Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

НАЈИНТЕЛИГЕНТНИЈИ ВИДЕ РАЗЛИКУ! Проверите колико БРЗО вам РАДИ МОЗАК уз помоћ теста, а РЕШЕЊЕ је једноставно!

27.09.2020. 07:32
Пише:
Србија Данас
mozgalica
мозгалица / Извор: Профимедиа/илустрација

Ништа лакше!

  На нашој планети постоји преко милијарду одраслих људи који активно конзумирају цигарете и, из различитих разлога, не могу или не желе да престану да пуше, иако врло добро знају да то никако није добро за њих. Међутим, они својом лошом навиком не доводе у опасност само сопствено здравље већ и животе других људи.

Зато не треба да чуди то што су последњих деценија многе државе почеле да спроводе различите мере за свет без дуванског дима, са циљем да се максимално смањи појава болести и смртних исхода чији главни узрочник је управо пушење.

Tobacco Харм Редуцтион (THR) иницијативи придружиле су се и бројне медицинске и научне институције, али и неке компаније, међу којима се истиче Пхилип Morris Интернатионал.

Врхунски стручњаци запослени у овој компанији удружили су своје снаге како би већ постојећим зависницима од никотина помогли да одаберу, према њиховим речима, мање штетне алтернативе од конвенционалних цигарета, као што је њихов иновативни уређај IQOS, најновије генерације који дуван само загрева до одређене температуре, без сагоревања.

Но, да бисмо разумели предности ових алтернатива, за почетак, морамо да разумемо шта је то што је толико штетно у дуванском диму, како за здравље самих пушача, тако и за здравље свих који са њима деле животни, радни и сваки други простор.

Како је истакнуто на виртуелној ПМИ Сциенце конференцији, одржаној 15. септембра, највећи проблем са класичним цигаретама јесте управо појава дима – који у себи, осим никотина, садржи преко 6.000 супстанци, међу којима је више од стотину оних које спадају у опасне или потенцијално опасне за људско здравље.

- Дим конвенционалне цигарете представља веома токсичну и комплексну мешавину капљица течности, гасова, али и на хиљаде чврстих угљеничних честица из самог пепела, које се у ваздух ослобађају сагоревањем дувана – објаснио је др Маркус Нордлунд, водећи научник и координатор медицинских истраживања компаније, физичар и експерт на пољу динамике флуида и науке о сагоревању.

- У већој или мањој мери, ствари слично стоје и са другим производима код којих долази до сагоревања. За неке од њих верујемо да су безбедни, јер су свакодневној употреби у затвореним просторима, као што су миришљави штапићи или романтичне свеће. Међутим, пошто сагоревају, и они ослобађају бројне штетне честице у ваздух - приметила је др Катерин Гужон, менаџер хемијских истраживања у Пхилип Morris Интернатионал.

Ако сте на основу овог објашњења закључили да су дувански дим, дим свеће и дим који испуштају миришљави штапићи заправо аеросоли - били бисте у праву. Међутим, важно је разумети чињеницу да, иако је сваки дим аеросол, сваки аеросол не мора нужно да подразумева појаву дима.

- Код алтернативних производа као што је IQOS, који не сагоревају дуван већ га само загревају до одређене температуре, не долази до ослобађања дима, а самим тим ни појаве чађи и свих тих опасних честица. Аеросоли који настају употребом уређаја попут IQOS-a састављени су од мање комплексне мешавине течности и гасова. Загађење ваздуха је мање, а самим тим је минимизиран негативан утицај на здравље – нагласио је др Нордлунд фундаменталну разлику између дуванског дима и аеросола које испуштају производи који само загревају дуван, без сагоревања.

Такође, појава дима и штетних честица последица је тога што дуван у цигаретама сагорева на изузетно високим температура, које се крећу од око 400 °Ц, док током процеса "повлачења" дима, сам врх цигарете може да достигне и 850 -900 °Ц, што је четири пута топлије од температуре усијаног тигања.

- Зато је веома важно да пронађемо начин како да елиминишемо овај процес сагоревања, односно да контролишемо температуру до које се сагорева чврсто гориво, у овом случају дуван. Развијајући технологију, у нашим уређајима смо ограничили доток кисеоника, елемента кључног за настанак процеса сагоревања и штетних честица. На тај начин смо успели смо да загрејемо дуван довољно високо да се ослободе никотин и ароме, али довољно ниско да се спречи сагоревање - казао је Др Том Мекграт, један од водећих људи компаније.

Са овим се сложио и Марк Бентли, који се налази на челу тима задуженог за пројектни менаџмент и интеграцију знања у компанији Пхилип Morris Интернатионал, нагласивши здравствени аспект важности смањења чађи, дима и других штетних супстанци у ваздуху насталих у процесу сагоревања дувана.

На самом крају конференције, старији саветник за научна истраживања, др Морис Смит, представио је резултате неколико бројних независних научних истраживања спроведених последњих година.

Међу овим студијама нарочито се истиче недавна анализа доступне литературе Америчке агенције за храну и лекове (ФДА), важне инститиције која је IQOS сврстала у категорију "дуванских производа модификованог ризика" (МРТП).

- Закључак ФДА јесте да потпуни прелазак са конвенционалних цигарета на IQOS смањује изложеност штетним и потенцијално штетним материјама - истакао је др Смит.

Оно око чега су се сложили сви саговорници ПМИ Сциенце конференције јесте да би IQOS, као бездимни уређај нове генерације, који почива на технологији загревања, а не сагоревања дувана, требало да представља мање штетну алтернативу за све већ постојеће одрасле пушаче који не могу или не желе да оставе дуван.