СВЕТОСАВЉЕ И СРПСКА ЕСТРАДА: Разговарали смо са познатима о Светом Сави - погледајте како су се снашли
Припадници јавне сцене са којима смо обавили разговор дали су свој став о личности чији лик и дело славимо на данашњи дан.
Православни верници данас празнују Светог Саву, принца династије Немањић, књижевника, дипломату, српског просветитеља и првог архиепископа српског.
На 27. јануар обележава се дан када је спрски светитељ окончао живот, а овај датум, поред успомена на живот и дело Светог Саве, установљен је 1840. године као слава свих школа у Србији. Сећање и поштовање на најмлађег сина великог жупана Стефана Немање опстало је чак и у комунистичкој Југославији.
Мајчинство Марије Шерифовић ТРН У ОКУ: Црква ПРОТИВ сурогат материнстава, а ево шта МЕДИЦИНА каже
ВЕРСКИ И НАЦИОНАЛНИ СИМБОЛИ у спотовима српске естраде: Пре Милице, ове певачице су изазвале ГНЕВ ЈАНОСТИ
Српска естрада ЗА УСВАЈАЊЕ ЗАКОНА О ИСТОПОЛНИМ ЗАЈЕДНИЦАМА, само је он ПРОТИВ: "Бог није тако рекао!"
Портал Србија Данас обавио је разговор са неколико припадника наше јавне о томе како су Савиндан прослављали као деца, те како би странцима објаснили ко је био Свети Сава. Са нама су поделили своје мишљење о концепту светосавља, али и став о томе да ли се довољно негује знање и поштовање према овој значајној историјској и верској фигури.
Како су наше јавне личности славиле Савиндан као деца?
Певачица Мина Костић сећа се да је на овај дан певала и цртала славу светитеља.
- У току школовања сам се сусретала са информацијама о лику и делу Светог Саве. За Савиндан смо у хору певали "Ускликнимо с љубављу светитељу Сави", цртали га... Углавном, одувек је тај дан био посвећен њему - присетила се она.
Марко Булат је на Савиндан испољио неку врсту бунта још у време средњошколских дана.
- Нажалост, када сам ја био мали, стајала је слика Јосипа Броза Тита у школама. Свети Сава се уопште није славио. Сећам се када сам био у средњој саобраћајној школи, у трећој години сам скинуо слику Јосипа Броза Тита и ставио сам Светог Саву. У нашој учионици је био Свети Сава. Једног дана сам дошао у школу и видео сам да нема Светог Саве, па сам ишао по другим учионицама да га нађем. Неко је узео нашег Светог Саву и ставио код себе у учионицу. Ја наравно скинем и кажем им: "Немојте да дирате, ово смо ми ставили, ви ако хоћете, качите вашег Светог Саву, овде ће да буде Свети Сава у нашој учионици". Ја сам први унео његову икону у саобраћајној школи. Нико се од наставника није бунио - истиче наш саговорник.
Гоца Божиновска, попут колеге Булата, истиче да је празник Светог Саве био забрањен у њено време и да је због једне активности имала велике проблеме.
- У моје време Савиндан се обележавао другачије у о односу на данас. Када сам ја била мала, тада је то било забрањено прослављање Светог Саве, јер је био комунизам, а ми као деца нисмо ни знали за ту славу. Међутим, моја мајка је била веома побожна, па је мене и сестру пријавила у црквени хор. Управо због тога смо имале велике проблеме и желели су да нас избаце из школе, али су нам ипак учинили услугу и нису то урадили. Као деца смо певали у црквеном хору јер је хор у школи био забрањен - открива Божиновска за портал Србија Данас.
Ивана Рашић Трмчић, познатија као Сајси МЦ никада није придавала значај овом празнику.
- Јесте, то је школска слава, али је мене све то заобишло. Нисам била фан приредби. Међутим, Савиндан треба да се обележава и да постоји, али нисам фан свега тога. Никада нисам била учесница таквих приредби - јасна је реперка.
Весна Вукелић Ведни, такође, спада у ред јавних личности које су расле у Титово време, те у својим сећањима истиче "иницијацију петокраке" коју је успела да склони са себе.
- У периоду када сам била девојчица, није био велики акценат на православљу, осим код ретких породица које су се у то време оцрквењавале или су били директно везане за цркву. Таква је била моја кума која је била црквењак у Цркви Светог Ђорђа. Она је обележавала празнике, али она је одударала у односу на већину. Славе су се ретко славиле или су се славиле илегално. Дан Светог Саве се није обележавао ни у школама. Ми смо били Титови пионири. Пролазили смо кроз такозвану иницијацију давањем заклетве: "Данас када постајем пионир, дајем часну и пионирску реч". То су све иницијације петокраке. Хвала Богу, ја сам се исповедала, па сам исповедањем склонила са себе иницијацију петокраке. Нажалост, многи нису, јер не знају да треба да се очисте од ње - говори нам певачица.
Победник пете сезоне ТВ формата "Задруга", Дејан Драгојевић прешао је у ислам, али радо се сећа школске славе, посебно јер је захваљујући њој избегавао ученичке обавезе.
- То су најјачи дани, поготову ако је Свети Сава долазио на петак, па онда се не иде у школу. Знам да су биле приредбе и припреме на које ме никад нису примили - сећа се ријалити звезда.
Певачица Гога Секулић има необично сећање поводом овог празника.
- Обично сам певала у школском хору на Савиндан. Код куће када бисмо сви јели оставили бисмо мало у тањиру пасуља да видимо да ли ће Свети Сава проверити да ли смо сити, то су неки стари обичаји - открива нам Гога.
Како би српске јавне личности објасниле странцима ко је био Свети Сава?
Глумицу Еву Рас посебно је инспирисало ово наше питање, па је дала уникатан одговор на њега.
- Свети Сава је био велики просветитељ. Рекла бих им: "Ускликнимо с љубављу Светитељу Сави". У развоју српске нације, он је био другоразредни Бог. Бог је један, али Сава је донео светлост знања - истиче наша уметница.
Певач Марко Булат јасно декламује податке из светитељеве биографије.
- Сава је био српски принц који се одрекао престола. Одрекао се круне коју је дао свом млађем брату. У Италији се чува крст на коме не пише архиепископ, неко патријарх први српски. Он је био архиепископ који се изборио да српска православна црква добије аутокефалност. Градио је школе и болнице и на духовном нивоу је учврстио српски народ у православљу.
Нада Топчагић с посебном полетношћу говори о овој теми.
- Описала бих Светог Саву као зачетника православља и оснивача Српске православне цркве, човека који је рођен у краљевској породици, изузетно образованог, који је могао да живи живот владара, а он је све то напустио и замонашио се.
Лик и дело Светог Саве посебно су инспиративни за Весну Вукелић Венди, а певачица би и те како знала странцима да објасни шта ова историјска личност представља Србима.
- Свети Сава је највећи светитељ просветитељ у српском православном народу. Он је поставио темељ Српске православне цркве тиме што је издејствовао њену аутокефалност од Цариградске патријаршије у Никеји 1219. године. Тај темељ ће се показати суштинским у тренуцима када смо били у великој опасности да нас са једне стране покоре Арнаути и да од њих примимо ислам, или да нас покоре Латини и да због њих пређемо у римокатоличанство. Да није било Светог Саве, не смем ни да замишљам шта је све могло да се деси са нама. Свети Сава је био беспрекоран човек који је потицао из моћне Немањине породице. Он је израстао у физички дивног момка, те су га салетале многобројне принцезе, а при том је још био и син владара. Међутим, они нису били у стању да спознају и његову духовну лепоту. Свети Сава је са 17 година, просвећен Светим Духом, схватио да је све што је земаљско, пролазно, а све што је пролазно и трулежно је и непотребно. Суштина нашег бића је у ономе што је вечно и непропадљиво. Понављам, он је омогућио аутокефалност Српске православне цркве и тако је ударио темељ на коме ће се изградити наш идентитет, утемељио оно што јесмо данас и омогућио да се одржимо онаквим како је он тај брод поставио, а тај брод и даље плови упркос томе што га шибају разноразни ветрови, али успева и успеће да доплови. Оно што је за нас Свети Сава, то је Свети кнез Владимир за Русе - закључује Венди за Србију Данас.
Естрада о светосављу
Саговорнике портала Србија Данас смо питали да ли знају шта представља светосавље, а они су нам дали своје виђење овог концепта.
- Светосавље је утемељено на лику и делима Светог Саве за које се залагао. Светосавље је патриотизам и национализам међу људима. Верницима је то сигурно лепо и неговано, али све се променило када је политика прихватила да то користи за привлачење људи како би гинули за своју државу - објашњава Дејан Драгојевић.
Марко Булат је објашњавајући светосавље истакао своје мишљење о истополним заједнициама.
- Светосавље је темељ једног етнолошког, духовног, националног идентитета. Када се мисли на те новотарије, могу да кажем да римокатоличка црква увела и дозволила истополне бракове. Ако ћемо да причамо о томе, сматрам да би дошло до велике побуне ако би наш патријарх покушао да уради исто. Ако причамо о темељима хришћанства, глава цркве је Христос. Ако знамо да су Содома и Гомора били спаљени градови на обронцима Мртвог мора, за шта постоје и археолошки докази, због содомских и гоморских грехова у западној римокатоличкој цркви, то је сада дозвољено. Нико ко истински верује у Господа није за то, јер је је то противприродно - тврди наш саговорник.
Сајси је изнела мишљење поводом злоупотребе религијских уверења и религијских пропаганди.
- Не обележавам Савиндан и нисам упућена у поменути концепт. Није ми то нешто занимљиво, али ево, инспирисали сте ме да се укључим у ову тему. Много људи злоупотребљава религију и то је нешто што много штети друштву и самој религији. Религија је јако занимљива за изучавање. Постоје предмети који се баве тиме на друштвеним факултетима и они су јако занимљиви. О религији треба доста тога да се зна, а управо је злоупотреба резултат мањка знања о истој. Што се мање познаје, то се више злоупотребљава.
Мина Костић ову тему закључује помиритељским речима.
- Ја само једно знам да смо пред Богом сви исти да треба да поштујемо све наше светитеље, да будемо првенствено људи да се волимо и поштујемо без обзира ко је које вере.
Глумица, књижевница и сликарка, Ева Рас истиче да је поникла из јудаизма, али поштује и вреднује лик и дело Светог Саве.
Наша саговорница има посебно инспиративне речи о концепту знања и светосавља.
- Читава цивилизација је знање потпуно запоставила. Образовање се састоји у томе да младе нараштаје уче свакојаким глупостима, а не уче их како да буду срећни! А од тога ништа није важније! Пошто већ постоји та песма која каже да ускликнемо с љубављу Светитељу Сави! А кличемо када смо срећни - значи да је он ту највише бринуо о срећи једне нације, а ми смо са тога пута скренули. Он није ширио само писменост, Платонова знања и античку мисао, већ је учио како да човек нађе себе и како да буде задовољан собом. Јер да би човек био срећан, он мора прво да буде задовољан собом, да разуме себе. Јер ко ће да зна боље од самог човека шта га чини срећним, то је толико индивидуална ствар. Ако вас нису научили да ослушкујете себе и да знате шта вашу душу испуњава - онда нисте научили ништа! Камо среће да је образовање у духу светосавља! Били бисмо срећнији! Можда бисмо мање неких ствари знали, али бисмо били срећнији! Ја сам из јудаизма поникла, и нас тако образују. Од малена нам говоре да је Бог нас створио да бринемо о себи и дса већи задатак од тога менамо. Замислите када бисмо сви бринули о себи - држава не би ни постојала. Не би имала никакав разлог да законе доноси и да забрањује. Цивилизација брине о себи и лупа ограничења. Што мање знате - то сте покорнији и ви више одговарате овој цивилизацији ако сте дудук, него ако сте паметни. Памет уопште не подразумева да ви треба да будете доктор филозофских наука - закључује Ева Рас за наш портал.
Да ли Срби адекватно негују сећање на Светог Саву?
Венди осећа да се у нашој нацији буди свест, али да може више и боље да се чини у сећање на најмлађег од синова Стефана Немање, који се у појединим школама, како тврди, прославља као митска личност.
- Увек може више и боље, али у односу на време Титових пионира, ово је огроман помак. Сада се веронаука поставила за предмет који може да се изучава, а то пре није могло. Верујем и видим да се свест народа буди и да ће Свети Сава све више да обележава Дан Светог Саве. Нажалост, по основним школама он се прославља као неки, боже ме опрости што то кажем, као да је Свети Сава мит. Прослава се своди на неку представу, неке рецитације, неку фештици када се изговоре стихови, и ту се све завршава. Али, понављам, и то је добар помак у односу на ранија времена. Његова светитељска личност све више светли и излази из мрака у који су га поставили комунисти безбожници, желећи да све што је свето и спасоносно нестане, али то је заблуда.
Марко Булат сматара да је сећање на Светог Саву, као и само српсктво, угрожено.
- По вртићу могу да кажем да се прави ноћење за Ноћ вештица, а за Светог Саву се прави приредба. Окупација је тешка реч, али и даље се ради против српства и ћирилице. Уџбенике нам штампају Хрвати и Немци. Значи непријатељи српског рода ти штампају уџбенике и све што је национално и традиционално се умањује. Као што је Слободан Милошевић ухапшен за Видовдан. На Ускрс 1941. године је бомбардован Београд. Увек се гледа на неке духовне или верске јаке датуме, да се ми омаловажимо. И том пакету је и Свети Сава. То није важно, као што овима што штампају уџбенике није важно да се пише о Јасеновцу, зато што се гледа да се за 50 година то заборави и избрише из колективног сећања, али мислим да је то немогуће - опомиње наш саговорник.
Гога Секулић празнује Савиндан, али сматра да је доживљај овог дана и празника индивидуалан.
- Велики сам верник, за мене је Савиндан важан празник. Доста је људи који га обележавају, а вероватно је много и оних који нису упућени. Брзо се живи, а родитељи не могу да укроте децу и усмере их ка правим вредностима - закључује за портал Србија Данас певачица.
Тим ВИП рубрике портала Србија Данас