Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

У Србији приближно 770.000 људи живи са ДИЈАБЕТЕСОМ - Повишене вредности ШЕЋЕРА У КРВИ доводе до промена на НЕРВИМА ОКА, бубрега, срца, а ово су ПРВИ симптоми

13.11.2023. 13:03
Пише:
Србија Данас/Ј.Шипчић
dijabetes
дијабетес / Извор: Фото: Shutterstock

Повишене вредности шећера у крви у дијабетесу, временом доводе до промена на крвним судовима и нервима ока, бубрега, срца и других органа, и могу бити узрок разних обољења.

Светски дан дијабетеса, 14. новембар, обележава се на дан када је рођен Фредерик Бантинг, научник који је са Чарлс Бестом 1922. године открио инсулин.

Откриће инсулина, његова масовна производња, дистрибуција широм света и развој савремених инсулинских препарата су у потпуности трансформисали лечење дијабетеса. Међутим, и после 100 година од открића инсулина, у свету још увек није обезбеђена потпуна доступност дијабетолошкој здравственој заштити свим особама оболелим од дијабетеса, наводи се на сајту Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.

Овај дан и МЛАД МЕСЕЦ у Шкорпији многима ће окренути живот НАОПАЧКЕ - Тајне ће бити откривене, долази до раскида и РАЗВОДАhoroskop

Овај дан и МЛАД МЕСЕЦ у Шкорпији многима ће окренути живот НАОПАЧКЕ - Тајне ће бити откривене, долази до раскида и РАЗВОДА

Верује се да на данашњи НАЈТУЖНИЈИ празник може да се ДЕСИ ЧУДО - ако сте верник ово ОБАВЕЗНО урадитеcrkva

Верује се да на данашњи НАЈТУЖНИЈИ празник може да се ДЕСИ ЧУДО - ако сте верник ово ОБАВЕЗНО урадите

У сусрет Светском дану борбе против шећерне болести, разговарали смо са професорком докторком Теодором Бељић Живковић о томе како приметити прве симптоме повишеног шећера у крви и како ова болест утиче на квалитет живота.

Дијабетесна полинеуропатија најчешћа компликација шећерне болести

- Ова компликација настаје и у фази предијабетеса, а манифестује се непријатним сензацијама које се манифестују првенствено у ногама: болови, грчеви, утрнулост, укоченост и пецкање. У основи неуропатије су оштећења ситних крвних судова који хране живчани систем. Наш живчани систем је подељен у централни, који чини мозак и кичмена мождина, и периферни, који чине нервна влакна која полазе из мозга или кичмене мождине. Када говоримо о полинеуропатији, подразумевамо оштећења која се догађају у периферном нервном систему - рекла је за портал Србија Данас професорка Бељић Живковић.

bol
бол / Извор: Фото: Shutterstock

Пример: Ципеле су неудобне и притискају прст. Информација “притискања” се преноси у мозак, директно у центар за бол. Притисак прста, након обраде у мозгу, постаје бол. Као одговор на бол, ми чинимо радње да бол смањимо – изувамо ципелу и замењујемо је другом обућом. Ако информација “притискања” не оде у мозак, настаје жуљ. Ако информација о настанку жуља не оде у мозак, жуљ пукне, инфицира се и даље је све познато.

Поремећај у циркулацији, посебно изражен код пушача

- Обично код особа са дијабетесом постоји и поремећај у циркулацији. Нарочито је изражен код пушача. Лако се открива прегледом. Уколико не може да осети пулсације артерија стопала, на типичним местима, пацијент се шаље на преглед који се зове Doppler артерија доњих екстремитета. Doppler прегледом може се установити који пацијент има лошу циркулацију и каквог је она степена. Да ли може да се лечи лековима, или је потребна операција на крвним судовима. Уколико се Doppler прегледом установи поремећај у циркулацији, каже се да особа има исхемијску болест ногу. Зарастање промене на терену слабе прокрвљености стопала је скоро немогуће. Уколико постоји инфекција, улцерација се шири према дубини и може захватити кост. Тада је прогноза веома озбиљна - истиче докторка.

Честа појава катаракти и глаукома

- Дијабетичка ретинопатија (Retinopathia Диабетица) је обољење које настаје због израженог оштећења капилара у мрежњачи. Мрежњача је унутрашњи део ока помоћу кога човек види. Најраније су промене у виду непролиферативне ретинопатије. Карактеришу је промене на крвним судовима мрежњаче, проширења вена, која се касније претварају у неправилна сужења тако да вене добијају изглед кобасице. Присутна су ситна крвављења и појава белих конаца. У особа са дијабетесом је честа катаракта и појава глауцома.  Најбоља заштита за очување вида је одржавање нивоа шећера у крви што ближе нормалним вредностима (од 4 – 7 mmol/l).

oči
очи / Извор: Фото: Shutterstock

Нелакохолна масна дегенерација јетре

- Шећерна болест може довести и до неалкохолне масне дегенерације јетре. Њу карактеришу стеатоза (нагомилавање масти у јетри), одумирање ћелија јетре, упала и ожиљавање. Процес стеатозе је потенцијално реверзибилан уколико се уклони узрок њеног настанка. Међутим, у току своје еволуције може довести до развоја цирозе јетре и хепатоцелуларног карцинома. Пацијенти са неалкохолном масном јетром углавном су без тегоба. Могу се жалити на нелагодност испод десног ребарног лука, слабост
и увећање јетре. На неалкохолну масну јетру треба мислити код гојазних особа са или без дијабетеса који имају поремећене вредности трансаминаза (АСТ, АЛТ Међутим, златни стандард је биопсија јетре - закључила је професорка докторка Бељић Живковић.

Дијабетес у Србији

Дијабетес је пети водећи узрок умирања и пети водећи узрок оптерећења болестима. Процењује се да око 460.000 одраслог становништва Србије зна да има дијабетес.

Код приближно 36% оболелих (250.000) дијабетес још увек није откривен, тако да укупан број оболелих (откривених и неоткривених случајева) износи око 710.000. Половину оболелих чини радно способно становништво.

Дијабетес се често открива случајно, када је болест узнапредовала и компликације наступиле. Према подацима Института за јавно здравље Србије, готово 1/3 пацијената већ има једну или више касних компликација у тренутку постављања дијагнозе дијабетеса.

У нашој земљи од ове болести годишње умре око 3400 особа. У 2021. години Србија је на основу стандардизоване стопе морталитета од 16,3 на 100.000 становника припадала групи европских земаља са високим стопама умирања од ове болести.