Макрон смирује тензије са Ираном: Не планирамо слати бродове у Ормуски мореуз
Француски председник Емануел Макрон изјавио је данас да његова земља "никада није разматрала распоређивање" поморских снага у Хормушком мореузу, већ искључиво безбедносну мисију "у договору са Ираном".
На конференцији за медије одржаној у Најробију, француски председник поновио је да се противи "било каквој блокади, без обзира на извор", било амерички или ирански, и да одбацује плаћање било каквих такси "како би се омогућила слобода пловидбе".
Ова порука уследила је као одговор Ирану, који је данас запретио "одлучним и тренутним одговором" у случају распоређивања француских и британских поморских снага у Ормуском мореузу, након што су Париз и Лондон најавили слање ратних бродова у регион.
- Никада није било речи о распоређивању бродова, али спремни смо - нагласио је Макрон.
Мисија у сарадњи са Ираном
- Основали смо ад хок мисију, коју предводе Британци, а у којој учествује 50 земаља и међународних организација, како бисмо у сарадњи са Ираном и у циљу смањења тензија са свим државама у региону и са Сједињеним Америчким Државама обезбедили наставак поморског саобраћаја чим то дозволе услови - појаснио је он, посебно у вези са транспортом ђубрива, хране и угљоводоника.
Другог дана своје турнеје по Африци, француски председник је истакао да "читав афрички континент тренутно трпи због блокаде" Ормуског мореуза, кроз који обично пролази велики део нафте која се извози са Блиског истока.
Француска је прошле недеље саопштила да је њен носач авиона "Шарл де Гол" прошао Суецки канал како би био спреман у случају да се та мисија у будућности спроведе.
Извор: Србија Danas/Index.hr