Preokret u mirovnim pregovorima? Iran demantovao Vensa: "Uopšte nismo pregovarali o nuklearnom programu"
Sa mirovnih pregovora o okončanju rata izmeđi Irana i Sjedinjenih Američkih Država dolaze suprostavljene informacije. Dok potpresednik SAD obaveštava javnost da je postignut sporazum o nuklearnom naoružanju, Iran tvrdi drugačije.
Teheran nije pregovarao o svom nuklearnom programu niti je prihvatio bilo kakve nove obaveze tokom nedeljnih razgovora sa Sjedinjenim Američkim Državama u Švajcarskoj, izjavio je portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagaji za državnu novinsku agenciju IRNA.
Vens tvrdi da je Iran pristao da vrati nuklearne inspektore
Saradnja Irana sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) nastaviće se u skladu sa važećim procedurama, uz odobrenje iranskog parlamenta i odluke Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost, dodao je Bagaji.
Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je u ponedeljak u Švajcarskoj, dan nakon razgovora usmerenih na okončanje rata na Bliskom istoku, da je Iran pristao da inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju ponovo omogući pristup svojoj teritoriji.
- Iranci su pristali da ponovo pozovu inspektore IAEA. To je veliki korak za američki narod i prvi korak ka potpunoj denuklearizaciji, odnosno konačnom okončanju iranskog programa nuklearnog oružja - rekao je Vens novinarima, dodajući da očekuje da će se "to dogoditi već ove nedelje".
Izvor: Srbija Danas/Index.hr