Iran otvara Ormuski moreuz? Hitno se oglasili "Neutralisali smo pretnje agresora"
Iran najavljuje "bezbedan, stabilan prolaz" kroz Ormuski moreuz pošto su "neutralisane pretnje agresora" i "novi protokoli stupili na snagu"
Skaj njuz navodi da izgleda da Iran preduzima korake ka ponovnom otvaranju Ormuskog moreuza za pomorski saobraćaj.
Na nalogu na društvenoj mreži X povezanom sa Komandom mornarice iranskog Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) objavljeno je da će "bezbedan, stabilan prolaz" biti obezbeđen tim plovnim putem nakon što su "neutralisane pretnje agresora" i "novi protokoli stupili na snagu".
Britanska televizija navodi da, iako nije jasno šta se misli pod "novim protokolim", pominjanjem "neutralisanih" pretnji verovatno se aludira na odluku američkog predsednika Donalda Trampa da pauzira "Projekat sloboda", odnosno napore vojske SAD da blokirane brodove izvede iz moreuza.
Tramp je sinoć objavio da je ta odluka posledica "velikog napretka" koji je postignut na putu ka "potpunom i konačnom sporazumu" s Iranom.