Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЗАШТО НЕ СМЕМО ДА ИГНОРИШЕМО ПРЕСКАКАЊЕ И ЛУПАЊЕ СРЦА? "Срце које искаче из колосека доводи до фаталног исхода"

27.12.2020. 18:56
Пише:
Србија Данас/Новости
Kardiolog
Кардиолог / Извор: Фото: Printscreen/Youtube/Jutarnji програм ТВ HAPPY

Кардиолог интерниста из КЦС о аритмијама, нормалном и абнормалном срчаном ритму и симптомима који су разлог за бригу.

Чест осећај прескакања и лупања срца, замарање и осећај гушења, могу да буду знаци да оно не куца у правилном ритму.


РЕШЕНА ДИЛЕМА! Постоји један СИГНАЛ који може да вам укаже на то ДА СТЕ ПРЕЛЕЖАЛИ КОРОНУ

НЕВЕРОВАТАН ПОДУХВАТ ЛЕКАРА ИЗ ТИРШОВЕ! Новом методом беби СПАСИЛИ ЖИВОТ, најмлађем пацијенту на свету

НЕВЕРОВАТАН ПОДУХВАТ ЛЕКАРА ИЗ ТИРШОВЕ! Новом методом беби СПАСИЛИ ЖИВОТ, најмлађем пацијенту на свету

КОРОНА ЈОШ НЕ МИРУЈЕ: У установама социјалне заштите и домовима за старе заражено 1.715 корисника

КОРОНА ЈОШ НЕ МИРУЈЕ: У установама социјалне заштите и домовима за старе заражено 1.715 корисника

Код већине пацијената ови симптоми настају као последица већ постојеће кардиоваскуларне болести, али могу да се догоде и здравим особама. Ни једни ни други не би требало да игноришу неправилан срчани ритам. Јер, свака аритмија захтева испитивање.

У супротном, срце које "искаче из колосека" може да доведе до изненадног фаталног исхода.

Професор др Драган Симић, кардиолог-интерниста Клиничког центра Србије каже да је најопасније када срце "прескаче".

- Овај осећај најчешће се јавља у случају коморских аритмија. То су комплексни поремећаји срчаног ритма и није мали број пацијената који се жале да не могу нормално да живе колико им срце прескаче. Дакле, овај симптом је високо значајна тегоба која би требало да упути на преглед лекару - рекао је он.

Koronavirus, kardiovaskularne bolesti
Коронавирус, кардиоваскуларне болести / Извор: Профимедиа

Шта је нормални срчани ритам?

- Нормалним се сматра да срце има од 60 до 80 откуцаја у минуту. Међутим, има људи који живе и са 96, 102, 105, 110. Битно је да напомене да до неправилног срчаног ритма могу да доведу и хронична анемија и болести штитасте жлезде, као и анксиозност, напетост и нервоза. Осим што може да куца убрзано, успорено и да прескаче у раду срца могуће су и паузе које доводе до синкопе односно напрасног губитка свести и пацијенти се сруше из чистог мира и повреде се. Ова стања се у кардиологији већ дуги низ година решавају уградњом пејсмејкера. Дакле, сваки пацијент који има паузу у ради срца дужу од две и по секунде је кандидат за пејсмејкер - рекао је он.

Зашто су коморске аритније опасне?

- Оне се најчешће јављају спорадично, у налетима и могу да буду основни разлог настанка напрасне срчане смрти. Њихов узрок нам није увек познат. Оне често могу да се појаве на терену предходно оштећеног миокарда, мада исто тако могу да постоје и код условно здравих особа које имају структурално здраво срце. У таквим случајевима изненада, човек може да изгуби свест и да се сруши и напрасно умре, а да околина каже како је био потпуно здрав. Узрок неправилном раду срца може да буде и хронични стрес. То је случај код великог броја млађих особа које нису у ситуацији да га контролишу.

Поремећаји срчаног ритма су веома бројни и разноврсни. Аритмологија је посебна грана кардиологије и лекари који се баве овом облашћу кардиологије су малобројни и код нас, а и у свету. Углавном, оно што је једноставно објаснити је да се све аритмије деле на коморске и преткоморске.

srčani problemi
срчани проблеми / Извор: Профимедиа/илустрација

Лоше животне навике, каже он, итекако могу да поремете рад овог органа.

- Удружено коришћење кафе, цигарета, алкохола, преједања и напетости отежавају и ремете рад срца. Да би се то спречило важни су здрав живот и пуно кретања, то помаже срцу.

- Најчешћа преткоморска аритмија која се јавља у популацији је апсолутна аритмија, позната и као атријална фибрилација. Она је у директној вези са старосном доби пацијента и присутним коморбидитетима, као што је хипертензија или дијабетес. Све смо чешће сведоци ситуација, да наши пацијенати имају дуги асимптоматски период ове болести у коме не осећају нарушен срчани ритам и сходно томе се не лече. Таква ситуација је крајње опасна, јер се у таквим околностима за три до четири пута повећава ризик од можданог удара.

Да ли је атријална фибрилација увек без симптома?

- Око 15 до 30 одсто пацијената има асимптоматску форму болести. Остали пацијенти имају високо симптоматску аритмију, која се манифестује осећајем треперења, недостатком снаге, брзим замарањем и често осећајем нелагодности у грудима. Повремно неки болесници имају значајно смањену толеранцију напора и осећај кратког даха. Пацијенти са атријалном фибрилацијом су обично старости између 60 и 70. година. Значи, ово је болест која прати процес старења, али се може повремено јавити и код млађих - рекао је проф. др Симић.

Шта је узрок појаве атријалне фибрилације?

- Основни узрок њене појаве је већ нарушено стање кардиоваскуларног система. Дакле, мало је људи који пате само од атријалне фибрилације. Она се углавном развија као последица дуго година нерегулисаног крвног притиска или када је он недовољно добро регулисан. Она се углавном јавља код особа са дијабетесом, код пацијената који се лече од исхемијске болести срца или од срчане инсуфицијенције. Често прати и гојазне особе, мушки пол, оне који конзумирају алкохол, доста кофеина, енергетска пића...

Srce
Срце / Извор: Профимедиа

Има ли лекова за поремећен срчани ритам?

- Има, наравно. Постоје велике групе лекова - антиаритмика. Када се открије о каквом поремећају срчаног рада је реч, прописује се адекватна медикаментна терапија. Постоје поремећаји срчаног ритма које се веома успешно могу лечити и радиофреквентном катетарском аблацијом. Постоји екипа електрофизиолога у Клиници за кардиологију Клиничког центра Србије која веома успешно лечи велики број пацијената, аблацијом дела миокарда који се сматра местом настанка аритмије.

Узрок аритмија није увек могуће утврдити, међутим, углавном се испостави да је неко у породици имао сличних проблема. Тако да генетика и у овом случају има огромну улогу.

- Од великог значаја нам је ЕКГ, ултразвучни преглед срца и холтер мониторинг срчаног ритма. Када хоћемо да видимо неке специфичне поремећаје ритма онда примењујемо дванаесто канални холтер. У ситиацијама када не можемо да поставимо дијагнозу на основу ових метода, онда пацијенту под кожу у пределу груди постављамо један мали уређеј који му дуже време непрестано региструје рад срца.