Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

АКО СТЕ ОВО РАДИЛИ У РИЗИКУ СТЕ ДА ДОБИЈЕТЕ ШУГУ! Докторка открила како се најлакше заразити: "Може и преко гардеробе и изгледа ЈЕЗИВО – ситне бубице копају каналиће по кожи"

19.02.2024. 18:40
Пише:
Србија Данас
atopijski dermatitis
атопијски дерматитис / Извор: Профимедиа

Постоји неколико фактора ризика!

Вест од прошле године да се појавила шуга у Зари у Црној Гори узнемирила је грађане целог региона. У ту продавницу упућена је санитарна инспекција, а из института за јавно здравље стигла је и потврда о осам случајева заразе. Др Јелена Стојковић Филиповић истакла је да шуга није неуобичајена појава код нас. Она је истакла и да обољење теоретски може да се пренесе путем гардеробе, али да је најпоузданији начин да се заразите шугом тај да спавате са особом која има то овољење.

Како је истакла, шуга је паразитарно обољење, које не заобилази ниједан друштвени сталеж.

Шуга постоји и то није нешто што је невиђено и нечувено. Имамо пацијенте и то из најразличитијих друштвених сталежа. Мини-епидемије су могуће у неким нижим социоекономским условима или у неким заједничким, колективним смештајима. И пацијенти су зачуђени и питају Да ли је могуће да сам добио шугу? Шуга је наравно чешћа тамо где хигијенски услови нису добри – где нема редовног, свакодневног купања, где је лоша хигијена гардеробе, кућних услова... – казала је др Стојковић Филиповић прошле године у „Уранку“.

БУБРЕЗИ ЗБОГ ОВОГА ПРОПАДАЈУ: Ово МЕСО и превише соли ОЗБИЛНО угрожавају здравље, али и ГРЕШКЕ које правимоbol u leđima

БУБРЕЗИ ЗБОГ ОВОГА ПРОПАДАЈУ: Ово МЕСО и превише соли ОЗБИЛНО угрожавају здравље, али и ГРЕШКЕ које правимо

СВРАБ, замагљен ВИД, осећај ГЛАДИ И УМОРА - Немојте игнорисати сигнале организма, ОДМАХ посетите ЛЕКАРАŽena

СВРАБ, замагљен ВИД, осећај ГЛАДИ И УМОРА - Немојте игнорисати сигнале организма, ОДМАХ посетите ЛЕКАРА

Паразит шуге, како је казала дерматолог из КЦС, изгледа – језиво.

- Изгледа као бубица која није тако велика, неколико микрона је њена величина, и не може да се види голим оком. Имате више тих бубица када добијете шугу. Када вас инфицирају оне се размножавају у кожи, копају каналиће у површинским слојевима коже и ту се размножавају. Тај период размножавања, излегања јаја, је заправо оно што вас сврби. Наше тело добија неку врсту алергијске реакције на шугарца и његове продукте – казала је докторка.

Шуга различито изгледа у односу на тежину клиничке слике и количину паразита, али у суштини теже и израженије клиничке форме се чешће виђају код особа које немају свакодневну негу и адекватну хигијену.

- Али, шуга може да се јави и код особа које су имуносупримиране, односно, код оних особа које су на терапијама које мењају имунитет, или код пацијената који имају одређена стања због којих им је кожа другачија него што је то уобичајено. Код њих се јавља крустозна шуга и могућност њеног преношења је интензивнија. Код здравих особа имамо десет до 15 бубица, док код тежих форми буде и више од стотину паразита на кожи и ту постоји могућност за индиректни пренос инфекције – казала је др Стојковић Филиповић данас на телевизији К1.

koža
кожа / Извор: Профимедиа

Како се преноси шуга?

Шуга се, како каже др Јелена Стојковић Филиповић, преноси директним контактом.

- Потребан је мало дужи контакт. Руковањем се, на пример, не може пренети шуга. Потребно је да се држите за руке барем 15 минута да бисте добили шугарца. Постоје места које шугарац воли и то су предео око ручних зглобова, предео стомака (око струка), доњи део леђа. Ту се прво насели шугарац и онда циркулише, а оно што се види као црвенило и осећај тог стравичног свраба је секундарна промена, то је врста алергијске реакције. Шуга доста сврби и карактеристично је да више сврби у вечерњим сатима, када се тело загреје. Највећи проблем је интензиван свраб и они који имају шугарац жале се да не могу да спавају - истиче др Стојковић Филиповић.

Како се лечи шуга?

Некада прође и неколико месеци пре него што се установи да особа има шугу.

- То је посебно случај уколико су хигијенске мере адекватне па код тих људи не долази до толиког размножавања паразита. Паразит се одстрањује хигијеном. Када се шуга дијагностикује, потребно је да се направи третман и лечење је у суштини једноставно. Постоји локална и системска терапија, а најчешће се одлучимо само за локалну – мазање лосиона. Те супстанце које се користе за лечење шуге требало би да остану на телу неколико сати. Један до два третмана су сасвим довољна код лакших облика, док се код тежих користи системска терапија – лек „ивермектин“. То је званичан лек против шуге и познат нам је од епидемије короне – казала је дерматолог из КЦС.

Пробање гардеробе и пренос шуге

Дерматолог др Јелена Стојковић Филиповић казала је да је теоретски могуће да се пробањем гардеробе у радњи пренесе шуга.

- Међутим, то није толико често, јер је као што сам рекла за инфекцију шугарцем потребан дужи директни контакт. Људи то најчешће добијају спавајући заједно. Шугу зовемо породичном инфекцијом, јер се јавља обично међу људима који живе заједно. Индиректно преношење доводи се у везу са тежим клиничким формама – када постоји велика количина паразита. Према књигама, шугарац може да преживи у спољној средини, на гардероби на пример, до 72 сата. Веома је значајно то колика је количина паразита на неком предмету. Ако пробате гардеробу непосредно после особе која има шугу и велики број паразита на кожи, онда постоји теоретска могућност да се заразите. Што је дужи контакт, већа је вероватноћа за инфекцију. Ако само обучете комад гардеробе и скинете га, вероватноћа је мања. Температура од 50 и више степени је оно што дефинитивно убија шугарац, али ако гардеробу оперемо и на 30 степени, велика је вероватноћа да ћемо убити паразите – казала је дерматолог.

koža
кожа / Извор: Профимедиа

Алкохол убија шугарац

Др Стојковић Филиповић казала је да је тешко, поготово женама, да ништа не пробају у радњама, али постоји једноставан трик за заштиту.

- Можете спрејом алкохолним испрскати гардеробу, алкохол убија шугарца. Водите рачуна и о хигијени хостела или хотела у којима одседате када путујете – савет је докторке.

Инкубација

Инкубација, како је казала др Јелена Стојковић Филиповић, траје до осам недеља, а некада чак и 12.

- Период инкубације је онај у којем ви нисте ни свесни да имате шугу и ширите је около, преносите другима. Добра ствар је што се пренос своди на дужи директни контакт. Ако детективски посматрамо ствари, што и радимо када пацијент има шугу, објаснимо му да и људи са којима је у блиском контакту и са којима живи вероватно имају шугу. Чак се и терапија препоручује тим особама, без обзира на то имају ли симптоме или не, превентивно. Доста времена посветимо и објашњавајући пацијентима колико је важно да детаљно оперу све са чиме су били у контакту – постељину, покућство, аутомобил. И најмања ствар на коју не помисле, као што је гумица за косу или кућне папуче, бројанице... места су на којима паразит може да живи. У принципу, на чврстом материјалу их нема толико, јер је тешко да се одрже и преживе на таквим материјалима - истиче дерматолог.

У свету годишње оболи 300 милиона људи

Др Јелена Стојковић Филиповић казала је да се људи када сазнају да имају шугу најчешће потпуно запрепасте.

- Али, чињеница је да 300 милиона људи годишње оболи од шуге у различитим срединама. Све оно што се лако лечи је позитивно и не треба живети у параноји. Хигијену треба одржавати адекватно, без обзира на шугу, и то је све – истакла је дерматолог КЦС у „Уранку“.

 

}