Sjajne vesti za Novosađane: Grad subvencioniše sa po 15.000 dinara nabavku bicikala
Grad Novi Sad je i ove godine iz budžeta obezbedio 22,5 miliona dinara za podršku građanima pri nabavci bicikala, a prijavljivanje će trajatiti od 1. jula u podne do 3. jula u 12 časova.
Pojedinačna subvencija iznosi 15.000 dinara, a pravo učešća u programu "Biciklom za zeleni Novi Sad 2026" imaju svi punoletni građani sa prebivalištem na teritoriji toga grada.
Članica Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Vanja Petković, kako je navedeno na sajtu Grada Novog Sada, rekla je da Novi Sad razvoj biciklizma prepoznaje kao jedan od ključnih stubova strategije održivog urbanog razvoja i zaštite životne sredine.
Ona je navela da Novi Sad kontinuirano ulaže u razvoj biciklističke infrastrukture kroz izgradnju, rekonstrukciju i održavanje staza, kao i kroz razvoj pratećih sadržaja poput parkinga za bicikle i sistema za iznajmljivanje bicikala.
Podsetila je i da je Novi Sad 2021. prvi u Srbiji pokrenuo subvencionisanje kupovine bicikala ističući da je zahvaljujući tom programu do sada nabavljeno blizu 8.000 novih bicikala što predstavlja značajan doprinos smanjenju upotrebe automobila i poboljšanju kvaliteta vazduha.
Prema rečima Petkovićeve, Novi Sad danas ima oko 157,5 kilometara biciklističkih staza, što je rezultat dugogodišnjih ulaganja u održivu mobilnost.
Više informacija o javnom pozivu dostupno je na sajtovima Gradske uprave za zaštitu životne sredine ''www.zeleninovisad.com'' i udruženja "Srbija Epik".
Izvor: Tanjug