Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

НЕ ИГНОРИШИ СИМПТОМЕ: Горушица није обична непријатност, може бити знак ОВЕ БОЛЕСТИ!

28.10.2021. 09:26
Пише:
Србија Данас/еклиника
stomak
стомак / Извор: Профимедиа

Није на одмет знати...

Желудац је мишићни орган и проширени део канала за варење који се пружа од једњака до дванаестопалачног црева. Његова фунцкија је да лучи киселину и ензиме који варе храну. Мишићи желуца повремено се скупљају, мешајући храну ради побољшања варења.

У односу на неке друге, овај орган је осетљив и подложан променама стања, односно развојем разних болести.

ОПАДА ТИ КОСА, СУВА ТИ ЈЕ КОЖА... Не занемаруј сигнале - ово су знаци да ти недостаје ВИТАМИН Б!

ОПАДА ТИ КОСА, СУВА ТИ ЈЕ КОЖА... Не занемаруј сигнале - ово су знаци да ти недостаје ВИТАМИН Б!

Шта год радила зуби ти нису бели? Криве су ОВЕ намирнице - није само до кафе!

Шта год радила зуби ти нису бели? Криве су ОВЕ намирнице - није само до кафе!

МНОГИ ПРАВЕ ОВУ ГРЕШКУ: Ево како се ПРАВИЛНО једе ЦРНИ ЛУК!

МНОГИ ПРАВЕ ОВУ ГРЕШКУ: Ево како се ПРАВИЛНО једе ЦРНИ ЛУК!

Најучесталије болести желуца

Гастроезофагеални рефлукс познат је и као рефлукс киселине, који се јавља се услед рефлукса садржаја стомака, односно враћања садржаја у једњак и/или уста. Рефлукс је нормална појава која се јавља код здравих беба, деце и одраслих. Епизоде су обично кратке и не узрокују узнемирујуће симптоме или компликације.

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Када симптоми рефлукса постану узнемирујући или се често јављају, настаје Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).  Симптоми могу да буду горушица, повраћање или бол приликом гутања. Рефлукс стомачне киселине може да има негативан утицај на гласне жице, или чак и да буде удахнут у плућа. Ретко, али се дешава, ГЕРБ може изазвати озбиљне проблеме са једњаком.

Диспепсија је други назив за стомачне тегобе или лошу пробаву. Главна карактеристика диспепсије је досадан и ужарени бол, најчешће у желуцу. Бол може бити непрекидан, али може се и појавити, па нестати. Неретко се као попратни симптоми могу јавити надимање, слабост, мучнина и горушица. Основни симптоми су жарење и осећај нелагодности и пуноће у желуцу који се јавља пре или после јела.

Чир на желуцу је врло често обољење и представља оштећење слузокоже желуца. Обољење најчешће узрокује бактерија Хелиобацтер pylori. Најчешћи симптом је бол који је углавном равномеран и туп. Јавља се и нестаје у размацима од неколико дана па до неколико недеља, и то  обично појача након јела.

Гастритис је упала слузокоже желуца. Болест је најчешће изазвана инфекцијом желуца бактеријом Хелицобацтер pylori, као и неконтролисаном употребом лекова против упале и болова, као шо су аспирин или ибупрофен. Најзначајнији симптоми су горушица, мучнина, повраћање, осећај препуњености и тежине у горњем трбуху, након оброка. Уколико се не лечи, гастритис се може искомпликовати стварањем чира на слузокожи.

Рак желуца - Узрок настајања рака желуца је непознат, али се зна да исхрана може допринети његовом развоју. Најчешће се спомињу димљена и јако засољена храна (месо и риба), вода у којој има доста нитрата, као и држање хране на собној температури. Симптоми су бол у стомаку, мучнина, крв у столици, губитак апетита, анемија.

"Zollinger-Ellisonov sindrom" (ЗЕС) је ретки поремећај који узрокује настанак једног или више тумора у панкреасу или горњем делу танког црева који се назива дуоденум. Такође може узроковати чиреве у стомаку и дуоденуму.

želudac
желудац / Извор: Профимедиа

Варикозитети - Код људи са тешким обољењем јетре, вене у желуцу могу да набубре и испупче се под повећаним притиском. Те вене се називају варикозитети и крварење из њих је ургентно клиничко стање праћено високом стопом смртности. Видиљиви знаци крварења из желуца јесу црна столица, повраћање крви и осећај замора. Уколико их пиметите потребно је одмах отићи код лекара.

Гастропареза представља поремећај који се јавља када желуцу треба превише времена да се испразни. Поремећај је познат и под називом одложено пражњење желуца. Симптоми су бол, мучнина, повраћање, горушица, надутост, губитак апетита.

Врсте прегледа желуца

Горња ендоскопија (ЕГД) - ендоскоп (гастроскоп) је флексибилна цев дебљине прста са камером на крају. Убацује се пацијенту кроз уста и омогућава преглед једњака, желуца и дуоденума (први део танког црева).

Компјутерска томографија (ЦТ скенирање) - ЦТ скенер користи рендгенске зраке и рачунар за снимање слика желуца и абдомена.

Снимање магнетном резонанцом - скенер помоћу магнетног поља ствара слике желуца и абдомена у високој резолуцији.

ПХ тестирање - цевчицом која се кроз нос убаци у једњак, може се пратити ниво киселине у једњаку. Ово може помоћи у дијагностици или промени терапије за ГЕРБ.

Гутање баријума - након гутања баријума узимају се рендгенски снимци једњака и желуца. Ово понекад може дијагностиковати чиреве или друге проблеме.

Горња ГИ серија - у овом случају рендгенски снимци се узимају из једњака, желуца и горњег дела танког црева.

Студија пражњења желуца - представља проверу колико брзо храна пролази кроз желудац. Храна је означена хемикалијом и посматра се на скенеру.

varenje
варење / Извор: Профимедиа

Биопсија желуца - током ендоскопије, лекар може узети мали комад стомачног ткива за тестове. Ово може дијагностиковати инфекцију "Хелиобацтер pylori", рак или друге проблеме.

"Хелиобацтер pylori" тест – тест из столице на Хелицобацтер pylori Аг омогућава детекцију бактерије у столици. Ова бактерија се иначе може наћи на површини слузокоже желуца и дванестопалачног црева, где може изазвати хроничну упалу и чира.

Лечење болести желуца

Блокатори хистамина (Х2) - Хистамин повећава лучење желудачне киселине. Блокирање хистамина може смањити производњу киселине и симптоме ГЕРБ.

Инхибитори протонске пумпе - Ови лекови се користе у лечењу улкусне болести желуца и диоденума, као и хроничног гастритиса. Морају се узимати свакодневно да би били ефикасни.

Антациди - Ови лекови могу помоћи у случају проблема са киселином, али не убијају бактерије, нити заустављају производњу киселине.

Ендоскопија –-Ендоскопија је дијагностичка метода којом се прегледа желудац. Преглед се врши помоћу ситне камере која се налази на крају дуге, флексибилне циеви. Преглед траје врло кратко. Ендоскопијом се открива шта је узрок различитих гастро проблема, као што су мучнине, често повраћање, осећај надутости и муке, бол у стомаку, бол у желуцу, тешкоће при гутању хране и течности, избацивања крви итд.

Операција желуца - У случајевима озбиљног крварења у желуцу, пуцања чирева или карцинома, потребно је хируршко лечење. Антибиотици: Инфекција Хелиобацтер pylori се може излечити антибиотицима, који се узимају са другим лековима за лечење желуца.