"Сви бродови у Ормуском мореузу морају да следе наредбе САД" Рубио: Вашингтон неће толерисати нелегалан транспорт
Амерички државни секретар Марко Рубио поручио је током разговора са индијским министром спољних послова Субрамањамом Џаишанкаром да сви трговачки бродови који пролазе кроз Ормуски мореуз морају без одлагања да поступају по наређењима америчких снага, саопштио је данас Стејт департмент.
У саопштењу објављеном након телефонског разговора двојице званичника наводи се да је Рубио нагласио како "сва комерцијална пловила треба одмах да се придржавају наредби америчких снага" у овом стратешки важном поморском пролазу.
Како се додаје, он је истакао и да Вашингтон неће толерисати "кршење америчке блокаде" иранских лука, као ни "нелегалан транспорт иранске нафте".
До разговора је дошло након америчког напада на нафтни танкер у Ормуском мореузу, у којем су погинула тројица индијских морнара, што је изазвало снажне реакције у Њу Делхију.
Индијски шеф дипломатије Џаишанкар саопштио је да је током разговора са Рубиом "поновио снажан протест Индије" због тог инцидента, истакавши да "такве смртоносне акције против цивилног бродског саобраћаја нису оправдане".
Индија је претходно званично протестовала код америчких власти и затражила додатна објашњења поводом напада у којем су живот изгубила тројица њених држављана.