Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Зашто је мушкарац у хаљини Србима проблем? Filarri учинио исто што "јачи пол" чини већ вековима

28.02.2024. 17:57
Пише:
Србија Данас/М.Ђ
Filarri
Filarri / Извор: Фото: Shutterstock/ATAImages

Filarri је подигао велику дебату у јавности појављивањем на такмичењу "ПЗЕ" у хаљини, а историја мушкараца који носе хаљине је толико сложена и разнолика, са различитим културама и временским периодима, који имају различите норме и праксе у погледу одеће. Важно је запамтити да су мода и стилови одевања еволуирали током времена, а оно што се данас може сматрати неконвенционалним, је било сасвим нормално у прошлости, а у неким културама и до данас. Међутим, његов избор свакако се може сматрати обликом бунта, а зашто, прочитајте у наставку овог текста који оставља простор за дебату...

Млада музичка звезда тема је дана због смеле одевне комбинације коју је понео на такмичењу за ПЗЕ, и чини се да је сав фокус овога такмичења тренутно на њему. Filarri се појавио у белој хаљини чији је доњи део скројен по узору на венчаницу, а горњи део инспирисан сакоом.

Млади и перспективни уметник открио нам да је пред такмичење да је песма "Ко је та жена" инспирисана личним тражењем и преиспитивањем идентитета, те је позвао на промишљање о балансу мушке и женске енергије код сваког бића.

Filarri у стилу праве даме у раскошној венчаници послао поруку - Пригрли своју женственост (ФОТО)Filarri

Filarri у стилу праве даме у раскошној венчаници послао поруку - Пригрли своју женственост (ФОТО)

"Не умем да губим, овог пута видећете нешто неочекивано" Filarri ПОМЕРА ГРАНИЦЕ музичко-сценског наступа за ПЗЕ Filari

"Не умем да губим, овог пута видећете нешто неочекивано" Filarri ПОМЕРА ГРАНИЦЕ музичко-сценског наступа за ПЗЕ

Бресквицу РАЗАПЕЛИ на мрежама: "Критично певање и кинеска крила, девојко пакуј прње" Зорји пронашли ГРЕШКУ на наступуAnđela Ignjatović Breskvica, Zorja Pajić

Бресквицу РАЗАПЕЛИ на мрежама: "Критично певање и кинеска крила, девојко пакуј прње" Зорји пронашли ГРЕШКУ на наступу

Filarri
Filarri / Извор: Србија Данас/Милана Павковић

- Волим када људи спомену анализу текста, јер текст јесте јако озбиљан, вишеслојан и дубок. Они који не залазе превише у песму, перципирају је као песму упућену некој девојци. Може се протумачити као текст о личном тражењу и преиспитивању родног идентитета. Никако није ограничена на неку групу људи. Мој доживљај је кроз енергију, где ја причам о својој женској страни, односно женској црти, коју има сваки мушкарац, као што и свака жена има своју мушку страну. Причам о томе и волео бих да кроз тај текст подигнем свест о томе колико је битно проматрати своје биће. Женска енергија је креативност, женска енергија је уметност... а ја све то негујем, волим и показујем људима. Мислим да је то јако битно за свако живо биће: да буде у балансу и да освести своје квалитете - истакао је млади певач за наш портал и пре него што је његова хаљина постала главна тема.

Иако мушкарци који носе хаљине на први поглед нису тако уобичајени у модерном западном друштву, пракса да мушкарци носе одећу која је традиционално повезана са женама има дугу и богату историју. У различитим културама и временским периодима, мушкарци су носили хаљине, тунике и другу сличну одећу која би се могла сматрати хаљинама.

Filarri
Filarri / Извор: Фото: YouTube/RTS Песма Евровизије - Званични канал

Историјат ношења хаљина

У античко доба, хаљине су биле уобичајена одећа за мушкарце у многим културама, укључујући Грчку, Римску империју и Египат. Хаљине су биле практичне и удобне за ношење, посебно у топлим климама. На пример, у колевци модерне цивилизације, старом Риму, и мушкарци и жене су носили тунике (тоге, а тоге су од 2. века пне. почели да носе искључиво мушкарци, док су жене почеле да носе столе. Римљани су је с временом престали носити, осим у формалним приликама, а тада је постала симбол цивилизације и мира (римска реч за "цивил" је била тогатус, односно носилац тоге насупрот војника који су носили практичнији сагум), што би се могло посматрати као предак модерних хаљина.

Toge
Тоге / Извор: Фото: Youtube printscreen/University оф Леицестер

У средњем веку, хаљине су биле популарне међу мушкарцима у западној Европи, посебно међу племићима и владарима. Оне су биле статусни симбол и показивале су богатство и моћ носиоца. У то време су се носили сложени и украсни дизајни хаљина, са богатим ткањем, везом и скупим материјалима. У одређеним азијским културама, као што су Јапан и Индија, мушкарци су носили огртаче и сличну одећу која би се могла подразумевати као хаљина. Поред тога, у одређеним историјским периодима у Европи, мушкарци су носили одећу која је била сличнија ономе што бисмо данас сматрали хаљинама. И данас, хаљине су део традиционалне мушке одеће у неким културама, као што су кафтани у исламским земљама или килтови у Шкотској. Исус је носио тканину која формом подсећа на хаљину, а та традиција се задржала међу духовним оцима широм света, у мало измењеној форми, до данас...

Monasi
Монаси / Извор: Фото: Youtube printscreen/WORLD ОФ АДВЕНТУРЕС

Одевни предмети и савремено доба

Међутим, у већини савремених друштава, хаљине су резервисане углавном за жене, док су мушкарци прешли на ношење панталона, одела и других типично мушких одевних предмета. Последњих година, било је неколико мушкараца међу познатим личностима које су довеле у питање традиционалне родне норме носећи хаљине и другу традиционално женствену одећу. Они су користили свој утицај за промовисање родне флуидности и самоизражавања кроз моду. Неки значајни примери укључују Билија Портера, који је познат по свом смелом и гламурозном изгледу на црвеном тепиху који често укључује хаљине и сукње. Хари Стајлс је такође дошао на насловне стране због својих модних избора, укључујући ношење хаљина и друге одеће која није у складу са полом. Рушењем баријера и прихватањем инклузивнијег приступа моди, они помажу да се редефинишу традиционалне идеје мушкости и женскости у очима јавности.

Сврха са којом мушке познате фаце носе хаљине и другу традиционално женствену одећу је често изазивање друштвених норми и очекивања у вези са родом и модом. Откидајући од традиционалних идеја мушкости и женскости, ове познате личности промовишу самоизражавање, индивидуалност и инклузивност. Они показују да одећа не мора да буде ограничена полом и да свако треба да се осећа слободним да носи оно што му омогућава да се осећа удобно и самопоуздано, без обзира на друштвена очекивања. Поред тога, померањем граница и подстицањем разговора о родном идентитету и изражавању, ове познате личности помажу у промовисању прихватања и разумевања различитих облика самоизражавања. Коначно, њихов циљ је да подстакну људе да прихвате своје аутентично ја и изразе се на начине који се осећају верно онима који јесу.

Dejvid Bovi, Igi Pop
Дејвид Бови, Иги Поп / Извор: Фото: Инстаграм printscreen/david_bowie_fanlove_

Познате фаце које су померале границе друштвених норми

Поред поменутог "краља црвеног тепиха" Билија Портера и "номенестомен" Стајлса, много је рок и филмских звезда попут Дејвида Боувија, Ролинг Стонса, Бред Пита или Вин Дизела који су довели у питање традиционалне родне норме носећи женску одећу. Никако не смемо заобићи  Принца: овај култни музичар био је познат по свом раскошном стилу и често је носио високе потпетице, блузе са воланима и друге традиционално женствене одевне предмете, као ни Џареда Лета, Езру Милера, Џејдена Смита...

The Rolling Stones
The Rolling Стонес / Извор: Фото: Facebook printscreen/Love догс

Мушкарци у хаљинама на такмичењу за ПЗЕ

На фотографији изнад, која се пронашла на једној групи на Фејсбуку, фанови Стонса су кроз шалу прокоментарисали како су се то само прерушили победници ПЗЕ за 2021. годину - група Манескин. Тезу да су се пронашли у бунту карактеристичном за рокенрол, потврдио је и коментар када су однели ласкаву титулу победника овог престижног такмичења: "Порука за целу Европу, за цео свет - рокенрол никада не умире", урликнуо је у микрофон Дамјано Давид, певач италијанске групе Манескин, победника такмичења Песма Евровизија 2021. године.

Maneskin
Манескин / Извор: Фото: Инстаграм printscreen/maneskinofficial

За Манескином су сви полудели и они су вратили квалитетан звук на велика врата, а Евровизија памти још један занимљив пример, који долази из комшијске Румуније. 

Cezar
Цезар / Извор: Фото: Youtube printscreen/Eurovision Сонг Цонтест

Румунски контратенор Цезар са пратећом балетском групом, која је сценским перформансом и вокалним способностима одушевила публику, извео је 2013. године на сцени Евровизије песму "То је мој живот".

Данас велики утицај на модну сцену и став и израз младих има и инфлуенсер познат под именом Берлин Јесус, а на нашим просторима Божо Врећо, који је гласни заговорник родне флуидности и виђен је често како носи хаљине и сукње у јавности.

Ове познате личности, као и Filarri, користиле су свој утицај да доведу у питање друштвене норме и промовишу самоизражавање кроз моду, без обзира на традиционална родна очекивања. Њихова спремност да померају границе и прихвате различите облике самоизражавања помогла је да се покрену важни разговори о родном идентитету и инклузивности у индустрији забаве, али и много шире.

Filarri
Filarri / Извор: Фото: YouTube/RTS Песма Евровизије - Званични канал

Filarriju је екипа портала Србија Данас честитала на уложеном раду и труду, јер "сад треба бити смирен, и да се не паничи", а онда смо момке из бенда "The Гифт", који је наступао у ревијалном делу програма ПЗЕ упитали да ли су приметили Filarrijevu хаљину и какав је утисак оставила.

- На мене он увек остави утисак. Видео сам све - рекао је насмејани Жаре из "Гифта".

Србија Данас/М.Ђ

 

}