"АМЕРИКА И КИНА СУ НА ИВИЦИ РАТА": Бивши амбасадор САД у Пекингу упутио језиво упозорење
Америчко-кинески односи на "преломној тачки".
Међу факторима који су подстакли силазну спиралу односа били су низ америчких санкција против Пекинга, растући национализам у Кини, растући домаћи притисак у земљи док кинески председник Си Ђинпинг тражи трећи мандат, и део кинеских званичника који су "хиперкритични" према САД, рекао је он.
БРИТАНСКИ ЛИСТ "ЕКОНОМИСТ" УПОЗОРАВА: Америка и Кина на корак од војне катастрофе!
АМЕРИКА И КИНА "ЗАРАТИЛЕ" НА АЉАСЦИ: Севале варнице, Џо Бајден и Си Ђинпинг ће морати да "гасе пожар"
АМЕРИКА И КИНА У ЖЕСТОКОМ КЛИНЧУ: Најновији потез Вол Стрита изазвао бес Пекинга
- Налазимо се на прекретници - рекао је Баукус на виртуелном догађају који је организовала Америчко-кинеска фондација за политику.
- Овај тренутни тренд ми је веома, веома проблематичан и биће потребно много рада да се то преокрене - додао је он.
Баукус је био изасланик председника Барака Обаме у Пекингу од 2014. до 2017. године. Односи Вашингтона и Пекинга су нагло захладнели под Трампом, чији су трговински рат са Пекингом и бројни други потези усмерене на Кину углавном остали непромењени под председником Џоом Бајденом.
- Однос је прилично нагло кренуо низбрдо у последњих неколико година и постаје све гори - рекао је Баукус.
Док Кина проширује домет своје економске моћи кроз Иницијативу Појас и пут, САД формирају савезе у Европи и Индо-Пацифику, објаснио је Баукус, изражавајући забринутост да Вашингтон и Пекинг "само изолују један другог у два одвојена, велика табора".
- Изгледа да се све више крећемо ка некој врсти хладног рата. То није нуклеарни хладни рат, већ технолошки хладни рат, културни хладни рат - рекао је.
Његово упозорење поклапа се са посетом америчког државног секретара Ентонија Блинкена Латинској Америци, где су кинески инвестициони пројекти подстакли све већи опрез у Вашингтону према амбицијама Пекинга.
Амерички званичници се такође труде да одговоре на нови безбедносни пакт између Кине и Соломонових острва, споразум који би могао да омогући кинеским ратним бродовима да се укотве у тој земљи, према нацрту који је процурио на интернету.
У разговорима између званичника из САД, Јапана, Аустралије и Новог Зеланда ове недеље су се све четири земље сложиле о "озбиљним ризицима за слободан и отворени Индо-Пацифик".
У међувремену, Пекинг је оптужио САД за "подстицање блоковске конфронтације" у региону, а портпарол министарства спољних послова Ванг Венбин упозорио је у уторак да ће „покушаји мешања и опструирања сарадње пацифичких острвских земаља са Кином бити узалудни“.
Додатно затезање ионако напетим америчко-кинеским односима је одбијање Пекинга да јавно осуди руску инвазију на Украјину, што компликује покушаје Вашингтона да предводи глобални, уједињени одговор на напад.
Суочен са "страшним" стањем америчко-кинеских односа, Баукус је у уторак позвао оне који раде на односима да буду "пажљивији" на оно што њихови колеге говоре, осуђујући нагли пад посета и комуникација између званичника две земље у последњих година.
- Ми Американци смо склони да мислимо да имамо бољу идеју како да управљамо светом од других људи и то је арогантан став - рекао је он.