"Svi brodovi u Ormuskom moreuzu moraju da slede naredbe SAD" Rubio: Vašington neće tolerisati nelegalan transport
Američki državni sekretar Marko Rubio poručio je tokom razgovora sa indijskim ministrom spoljnih poslova Subramanjamom Džaišankarom da svi trgovački brodovi koji prolaze kroz Ormuski moreuz moraju bez odlaganja da postupaju po naređenjima američkih snaga, saopštio je danas Stejt department.
U saopštenju objavljenom nakon telefonskog razgovora dvojice zvaničnika navodi se da je Rubio naglasio kako "sva komercijalna plovila treba odmah da se pridržavaju naredbi američkih snaga" u ovom strateški važnom pomorskom prolazu.
Kako se dodaje, on je istakao i da Vašington neće tolerisati "kršenje američke blokade" iranskih luka, kao ni "nelegalan transport iranske nafte".
Do razgovora je došlo nakon američkog napada na naftni tanker u Ormuskom moreuzu, u kojem su poginula trojica indijskih mornara, što je izazvalo snažne reakcije u Nju Delhiju.
Indijski šef diplomatije Džaišankar saopštio je da je tokom razgovora sa Rubiom "ponovio snažan protest Indije" zbog tog incidenta, istakavši da "takve smrtonosne akcije protiv civilnog brodskog saobraćaja nisu opravdane".
Indija je prethodno zvanično protestovala kod američkih vlasti i zatražila dodatna objašnjenja povodom napada u kojem su život izgubila trojica njenih državljana.