Преокрет у мировним преговорима? Иран демантовао Венса: "Уопште нисмо преговарали о нуклеарном програму"
Са мировних преговора о окончању рата измеђи Ирана и Сједињених Америчких Држава долазе супростављене информације. Док потпреседник САД обавештава јавност да је постигнут споразум о нуклеарном наоружању, Иран тврди другачије.
Техеран није преговарао о свом нуклеарном програму нити је прихватио било какве нове обавезе током недељних разговора са Сједињеним Америчким Државама у Швајцарској, изјавио је портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багаји за државну новинску агенцију ИРНА.
Венс тврди да је Иран пристао да врати нуклеарне инспекторе
Сарадња Ирана са Међународном агенцијом за атомску енергију (ИАЕА) наставиће се у складу са важећим процедурама, уз одобрење иранског парламента и одлуке Врховног савета за националну безбедност, додао је Багаји.
Потпредседник САД Џеј Ди Венс изјавио је у понедељак у Швајцарској, дан након разговора усмерених на окончање рата на Блиском истоку, да је Иран пристао да инспекторима Међународне агенције за атомску енергију поново омогући приступ својој територији.
- Иранци су пристали да поново позову инспекторе ИАЕА. То је велики корак за амерички народ и први корак ка потпуној денуклеаризацији, односно коначном окончању иранског програма нуклеарног оружја - рекао је Венс новинарима, додајући да очекује да ће се "то догодити већ ове недеље".
Извор: Србија Danas/Index.hr