АМЕРИКА НА ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА НАТО-а?! Договор са Путином примамљив, од једне одлуке зависи судбина читавог човечанства
Најзабринутија је свакако Украјина, мада никоме не би било свеједно ако би дошло до овога.
Републикански кандидат Вивек Рамасвами изјавио је да ће, уколико победи на предстојећим председничким изборима, повући САД из НАТО-а, а саговорници "Политика" тврде да би амерички дани у том војном савезу могли бити одбројани уколико на изборима у новембру победи он или неко ко дели његов став, попут Доналда Трампа.
Рамсвами, који је раније такође заговарао повлачење САД из Уједињених нација, приватно је изјавио да је одавно прошло време за САД да иступе из НАТО савеза.
ТРАМП УДАРИО НА БАЈДЕНА: "САД су неуспешна држава, оптерећена терористима и имигрантима из менталних азила"
ДАНИМА СЕ КРИЛО ДА ЈЕ ПРВИ ЧОВЕК ПЕНТАГОНА У БОЛНИЦИ: Стање се закомпликовало након интервенције, СТИГАО И ПРОТЕСТ
ФБИ НА СНАЖНОМ УДАРУ ЈАВНОСТИ: Тражи се хитно објављивање стотина Епстинових докумената
Портпаролка Рамасвамијеве кампање Триша Меклафлин одбила је да директно коментарише шта би он урадио у вези са НАТО-ом, али, није ни негирала став кандидата.
- Вивек је озбиљно забринут да већина савезника у НАТО не успева да испуни своје обавезе у погледу војних инвестиција и преиспитаће нашу подршку према потреби. Он, такође, верује да је експанзионизам НАТО-а после хладног рата непотребно повећао ризик од великог сукоба са Русијом - рекла је Меклафин.
Ипак, мало је вероватно да ће Рамасвами ући у Белу кућу, с обзиром на то да, према националним анкетама, држи четврто место, али бојазан да су дани САД у НАТО-у одбројани остају, с обзиром на то да је некадашњи председник САД Доналд Трамп, док је боравио у Овалном кабинету, већ говорио о томе.
А према наводима са његове веб странице, он би то могао да спроведе уколико у новембру поново дође на функцију првог човека САД.
- Морамо да завршимо процес који смо започели под мојом администрацијом, да суштински преиспитамо сврху и мисију НАТО-а - пише на веб страници Трампове кампање.
Могуће је, такође, пише "Политико" да се Рамасвами придружи републиканској администрацији, посебно Трамповој, с обзиром да је заузео позиције које се допадају Трамповим бирачима, попут склапања договора са руским Владимиром Путином о окончању рата у Украјини, прекиду економских веза са Кином и окончању америчких војних авантура у иностранству.
Ово није први пут да је Рамасвами изнео такав став о позицији САД у НАТО, с обзиром да је прошлог октобра у интервјуу за "Политико", идеју о изласку САД из савеза описао као "разумну", иако је касније престао да подржава избацивање САД из блока који чини 31 земља.
Повлачење САД из НАТО, према писању "Политика", спутало би способност алијансе да буде кредибилна сила одвраћања наспрам Русије, а то би додатно могло довести до највеће трансатлантске кризе у последњих неколико деценија, покрећући питања о спремности Америке да брани или подржи савезнике у тренуцима потребе.
Конгресмени изу обе странке предузели су мере да спрече крај америчког истакнутог места у НАТО, а Конгрес је одобрио нацрт закона који спречава било ког председника да једнострано оконча учешће Америке у алијанси, који напад на једну чланицу сматра нападом на све.