Makron smiruje tenzije sa Iranom: Ne planiramo slati brodove u Ormuski moreuz
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je danas da njegova zemlja "nikada nije razmatrala raspoređivanje" pomorskih snaga u Hormuškom moreuzu, već isključivo bezbednosnu misiju "u dogovoru sa Iranom".
Na konferenciji za medije održanoj u Najrobiju, francuski predsednik ponovio je da se protivi "bilo kakvoj blokadi, bez obzira na izvor", bilo američki ili iranski, i da odbacuje plaćanje bilo kakvih taksi "kako bi se omogućila sloboda plovidbe".
Ova poruka usledila je kao odgovor Iranu, koji je danas zapretio "odlučnim i trenutnim odgovorom" u slučaju raspoređivanja francuskih i britanskih pomorskih snaga u Ormuskom moreuzu, nakon što su Pariz i London najavili slanje ratnih brodova u region.
- Nikada nije bilo reči o raspoređivanju brodova, ali spremni smo - naglasio je Makron.
Misija u saradnji sa Iranom
- Osnovali smo ad hok misiju, koju predvode Britanci, a u kojoj učestvuje 50 zemalja i međunarodnih organizacija, kako bismo u saradnji sa Iranom i u cilju smanjenja tenzija sa svim državama u regionu i sa Sjedinjenim Američkim Državama obezbedili nastavak pomorskog saobraćaja čim to dozvole uslovi - pojasnio je on, posebno u vezi sa transportom đubriva, hrane i ugljovodonika.
Drugog dana svoje turneje po Africi, francuski predsednik je istakao da "čitav afrički kontinent trenutno trpi zbog blokade" Ormuskog moreuza, kroz koji obično prolazi veliki deo nafte koja se izvozi sa Bliskog istoka.
Francuska je prošle nedelje saopštila da je njen nosač aviona "Šarl de Gol" prošao Suecki kanal kako bi bio spreman u slučaju da se ta misija u budućnosti sprovede.
Izvor: Srbija Danas/Index.hr