Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Дајемо одговоре на све што те занима о порођају са ЕПИДУРАЛОМ!

02.11.2017. 14:32
Пише:
Србија Danas/opusteno.rs
trudnica
трудница / Извор: Профимедиа/илустрација

Буди обавештена...

У данашњем чланку ћемо вас упознати са епидуралним порођајем и разбити све недоумице. У свету је епидурална анестезија у породилишту уобичајена метода. Код нас је ситуација другачија. Иако се велики број трудница одлучује за порођај у епидуралу, још увек има оних које се тога плаше.

  • Шта је епидурална анестезија?
  • Колико пре порођаја се поставља епидурални катетер?
  • Када се даје епидурална анестезија?
  • Када породиља почиње да осећа дејство анестетика?
  • Да ли давање епидуралне анестезије боли?
  • Како изгледа поступак давања епидуралне анестезије?
  • У којим случајевима се не препоручује епидурална анестезија?
  • Да ли епидурал скраћује порођајно време?
  • Да ли ћу осетити контракције под епидуралном анестезијом?
  • Епидурал је код нас још увек новина, па су и мишљења подељена. Каква је ситуација у свету?
  • Да ли епидурал може бити опасан по бебу?
  • Како ћу се осећати након порођаја?
  • Да ли све жене могу да се породе епидуралом?

1. Шта је епидурална анестезија?

Процедура којом се блокира бол из материце и вагине приликом порођаја назива се епидурална анестезија. Анестетик се убацује у епидурални простор кичменог стуба, када порођај почне и чим анестезија почне да делује, након 10-15 минута, трудница не осећа болове.

Комбинацијом анестетика се блокирају нервни завршеци, а аналгетици смањују бол у кичменој мождини, међутим, жена је све време будна и свесна, јер се под анестезијом налази само један део тела.

2. Колико пре порођаја се поставља епидурални катетер?

Његово постављање није директно везано са давањем анестетика. Може да се постави неколико сати раније, уколико пацијенткиња дође без контракција у породилиште, а давање анестетика је строго повезано са повољним акушерским налазом, који омогућава ову интервенцију. То никада не ради сам анестезиолог, него у садејству са гинекологом. Анестезиолог је ту да стави катетер, да одреди и даје дозе анестетика по килограму тежине и омогући жени да се на порођајном столу опусти без болова. Сам ток порођаја (дилатацију - отварање, тонове бебе) прати акушер. Порођај у епидуралу подразумева беспрекорну сарадњу анестезиолога и гинеколога. Ту су још анестетичарка (потребна је приликом пласирања катетера) и бабица.

Анестетик се даје када се стекне повољан акушерски налаз, када су контракције јаке и синхронизовано долазе на два до три минута. Контракције трају 45 секунди до једног минута. Други услов је да је грлић отворен два до три попречна прста, односно три до пет центиметара, а трећи услов је прокидање водењака, или када он пукне спонтано, код куће. Ако излази плодова вода, контракције често буду јаче, па се са давањем анестетика почиње што је пре могуће.

Carski rez
Царски рез / Извор: Профимедиа

3. Када се даје епидурална анестезија?

Епидурална анестезија се даје када контракције долазе на свака два-три минута.

Епидуралну анестезију даје анестезиолог, уз сарадњу са гинекологом када почну контракције, када је цервикс отворен три до пет центиметара или када пукне водењак.

Када се стекне повољан акушерски налаз, тачније када су контракције јаке и синхронизовано долазе на два до три минута даје се анестетик, док се катетер може поставити и неколико сати раније.

Треба напоменути и да се епидурал примењује код природног порођаја, али и у случају царског реза.

4. Када породиља почиње да осећа дејство анестетика?

Након десет до петнаест минута од прве дозе анестетика, породиља почиње да се опушта и да све слабије осећа бол. Анестетик делује 60 до 120 минута. Даје се на сваких сат ипо времена, и тако до краја порођаја. Породиља за то време не осећа контракције, али осећа напоне. При добро вођеном порођају у епидуралу, једино «право» учествовање мајке је да добро користи напоне, како би дете дошло на свет. Када се то догоди, породиљи се даје завршна доза анестетика, да не би осетила бол при даљим интервенцијама акушера - као што су епизиотомија, ушивање грлића или ревизија материце.

5. Да ли давање епидуралне анестезије боли?

Не. Жене процедуру епидурала описују као благу непријатност приликом самог убадања игле, а једини бол који се осећа је током постављања катетера, али је краткотрајан и траје свега неколико минута.

6. Како изгледа поступак давања епидуралне анестезије?

Када почну ритмичне и сталне контракције, лекар ће вам рећи да легнете на страну или седнете на кревет, са брадом спуштеном према грудима, и благо савијеним ногама. Затим се дезинфикује место где се уводи игла, даје се локални анестетик и поставља катетер. Игла се потом пажљиво извлачи, а катетер остаје у епидуралном простору како би се могао дати анестетик. 

Након порођаја вади се катетер, а деловање анестетика престаје након неколико сати.

Porođaj
Порођај / Извор: Профимедиа

7. У којим случајевима се не препоручује епидурална анестезија?

Врло су ретке контраиндикације, када жене не могу да добију епидурал. Обично се ради о трудницама које су алергичне на локални анестетик, ако су било када имале анафилактички шок током давања локалног анестетика (при стоматолошким или хируршким интервенцијама, на пример). Са искуством од скоро 4.000 порођаја у епидуралу, ја никад нисам видео алергију на локални анестетик, што значи да је потпуно безбедан и може да се даје трудницама.

Затим, епидурал се не примењује код трудница које имају поремећај фактора коагулације, односно било које хематолошко обољење. Њима се претходно утврђује време коагулације, па ако постоји било какав поремећај, изузимају се од поменуте методе. Међутим, то се прилично ретко дешава. Такође, контраиндикацију представљају проблеми са кичмом (повреда или операција кичменог стуба), као и инфекција у пределу где се поставља епидурал. У књигама се наводи чак и низак притисак, али ја тврдим да то није сметња, већ и да те труднице могу да добију анестезију, уз примену одговарајућег сланог раствора.

8. Да ли епидурал скраћује порођајно време?

Предност епидурала је да пацијенткиња не осећа болове, а друга велика предност јесте што скраћује време трајања порођаја: убрзава фазу дилатације (отварања), омогућава трудницама да се што пре породе. Порођај од 12, 14 сати у епидуралу не постоји. Од момента давања анестетика, добро вођен порођај може лако да се заврши кроз неколико сати.

9. Да ли ћу осетити контракције под епидуралном анестезијом?

Десет до петнаест минута након прве дозе анестетика, породиља почиње да се опушта и све мање осећа бол. Анестетик делује 60 до 120 минута, а даје се на сваких отприлике сат и по времена, до краја порођаја. За то време нећете осећати контракције, али напоне хоћете.

Када је порођај завршен, добићете завршну дозу анестетика, да не би осетили бол при даљим интервенцијама акушера - као што су епизиотомија, ушивање грлића или ревизија материце.

Porođaj
Порођај / Извор: Профимедиа/илустрација

10. Епидурал је код нас још увек новина, па су и мишљења подељена. Каква је ситуација у свету?

- У свету се 80 до 100 одсто порођаја завршава епидуралом. Ако жена не жели епидурални порођај, мора да иде код психијатра и психолога, да објашњава зашто. Моје лично искуство говори да су пацијенткиње презадовољне, зато трудницама топло препоручујем ову методу као савршену, да у условима без бола постану мајке.

11. Да ли епидурал може бити опасан по бебу?

Током порођаја све време се прате виталне функције бебе и маме.

У крвоток мајке, а потом и у бебин, улази врло мало анестетика. Све време се током порођаја прате виталне функције бебе, тако да епидурал не може да нашкоди ни вама ни беби. У случају проблема са постељицом епидурална анестезија за бебу чак може бити и од помоћи јер је тада плацента боље прокрвљена.

12. Како ћу се осећати након порођаја?

Након порођаја катетер се уклања, а деловање анестезије престаје након сат-два. Мајке се обично жале на непријатно пецкање око порођајног канала, као и на слабост у ногама и мишићима, главобољу, мучнину.

У зависности од тежине порођаја потребно је мировати у кревету одређено време, а у неким случајевима, због проблема са мокрењем, неопходан је катетер.

13. Да ли све жене могу да се породе епидуралом?

Нажалост не могу све породиље да приме епидуралну анестезију. Уколико будућа мајка има неку инфекцију крви, поремећај згрушавања крви, проблеме са кичмом (анатомске неправилности, повреде...), тежак кардиоваскуларни поремећај и у случају алергије на анестетике, епидурал се не препоручује.