Иран отвара Ормуски мореуз? Хитно се огласили "Неутралисали смо претње агресора"
Иран најављује "безбедан, стабилан пролаз" кроз Ормуски мореуз пошто су "неутралисане претње агресора" и "нови протоколи ступили на снагу"
Скај њуз наводи да изгледа да Иран предузима кораке ка поновном отварању Ормуског мореуза за поморски саобраћај.
На налогу на друштвеној мрежи X повезаном са Командом морнарице иранског Корпуса исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) објављено је да ће "безбедан, стабилан пролаз" бити обезбеђен тим пловним путем након што су "неутралисане претње агресора" и "нови протоколи ступили на снагу".
Британска телевизија наводи да, иако није јасно шта се мисли под "новим протоколим", помињањем "неутралисаних" претњи вероватно се алудира на одлуку америчког председника Доналда Трампа да паузира "Пројекат слобода", односно напоре војске САД да блокиране бродове изведе из мореуза.
Трамп је синоћ објавио да је та одлука последица "великог напретка" који је постигнут на путу ка "потпуном и коначном споразуму" с Ираном.