У ЛИБАНУ БРОЈЕ МРТВЕ, ХЕЗБОЛАХ НАЈАВИО ОДМАЗДУ: Међу настрадалима и десетогодишња девојчица, више стотина људи у критичном стању
Вест број један данас поподне у свету је масовна експлозија пејџера које је либански Хезболах користио за комуникацију. Хезболах је запретио одмаздом против Израела након серије експлозија пејџера које су погодиле Либан, усмртили најмање девет особа и повредили скоро 3.000.
Експлозије су се догодиле у тренутку када су тензије између Израела и Хезболаха достигле врхунац због сукоба у региону.
Израелске власти за сада се нису службено огласиле поводом напада. Експлозије су се десиле само неколико сати након што је Израел најавио проширење својих војних циљева, усмерених на Хезболах, у оквиру ширег конфликта са Хамасом.
Либански министар здравља, Фирас Абијад, потврдио је да је међу погинулима била и десетогодишња девојчица.
"Око 2.750 особа је повређено, од којих је више од 200 у критичном стању," рекао је Абијад на конференцији за новинаре, додајући да су повреде углавном на лицу, рукама и стомаку.
Експлозије после 3 недеље мира
Експлозије су уследиле након вишемесечних циљаних убистава израелских снага на високе лидере Хезболаха и у време када амерички званичници настоје да деескалирају ситуацију. Такође, постоји забринутост да би израелски премијер Бењамин Нетањаху могао да наложи копнену инвазију на Либан, што би додатно погоршало ситуацију у региону.
Хезболах је искористио пејџере ниске технологије као меру заштите од надзора израелских безбедносних снага, које би могле пратити њихове мобилне телефоне. Међу повређенима је и ирански амбасадор у Беируту, Мојтаба Амани, према извештајима.
Експлозије су пореметиле привидни мир који је владао у последње три недеље, након ограничених сукоба крајем августа. Израелски медији јављају да су Нетањаху и други безбедносни званичници одржали хитне састанке у Тел Авиву како би проценили ситуацију и спремност за могући одговор.
Болнице у приправности
У међувремену, болнице широм Либана су преплављене повређенима, а Хитна помоћ у Беируту није престајала са радом неколико сати након експлозија. Министарство здравља Либана ставило је све болнице у максималну приправност и наложило грађанима да се дистанцирају од бежичних комуникационих уређаја.
Постоје сумње да је израелска обавештајна агенција Мосад могла бити укључена у напад, с обзиром на софистицираност операције. Јоси Мелман, стручњак за израелску обавештајну службу, нагласио је да напад може бити знак продора израелских агената у Хезболахову комуникацију, али је поставио питање о стратешкој користи таквог координисаног напада.
Инцидент је додатно закомпликовао ситуацију, с обзиром на то да је израелски премијер разматрао могуће смене у свом кабинету и потенцијално проширење војне операције против Хезболаха. Сукоби су већ довели до великог броја жртава и расељавања људи, а тренутна ескалација прети додатним погоршањем хуманитарне ситуације у региону.
Србија Данас/Блиц