ВРХУНСКА ВОЈНА ТАЈНА: Ево шта је ова америчка летелица РАДИЛА 2 године у свемиру (ФОТО/ВИДЕО)
После скоро две године проведене у свемиту, напредна америчка летелица X-37B вратила се на Земљу и успешно приземљила у НАСА-ином Свемирском центар Кенеди.
Америчка војска је, у недељу, објавила снимке слетања, али ни после четврте мисије ове Боингове летелице није познато шта је тачно радила горе.
Ова последња је била и њена најдужа мисија. У Земљиној орбити летелица је провела 719 дана, чиме се њено укупно време проведено у свемиру досегло цифту од 2085 дана. Познато је да америчка војска тестира могућност обављања различитих операција у орбити уз повратак летелице на земљу, слично као спејс шатл.
На тајном пројекту X-37B Орбиталног тест возила (X-37B Орбитал Тест Вехицле), НАСА је почела да ради 1999. године. Оно је првобитно било намењено поправци сателита у орбити, а пројекат је 2004. означен као тајни и предат војном ваздухопловству.
АМЕРИКА У ПАНИЦИ! Русија спремна за РАТ и у СВЕМИРУ (ФОТО)
The #AirForce #X37B #OTV4 ис бацк афтер море than 700 days ин #Space. @NASAKennedy pic.twitter.com/02WdzMSDJe— У.С. Аир Форце (@usairforce) May 7, 2017
Од 2010. године X-37B изводи пробне летове у орбити. Према мишљену стручњака, летелица може бити употребљена за тестирање нових технологија и слање извиђчких сателита у свемир. Претпоставља се да може и да се опреми оружјем, али из војске уверавају да им то није у плану.
Из војске су штуро поручили како су задовољни подацима које су прикупили и који ће помоћи научној заједници.
О намени пројекта X-37B прича се већ више од 10 година. Раније се спекулисало да би овај мини шатл требало да буде нека врста свемирског бомбардера или летелица која ће моћи да уништава шпијунске сателите непријатеља.
Ипак, чини се да је реч о експерименталној летелици која служи за тестирање нове војне технологије у свемиру. До сада је познат да је тестирн нови систем потисника за нове сателите. Летелица је носила и 10 малих ЦубеСат сателита, као и разне узорке како би се тестирало њихово понашање у свемиру.