Најмоћније европске силе без кормила, а ОН ДОЛАЗИ! Политичка катаклизма - Макрон и Шолц више немају куд, а ево какве последице прете Европи: Већ је почео суноврат?!
Француска и Европа зашле су у непознате воде политичког хаоса након што је пала влада Мишела Барнијеа.
Последице ће и те како осетити председник једне од две највеће силе Европске уније - Емануел Макрон, на чију оставку неки већ позивају – а према анкетама две трећине Француза то подржава – али и Украјина и Европа, где се неизвесност надвила над континентом свега недељама након колапса немачке владе, а непосредно пре уласка новоизабраног америчког председника Доналда Трампа у Белу кућу.
Француски парламент јуче је изгласао неповерење Барнијеовој влади, због чега је он постао премијер са најкраћим стажом у историји модерне Француске. Колапс владе убацио је земљу у политички хаос и подстакао страхове у вези друге највеће економије ЕУ.
Две најмоћније нације ЕУ ослабљене, а Трамп долази
Превирања у Француској – скоро тачно месец дана након колапса немачке владе – прете да оставе две најмоћније европске нације без кормила, док званичници упозоравају да морају да се припреме за удар уколико Трамп покрене трговински рат или смањи помоћ за Украјину.
- Постоје две велике силе у Европи, Француска и Немачка, а обе су сада ослабљене – рекао је Ник Риз, аналитичар тржишта у “Монексу Европа”, пренео је "Скај њуз".
Наиме, немачка владајућа “семафор коалиција” срушила се почетком новембра, након што је канцелар Олаф Шолц сменио министра финансија Кристијана Линднера. Шолц је најавио да ће затражити да се 15. јануара у Бундестагу гласа о поверењу влади. Уколико јој се – како се очекује – изгласа неповерење, нови избори могли би да се одрже најкасније крајем марта 2025.
Шта ће бити са Француском?
Након одласка Барнијеа, једна од највећих сила ЕУ суочена је са периодом дубоке политичке неизвесности. У ризику је да уђе у нову годину без владе или буџета, након противљења Барнијеовом фискалном плану за 2025. који је циљао на смањење француског дефицита, а због којег му је и изгласано неповерење.
Макрон би могао да именује новог премијера веома брзо, како су Ројтерсу рекли извори из његовог табора. Један од њих је додао да Макрон жели да именује премијера пре церемоније поновног отварања катедрале Нотр Дам у суботу, на којем се очекује присуство Трампа. Председник Француске затражио је од Барнијеа да остане на функцији до именовања новог премијера.
Два имена се котирају као потенцијална замена за Барнијеа, а оба су Макронови савезници – актуелни министар одбране Себастијан Лекорн и Франсоа Бајру, истакнути политичар и кандидат на председничким изборима 2002, 2007. и 2012.
Нови парламентарни избори не могу се одржати пре јула. Макрон би могао затражити од Барнијеа и његових министара да обављају дужности док он не именује новог премијера. Ипак, како пише “Скај њуз”, било који нови премијер суочиће се са истим изазовима као Барније, укључујући буџет за 2025.
Такође, опасност по Макрона је што би његови противници могли да обарају једног премијера за другим, наводи портал. Смену Барнијеа иницирало је екстремно десничарско Национално окупљање Марин Ле Пен и Жордана Барделе, а подржала екстремно левичарска коалиција Нови народни франот (NNF) Жан Лик Меланшона.
Шта ће бити са Макроном?
Макронови ривали кажу да је једини смислени начин окончања политичке кризе његова оставка. Парламент не може да га натера на то, а он инсистира да одслужи свој мандат до 2027.
Француска опозиција је подељена око тога. Жордан Бардела, лидер крајње десничарског Националног окупљања, рекао је да Макрон “поштује институције” и да у “у овом тренутку нема оправдања да председник републике оде”. Али, Ерик Кокерел, лидер Непокорене Француске, водеће партије левог крила Новог народног фронта (НФП) позвао је на нове председничке изборе. Његов заменик Мануел Бомпард рекао је за “РТЛ Француска” да је Макронов одлазак “једино решење да се врати стабилност” у земљу.
- Макронисти су изгубили европске изборе. Изгубили су парламентарне изборе. А ипак, Емануел Макрон разматра да поново постави макронисту. Овде постоји демократски проблем - навео је он на мрежи "Икс".
Бивши лидер Уније за народни покрет (УМП) Жан-Франсоа Копе рекао је да Макрон мора отићи следеће године да омогући ране председничке изборе у јуну. Он је рекао да “нема смисла” да Макрон одмах поднесе оставку, али да неће моћи да изнесе мандат како је рекао да хоће.
- Нећемо моћи овако да наставимо до 2027. године – рекао је Копе и додао да је Макрон “модернизовао Француску”, али да је распуштањем парламента “сам сломио све за једно вече”.
-То није била мала тактичка грешка коју је починио, бацио је земљу на колена – рекао је он.
Према анкети РТЛ-а, спроведеној неколико сати након што је Барнијеова влада изгубила гласање о поверењу, 64% испитаника – скоро две трећине је за оставку Макрона. У сваком случају, аналитичари су сложни да ће притисак на Макрона само расти.
Шта ово значи за Европу?
Француска је једна од највећих светских економија и друга највећа економска сила ЕУ – испред ње је само Немачка. Стога је колапс њене владе узбунио финансијска тржишта још пре пада владе.
Без владе која је стабилна, Француска не може да се бави “великом рупом” у својим јавним финансијама или да решава неизвесност која има потенцијал да уплаши тржишта и оптерети друге економије еврозоне, пише "Вашингтон пост". Предвиђено је да ће буџетски дефицит земље достићи 6,1 одсто БДП-а у 2024, двоструко више од износа који дозвољава Европска комисија. CNN пише да забринути инвеститори већ сматрају да су француски кредити једнако ризични као грчки.
Евро је одмах пао , али се и даље креће око свог двогодишњег минимума, док тржишта страхују од даље даље политичке нестабилности у Француској. Матје Савари, главни инвестициони стратег у “БСА рисерчу”, рекао је да “парализа остати доминантна карактеристика француске политике у наредне две године”, пренео је “Скај њуз.
Председница Европске централне банке (ЕЦБ) Кристин Лагард је на питање да ли би ЕЦБ ускочила Француској у помоћ у случају да се тржишне турбуленције појачају рекла само да је финансијска стабилност релевантан фактор стабилности цена”.
Шта ово значи за Украјину?
До колапса француске владе - који је Доминик Veghorn у анализи за “Скај њуз” описао као “шок за систем” који оставља “много неизвесности” у срцу ЕУ - дошло је у тренутку кад се Немачка такође припрема за изборе, а европске силе истичу да морају да остану уз Украјину, док свет чека улазак Трампа у Белу кућу.
Пад француске владе и неуспех у усвајању буџета могао би да отежа Паризу јачање подршке Украјини, упркос обећањима Макрона да ће помоћи Кијеву колико год то буде потребно, пише Ројтерс. Министар Лекорн – потенцијални будући премијер – рекао је још у октобру да Француска неће испунити обећање од три милијарде евра за 2024, и да ће цифра бити изнад две милијарде.
Лекорн је уочи гласања о неповерењу влади рекао да ће то утицати на француску подршку Украјини.
- Велики део украјинске подршке је трансфер старе опреме француске војске која се потом замењује новом. Ако успоримо наруџбу нове опреме, онда ће успорити испоруке за Украјину – рекао је он “Ле Паризијену”.
Србија Данас/Блиц