и додао:
- Такође мора постојати механизам за искључивање чланица које не испуњавају ове услове.
Ипак, Расмусен је рекао да би НАТО и даље имао централну улогу.
- И даље верујем да ће НАТО остати камен темељац наше одбране, а крајња безбедносна гаранција јесте амерички нуклеарни кишобран - рекао је. Али "конвенционална одбрана је нешто што ми Европљани треба да будемо способни сами да обезбедимо".
Такође је позвао да Украјина буде интегрисана у будући европски безбедносни оквир као пуноправна чланица новог предложеног савеза.
"Украјина нам је потребна као бедем против Русије"
- Сада такође видимо колико брзо Украјина развија ново оружје и муницију - рекао је Расмусен и истакао:
- Потребна нам је као бедем против Русије.
Расмусен, који је боравио у Берлину ради разговора са политичким лидерима, рекао је да је разговарао о тој идеји, али да још није добио чврсту подршку.
- Да, водим много разговора. За сада немам чврсту обавезујућу подршку. Али неко мора покренути то питање.
Додао је да би "веома поздравио" када би немачки канцелар Фридрих Мерц, заједно са француским председником Емануелом Макроном, британским премијером Киром Стармером и италијанском премијерком Ђорђом Мелони, преузели водећу улогу.
Расмусенов позив представља значајан заокрет за политичара који је дуго био повезан са снажним трансатлантским везама. Као дански премијер подржао је рат у Ираку предвођен САД-ом, а као шеф НАТО-а доследно је бранио снажну америчку лидерску улогу унутар савеза.