Сјајне вести за Новосађане: Град субвенционише са по 15.000 динара набавку бицикала
Град Нови Сад је и ове године из буџета обезбедио 22,5 милиона динара за подршку грађанима при набавци бицикала, а пријављивање ће трајатити од 1. јула у подне до 3. јула у 12 часова.
Појединачна субвенција износи 15.000 динара, а право учешћа у програму "Бициклом за зелени Нови Сад 2026" имају сви пунолетни грађани са пребивалиштем на територији тога града.
Чланица Градског већа за екологију, енергетску ефикасност и заштиту животне средине Вања Петковић, како је наведено на сајту Града Новог Сада, рекла је да Нови Сад развој бициклизма препознаје као један од кључних стубова стратегије одрживог урбаног развоја и заштите животне средине.
Она је навела да Нови Сад континуирано улаже у развој бициклистичке инфраструктуре кроз изградњу, реконструкцију и одржавање стаза, као и кроз развој пратећих садржаја попут паркинга за бицикле и система за изнајмљивање бицикала.
Подсетила је и да је Нови Сад 2021. први у Србији покренуо субвенционисање куповине бицикала истичући да је захваљујући том програму до сада набављено близу 8.000 нових бицикала што представља значајан допринос смањењу употребе аутомобила и побољшању квалитета ваздуха.
Према речима Петковићеве, Нови Сад данас има око 157,5 километара бициклистичких стаза, што је резултат дугогодишњих улагања у одрживу мобилност.
Више информација о јавном позиву доступно је на сајтовима Градске управе за заштиту животне средине ''www.zeleninovisad.com'' и удружења "Србија Епик".
Извор: Танјуг