Након земљотреса, на Санторинију прорадио и вулкан? Настала општа паника, хитно се огласила струка - "Спремите се..."
У петак увече, сеизмичка активност на Санторинију изазвала је забринутост међу научницима.
Европски средоземни сеизмолошки центар (ЕМСЦ) потврдио је да је на овом познатом грчком острву почела да се бележи повећана сеизмичка активност, са хармонијским таласима и тутњавом, што указује на могуће померање магме према површини.
Научници објашњавају да хармонијски таласи обично сугеришу вулканску активност, јер показују да магма расте и долази ближе површини. Ова интензивна кретања магматских течности трајала су око три сата, што је било довољно да изазове забринутост. Међутим, стручњаци истичу да није било значајних промена у сеизмичкој активности након тога.
Професор геофизике Луис Доносо из Чилеа, који је анализирао податке са сеизмографа на станици „Тира“, објаснио је да сигнал који су детектовали инструменти није тектонске природе, већ је резултат померања течности кроз пукотине у стени. Иако ова активност може значити различите ствари, Доносо наглашава да је потребно додатно проучити феномен како би се добиле тачне информације о могућем ризику.
Иако је активност на Санторинију тренутно смирена, научници упозоравају да вулкан није потпуно „успаван“ и да би могао да уђе у нову фазу. Ова неочекивана сеизмичка кретања свакако остављају простор за даља истраживања и праћење вулканске активности на острву.
Сеизмолошка активност у области Санторинија и даље изазива забринутост, јер научна заједница пажљиво прати развој ситуације на вулкану на овом острву. Према саопштењу комисија за сеизмичку и вулканску опасност које су се састале у недељу, повећана активност у области Анидру је последица подводних раседа, које су део ширег геодинамичког система овог региона. Научници наводе да је ова активност резултат комбинације тектонских и магматских процеса.
Последње процене показују да је северни део калдере на Санторинију подигао за 4,5 центиметара, што изазива велику забринутост због могућности вулканске ерупције. Стручњаци, попут професора Мајка Бартона са Универзитета у Манчестеру, истичу да, иако није могуће са сигурношћу предвидети шта ће се десити, ова активност може довести до "импресивне", али вероватно безопасне ерупције, као што се догодило 1925. године. Подводни покрети и сеизмичке таласи показују да ситуација захтева пажњу, али за сада нема доказа који указују на непосредну опасност.
Упркос забринутости коју је изазвала сеизмичка активност, тренутно не постоји непосредна опасност од великих катастрофа. Међутим, са магмом која се сакупља у овој области и континуираним праћењем од стране Геодинамичког института, научна заједница наставља да прати ситуацију како би обезбедила сигурност становништва и туриста на острву.
И даље постоје питања у вези са будућношћу сеизмичке и вулканске активности на Санторинију, а научници наглашавају потребу за сталним праћењем ове области како би се осигурала правовремена упозорења у случају било каквог опасног развоја.
Србија Данас/Телеграф