Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

БИЗАРНИ ДЕТАЉИ ЛИКВИДАЦИЈЕ ПРЕДСЕДНИКА ХАИТИЈА: Моизови атентатори пронађени и ухваћени на чудним местима

10.07.2021. 19:49
Пише:
Србија Данас/Логично

Објављени нови детаљи о убиству

Током дводневне потраге за атентаторима на хаићанског председника Жовенела Моиза, Хаићанска национална полиција (ПНХ) ухапсила је 19 осумњичених, укључујући 17 Колумбијаца и двојицу Хаићанских Американаца. Сви мушкарци пронађени су скривени у главном граду Порт-о-Пренсу на местима која постављају више питања него што одговарају.

ЗАНИМАЈУ ВАС ЕЛЕКТРИЧНИ АУТОМОБИЛИ? Сада можете трговати ценом њихових акција!

ЗАНИМАЈУ ВАС ЕЛЕКТРИЧНИ АУТОМОБИЛИ? Сада можете трговати ценом њихових акција!

НАРЕЂЕНА ХИТНА ЕВАКУАЦИЈА! Становништво Неваде и Калифорније одмах склонити на сигурно, ПАКАО СЕ СПУСТИО НА ЗЕМЉУ

НАРЕЂЕНА ХИТНА ЕВАКУАЦИЈА! Становништво Неваде и Калифорније одмах склонити на сигурно, ПАКАО СЕ СПУСТИО НА ЗЕМЉУ

АМЕРИ СЕ ОДРИЧУ СВОЈЕ "РУЖНЕ" ПРОШЛОСТИ: Уклоњен споменик чувеног генерала око кога су избијали сукоби (ВИДЕО)

АМЕРИ СЕ ОДРИЧУ СВОЈЕ "РУЖНЕ" ПРОШЛОСТИ: Уклоњен споменик чувеног генерала око кога су избијали сукоби (ВИДЕО)

ПНХ је у четвртак рекао да се одред за убиства, који је убио Моиза и ранио његову супругу Мартину, у њиховој кући у предграђу Порт-о-Принса у среду рано ујутро, састојао од 28 "странаца"; осталих девет је убијено у пуцњави са полицијом, сви су идентификовани као Колумбијци. ПНХ и даље трага за организаторима акције, а у среду је проглашено двонедељно ванредно стање, дајући широка овлашћења за претрес домова, блокаду путева и друге неопходне мере како би починиоци приведени правди. Међутим, мушкарци су пронађени у различитим групама и на необичним локацијама.

Амбасада Тајвана на Хаитију известила је у петак ујутро да је 11 мушкараца затворено у дипломатском кругу у предграђу Петион-Вила, једва километар од четврти Пелерин 5 у којој се налази Моизова кућа.

- Рано ујутро 8. јула, особље обезбеђења у амбасади открило је групу потпуно наоружаних људи сумњивог погледа који се пробијају кроз обод обезбеђења и улазе у двориште. Компанија за обезбеђење одмах је упутила хитне позиве како би обавестила особље амбасаде, као и хаићанску полицију - рекла је Жоан Оу, портпаролка амбасаде. Додала је да је објекат затворен због закључавања, па је био готово пуст.

- Хаићанска полиција започела је акцију 8. јула око 16 сати, ухапсивши 11 наоружаних осумњичених. Операција је протекла глатко, а осумњичени се нису опирали хапшењу - додао је Оу.

Хаити је једна од само неколико земаља која и даље признаје Тајван као легитимну кинеску владу. Остатак држава света уместо тога признају Народну Републику Кину, владу успостављену 1949. у Пекингу након што је комунистичка Црвена армија победила у грађанском рату и окупирала цело копно. Сједињене Државе су промениле своје признање 1970-их, али одржавају отворени, али неформални однос са Тајпејем и врше притисак на мале државе попут Хаитија да наставе да дају Тајвану неко дипломатско признање.

Сходно томе, Тајпеј је радио на успостављању трајног пријатељства са Порт-о-Пренсом, док су Моиз и председник Цаи Инг-Вен у посети једни другима 2019. године, а Цаи је обећао подршку инфраструктурним пројектима на Хаитију.

Двојица америчких плаћеника, Џејмс Солаџес (35) и Џозеф Винсент (55), ухапшени су заједно са неколико других у кући у власништву Магалиа Хабитант, главне личности Моизове странке Тет Кале. Тврдила је да кућа која се налази у Томасину, око километар од Моизеове куће у Пелерину, али у супротном смеру од амбасаде, није њена.

- Немам никакве везе са овом кућом коју сам напустила пре три месеца - рекла је Хабитант новинарима. "Унајмила сам је код адвоката."

Моизе је Хабитант именовао за шефа Метрополитанске службе за сакупљање чврстог отпада (СМЦРС) 2017. године, али је свечано уклоњена са свог положаја следеће године када се биро преселио у већу Националну службу за управљање чврстим отпадом (СНГРС).

Пре два месеца, Хабитант је оптужена за "лоше управљање и злоупотребу јавних средстава" док је радила као шеф СМЦРС у истрази Ла Фондасион Је Клере (ФЈКЛ), хаићанске групе цивилних надзорника. Група је описала да се агенција под њеним мандатом водила "попут приватног предузећа, кршећи основна правила управљања, закона о јавном рачуноводству и прописа о припреми закона о финансијама", и открила необјашњиве трошкове 11.259.000 хаићанских гурда (118.854 долара) ), између разних других необјашњивих трошкова.

Хабитант је такође оптужена за везе са другим плаћеницима. У фебруару 2019. године поседовала је камион Форд Рангер у којем је ухапшено седам тешко наоружаних плаћеника, а потом је оптужена због сумње да је саучесништво у помагању уласку у земљу. Инцидент се догодио усред масовних протеста изазваних сенатском истрагом која је открила проневеру програма Петро Карибе, којим је Венецуела дала Хаитију уље за сопствену употребу и продају, омогућавајући осиромашеној земљи да у џепове смести профит као драгоцен извор националног прихода.

Тада су се у марту 2021. поново покренула питања када је мистериозно откривена као возач камиона са три таоца који је пустила друга група плаћеника. Рекла је медијима да ју је "забринута странка" замолила да дође по људе, рекавши да је то "од највеће важности за земљу".

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

Присуство плаћеника и наоружаних банди било је главно обележје Моизијевог председништва, а такође су били запослени против демонстраната и пљачканих заједница по сопственој вољи, убијајући, киднапујући и расељавајући хиљаде становника у биткама око територије са супарничким бандама.

На конференцији за новинаре у петак у Боготи, Колумбија, директор националне полиције ген.Ерал Хорхе Луис Варгас Валенсиа открио је да су "врбовање и окупљање ових људи" од стране командоса вршиле четири различите компаније и пребациле на Хаити у данима и недељама пре убиства.

До сада није откривено ниједно колумбијско име, али Варгас је рекао да су двојица осумњичених путовали на Хаити преко Панаме и Доминиканске Републике, од којих ова последња дели острво Хиспањола са Хаитијем; друга група од 11 мушкараца стигла је на Хаити 4. јула, такође путем ДР.

Даље, 13 од 15 Колумбијаца које је хаићанска полиција ухватила или убила идентификовани су као пензионисани припадници колумбијске војске, у распону од чина потпуковника до војника, и напустили су војску у последње три године, према подацима колумбијских оружаних снага које је дао командант генерал Луис Фернандо Наваро.

Популарно је да колумбијске војнике, често изврсно обучене у партнерским програмима са Сједињеним Државама, унајмљују приватне фирме за обезбеђење и плаћеничке агенције. Значајно је да на видео снимцима командоса који се окупљају испред Моизеове куће непосредно пре његове смрти виде се мушкарци који су се Моизовим телохранитељима идентификовали као агенти америчке Управе за борбу против дрога (ДЕА), савезне агенције за спровођење закона која се удружује са колумбијском владом у борби против операција са дрогом у земљи. Изузетно милитаризована полиција, ДЕА такође сарађује са америчким специјалним снагама на обуци милитаризованих полицијских снага Колумбије.

Едмонд Бочит, амбасадор Хаитија у Сједињеним Државама, одбацио је мишљење да би могли бити агенти ДЕА, рекавши да су "само желели да прикрију стравичан чин". Двоје Американаца, Солаџес и Винсент, већ су неко време на Хаитију.

Према агенцији АП, Солаџес је раније радио као телохранитељ у канадској амбасади на Хаитију док је био запослен у приватној агенцији, а себе описује као "овлашћеног дипломатског агента". Живи у Форт Лаудердејлу на Флориди.

Судија Клемент Ноел рекао је за новине Ла Новелист да је Солаџес рекао да је пронашао посао код командоса "на Интернету" и да је на Хаитију живео месец дана. Ноел је рекао да је Винцент био на Хаитију шест месеци, али да је раније живео у подручју Мајамија. Двојица мушкараца тврдила су да нису ништа више од тумача командоса и рекли су полицији да је задатак да Моиза ухапси "као део мандата истражног судије, а не да га убије", рекао је Ноел листу.

Након Моизове смрти, његова супруга Мартина, која је тешко рањена у нападу, превезена је на Флориду на лечење и последњи пут је пријављено да је у стабилном стању у болници у Мајамију.

У вакууму моћи, вршилац дужности премијера Клауд Џозеф прогласио се привременим владаром земље, а подршку су му дале Сједињене Државе, УН и друга међународна тела. Међутим, дан пре атентата, Моиз је именовао другог човека, неурохирурга Ариела Хенрија, да наследи Џозефа, али према Бочиту, Хенри није имао шансе да организује владу. Трећи кандидат појавио се у петак увече: председник Сената Џосеф Ламберт, којег је именовао остатак Сената.

Џозеф је прогласио двонедељно ванредно стање и дао полицији широка овлашћења за лов на председникове убице. У петак поподне, министар за изборе Матијас Пјер рекао је да је Џозефова влада затражила од Сједињених Држава да распореде чак 500 војника на Хаити како би заштитили основну инфраструктуру земље, попут лука и постројења за производњу гаса, од "урбаних терориста" и "потенцијалних плаћеника". Међутим, у петак увече је објављено да је високи амерички званичник рекао да земља тренутно одбија да пошаље трупе.

Сједињене Државе такође шаљу агенте ФБИ-ја и Одељења за националну безбедност у земљу да помогну ПНХ, заједно са 5 милиона долара у буџету ПНХ, открила је Бела кућа.