Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

Кад КОЛЕНО КРЦНЕ, ВИЛИЦА ПРЕСКОЧИ, ЖЕЛУДАЦ ЗАКРЧИ: Ево шта нам ТЕЛО ПОРУЧУЈЕ КРОЗ ЗВУКОВЕ

06.03.2022. 20:30
Пише:
Србија Данас/Ординација.Вечерњи.хр
uvo
уво / Извор: Профимедиа

Што смо старији, кости су нам мекше и склоније повредама

Људско тело је велики скуп мишића и костију, надопуњено месом, крвним судовима, органима и нервним системом - барем тако једноставно можемо да објаснимо.

Свакодневно смо у покрету и свакодневно користимо свих 752 мишића у телу, а наше кости су погодне "рђању", односно што смо старији, то су оне мекше и склоније повредама.

МАЈКА И ЋЕРКА СУ ОВАКО ОБУЧЕНЕ ИЗБАЧЕНЕ ИЗ ПРОДАВНИЦЕ: Чим су их угледали, рекли им да изађу напоље

МАЈКА И ЋЕРКА СУ ОВАКО ОБУЧЕНЕ ИЗБАЧЕНЕ ИЗ ПРОДАВНИЦЕ: Чим су их угледали, рекли им да изађу напоље

ПУЦАЋЕ СТРАСТ СВАКОГ ДАНА: Ово су 3 ритуала које сваки СРЕЋНИ ПАР практикује - пријаће вам и смањити тензију!

ПУЦАЋЕ СТРАСТ СВАКОГ ДАНА: Ово су 3 ритуала које сваки СРЕЋНИ ПАР практикује - пријаће вам и смањити тензију!

Наше тело може и да нам покаже да нешто није у реду пре него што дође до озбиљнијег и тежег проблема. Баш зато, потребно га је слушати и реаговати на звукове које оно производи, а поготово не смете да игноришете болове који се појављују уз звукове.

Звукови из желуца

Наш желудац најчешће производи звук крчања када смо гладни, али ти звукови су пропраћени и осећајем глади. Али, желудац се може чути и када само вари храну, течности или када ваздух пролази кроз црева. За звукове је заслужна перисталтика, при чему долази до контракције мишића цевастог органа који притиска и усмерава храну према излазном отвору.

Звукови у желуцу могу настати и тек ако помислимо, видимо или осетимо храну – јер мозак шаље сигнале у стомак и црева који покрећу пробаву.

Узрок крчања може бити и алергија на храну, лекови, поготово лаксативи, али и чир на желуцу, хернија или инфекција. Уз ова стања, крчање у желуцу није једини симптом, већ се појављује и крв у столици, бол у стомаку, а може се видети или осетити оток. У тим случајевима је потребно посетити доктора.

želudac
желудац / Извор: Профимедиа

Прескакање и шкљоцање вилице

До прескакања и звука шкљоцања вилице долази најчешће због дисфункције виличног зглоба, односно најчешће долази до помереног диска којем је потребан тај "клик" да се намести.

Шкљоцање, шкрипање или пуцкетање у темпоромандибуларном (виличном) зглобу симптоми су поремећаја унутар зглоба. Јављају се ако је диск, који спречава трење између зглобних тела, ван свог нормалног положаја. Приликом отварања уста и латералних кретњи, зглоб клизи у свој нормални положај, уз појаву шкљоцања. Зглобни звукови су за пацијенте непријатни, али ако се уз њих не јавља бол или ограничење кретања доње вилице, нема потребе за терапијом. Ако до ње дође – треба посетити стоматолога и ортодонта, како би се утврдило шта изазива овај проблем, јер је некада потребно само "наместити" да се зуби спајају на правилан начин. Проблем вилице може бити и њено "закључавање", односно да вилицу одједном не можете да померите, а када и успете појављује се велики бол.

Узрок ових проблема може бити и синдром виличног зглоба, који код неких може бити безболан и пролазан, док код других може изазивати интензивне болове, као и њихово ширење у лице, врат и рамена.

Лечење зглобних положаја укључује физикалне вежбе, израду улошка за имобилизацију, аналгетике. Препоручује се да избегавате јако отварање уста и друга екстремна кретања; зевање, снажно грижење хране...

Пуцкетање, звоњава или пулсирање у ушима

Звоњава, шум и пулсирање у уху стручно се назива тинитус, а звукови могу бити константни или се појављивати у интервалима. Осим звоњаве и шумљења, можете чути и зујање, цврчање и звиждање, а разлог може бити претерана осетљивост на нормалан звук, а може да узрокује немогућност спавања, као и немогућност концентрације.

Код тинитуса, потребно је вежбати како би се подстакла боља циркулација у мозгу, односно повећао крвоток у глави, као и смањити количину соли у исхрани. Ако вам ови звукови онемогућују свакодневно нормално функционисање, посетите оториноларинголога који ће прегледати ради ли се о инфекцији, проблему с унутрашњим ухом, а за лечење вам могу бити прописани антибиотици, као и капи.

upala uva
упала ува / Извор: Профимедиа

Пулсирање у уху

За пулсирање у уху узрок може бити превелика конзумација кофеина, алкохола и слаткиша, као и стрес, а пацијентима се у овим случајевима саветује релаксација и избегавање конзумирање производа који су и сами узрок пулсирања. У овим случајевима, крвни притисак расте до те мере да га можемо чути, а то вам је одличан знак да вам треба одмор!

Ако не игноришете ову појаву, на време можете лечити или зауставити појаву тежих кардиоваскуларних, односно срчаних, проблема.

Шкљоцање у коленима

Може се јавити због прескакања лигамената или тетива преко коштаних испупчења. Као и други наведени "звукови тела", није озбиљно ако не осетите слабост у коленима и попратни бол. Може доћи и до тога да колено не можете да померите.

Како би се ови узроци решили, важно је најпре посетити лекара како би се спровела дијагноза и сликање, а саветује се и вежбање како бисмо ојачали колена и мишиће. Важно је загрејати се пре вежбања, као и након њих истегнути, како не би дошло до повреда пре или након вежбања.

Шкљоцање у врату и леђима

Шкљоцање у врату и леђима свакодневица је оних који већину дана проведу седећи и при томе се неправилно држе. Такође, разлог може бити генерална напетост због стресног посла. Шкљоцање у врату може бити последица болног синдрома вратне кичме, а у тим случајевима бол може почети да се шири према раменима, као и према грудном кошу. Бол у врату може се проширити све до прстију, у којима можете осећати трнце.

Када "шкљоцамо" врат и леђа, долази до тренутног смањивања напетости мишића и врата или леђа, али не треба игнорисати главне узроке овог бола. Покушајте да се више крећете, или барем опустите како би и ваши вратни и леђни мишићи могли да одморе.