КОЈИ ЈОЈ ЈЕ ПРАВИ НАЗИВ? Ово је справа са највише имена!
Сваки крај Србије има свој посебан израз за пластични предмет којим убијамо муве.
Тренутно постоји више од 100 незваничних израза, између осталог то су мухац, мухалица, тепалица, мухоловац, мувоцид, сатримува…
Лингвиста Владо Ђукановић открива да он лично, овај предмет зове тепалица, али да то свакако није званичан, књижевни израз.
ПОЗДРАВ ОД ИНТЕРНЕТ ЛЕГЕНДЕ! Лик из чувеног мима послао поруку фановима у Србији (ВИДЕО)
Желите да чујете како ваш глас звучи ДРУГИМ ЉУДИМА? Овај глумац је то открио - врло је ЛАКО! (ВИДЕО)
Купили су половну камп приколицу, и пронашли у њој СКРИВЕНУ ПОРУКУ од бивше власнице: Били су у НЕВЕРИЦИ када су је прочитали
- За овај предмет, као и за гомилу других ситних предмета, не постоји правилан назив. Људи имају идеју да је све прописано, али постоје многи изрази који још нису стандардизовани. Ја кажем тепалица, највише из шале, али то заиста звучи као израз потекао са југа Србије. Наравно, овај израз нико никада неће ставити у речник, јер су за то потребне различите провере и потврде извора - каже за Владо Ђукановић.
Нема потребе да се све именује и када овај предмет некоме треба, он употреби израз који му је најближи, каже наш саговорник.
- Наравно да можемо да кажемо да у српском не постоји реч муха, него мува, па је тако логичније употребити израз муволовац. Ипак, то је богатство дијалеката и ако не будемо ценили покрајинске речи, онда може да нам промакне на десетине хиљада речи, читаво богатство језика - каже лингвиста.
Осим тога, званични називи за поједине предмете често су "потиснути", јер се места уступају одомаћеним изразима. То је случај са шпоретом или машином за веш.
- До недавно, на сваком упутству за ове кућне апарате писало је "штедњак" и "машина за рубље". Пошто те изразе готово да нико није користио, у последње време све мање се званично употребљавају. Само у кухињи постоје многе ситне ствари за које се не користе званични називи, као што је месорећница, односно машина за сечење меса. И рецимо, како се зове посуда у којој се цеде тањири након прања? Није поента да ли постоји реч, него колико је употребљавамо - каже Ђукановић.