"Не сме бити наметнутог мира" Европљани љути на Путина и Трампа: Реакције након изненадног разговора
Немачка, Француска, Пољска, Италија, Шпанија, Велика Британија, Европска служба за спољне послове и Европска комисија саопштиле су да после разговора америчког председника Доналда Трампа и руског лидера Владимира Путина Европа мора бити укључена у "било какве преговоре о Украјини", преносе "РИА Новости".
У заједничком саопштењу објављеном на сајту немачког Министарства спољних послова наводи се следеће:
- Радујемо се разговору о наредним корацима са нашим америчким савезницима. Наши заједнички циљеви морају бити да ојачамо позицију Украјине. Украјина и Европа морају бити део било каквих преговора, а Кијеву треба дати чврсте безбедносне гаранције.
Како се додаје, "праведан и одржив мир у Украјини је предуслов за трајну трансатлантску безбедност".
Амерички председник Доналд Трамп и руски лидер Владимир Путин разговарали су у среду телефоном, а како су потврдили из Кремља, "разговор је био дуг".
Трамп је напоменуо да је са Путином разговарао о потреби окончања сукоба у Украјини.
- Обојица смо се пре свега сложили да желимо да зауставимо да милиони страдају у сукобу Русије и Украјине. Председник Путин чак је користио мој веома јак мото кампање 'Здрав разум', навео је Трамп.
Овако брз развој догађаја забринуо је Европу, а чини се да Путин и Трамп преговарају о будућности безбедности континента без самих европских лидера, оцењује "Гардијан".
Амерички секретар одбране Пит Хегсет требало би да се састане са десетинама министара НАТО-а у Бриселу данас, након што се у среду у Бриселу састао са украјинском контакт групом министара одбране.
- Неће бити праведног и трајног мира у Украјини без учешћа Европљана, рекао је француски министар спољних послова Жан Ноел Баро на састанку министара Француске, Британије, Немачке, Пољске, Италије, Шпаније, Украјине и Европске комисије у среду.
Немачки канцелар Олаф Шолц рекао је да "у Украјини не сме бити наметнутог мира".
- Потпуно ми је јасно да не сме бити решења које не укључује САД. Следећи задатак је да се обезбеди да не буде наметнутог мира, навео је Шолц у интервјуу за "Политико".
Србија Данас/РТ Балкан