Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Хигијена купатила је ВЕОМА БИТНА, а ево који су ризици ако га не чистите често

13.06.2022. 22:20
Пише:
Србија Данас
čišćenje
чишћење / Извор: Профимедиа

Може изазвати између осталог и алергије

Небитно јесте ли јутарњи или вечерњи тип кад је у питању туширање, али свој туш или каду сигурно сматрате местом на којем испирете прљавштине и одбацујете накупљени стрес. Међутим, како бисте се осећали кад бисте знали да је ваш туш пун патогених бактерија? То заправо може бити стварност ако га никада не чистите. Кели Рејнолдс, стручњакиња са Универзитета Аризона, објаснила је до каквих проблема прљави туш може довести.

"Сад си ми ЗГАДИЛА ЖИВОТ": Манекенка показала фотографију где ДОЈИ БЛИЗАНЦЕ, а критике САМО ПЉУШТЕ (ФОТО)

"Сад си ми ЗГАДИЛА ЖИВОТ": Манекенка показала фотографију где ДОЈИ БЛИЗАНЦЕ, а критике САМО ПЉУШТЕ (ФОТО)

"ПРВЕ НОГЕ СРБИЈЕ": Водитељка РТС-а у купаћем, тело као милион долара, а овако се храни - сама је правила хлеб

"ПРВЕ НОГЕ СРБИЈЕ": Водитељка РТС-а у купаћем, тело као милион долара, а овако се храни - сама је правила хлеб

Може изазвати алергије и астму код одређених људи

Окружење с високом концентрацијом влаге, као што је купаоница, идеално је за ширење плијесни. За већину људи мало плијесни није разлог за забринутост. Међутим, људи с ослабљеним имунитетом изложени су већем ризику од развоја неких болести.

Особама с астмом или алергијом на плијесан изложеност таквим увјетима може потакнути астматски напад или симптоме који се обично повезују с алергијама дишних путева, што укључује иритацију ока, кашаљ, па чак и осип на кожи, наводи Reynolds.

Ако вам се појави исцједак из носа, кихање, сузне очи, кратак дах, обавезно требате посјетите свог лијечника.


Може изазвати инфекције коже

Наравно, већа је вероватноћа да добијете инфекцију коже након кориштења јавног туша, али могуће је заразити се и код куће, посебно ако нисте очистили свој туш годинама. Наиме, микроби који узрокују гљивичне и бактеријске инфекције могу се брзо размножавати на поду вашег прљавог туша. Неке од најчешћих инфекција укључују атлетско стопало, брадавице, хумани папилома вирус (ХПВ) и метицилин резистентан staphylococcus ауреус (МРСА), бактерија која може узроковати апсцесе на кожи. Ако имате посјекотину или жуљ на стопалу, већа је вјеројатност да се заразите. Зато што отвор на кожи служи као улаз за бактерије и вирусе. Осим тога, особе са слабијим имунолошким суставом склоније су кожним инфекцијама које могу "покупити" у тушу или кади.


Може изазвати желудачне проблеме

С обзиром на то да се у тушу задржавају и фекалне бактерије, укључујући и Е. цоли, може доћи и до желучаних проблема, наводи Рејнолдс. Дакле, патогени се могу пренијети с ваших прљавих руку, особито кад људи не перу руке након обављања нужде, на друге предмете и површине, као што је туш кабина, и ширити се с једне особе на другу. Иако су многе врсте Е. цоли безопасне, неки сојеви могу изазвати трбушне проблеме, укључујући прољев, грчеве у желуцу, мучнину и повраћање, тврде стручњаци. Срећом, инфекције Е. цоли обично пролазе саме од себе унутар тједан дана, но озбиљни проблеми с крвљу и бубрезима могу се појавити код дјеце и старијих особа.

Упозорење: Ако је прољев узрокован Е. цоли упоран, крвав или болан, посјетите лијечника.


Може изазвати инфекције плућа код особа слабијег имунитета

Ако главу туша нисте добро очистили већ дуже време, она би могла прскати неке стварно гњусне ствари. Иако вероватно никада нисте приметили, гљивице се налазе на њој. Не само да је накупљање гљивица могуће, већ таква накупина може привући и заштитити друге штетне микробе попут бактерије Legionella, каже Рејнолдс. Legionella је род патогених бактерија која може изазвати озбиљну плућну инфекцију попут легионарске болести. Бактерија се шири путем воде, када људи удишу мале капљице воде или ју прогутају. Док се већина здравих људи не разболијева од Legionelle, старије особе, особе с ослабљеним имунолошким суставом и они с кроничним плућним болестима изложени су већем ризику од обољевања, истичу стручњаци.


Дакле, колико често бисте требали чистити туш?

Чак и ако сте здрави, добро је повремено темељно очистити туш како бисте држали под контролом све бактерије које се могу накупити. То посебно важи ако живите с неким ко има слабији имунитет или је подложнији болестима (деца и старије особе). Општа смерница је чишћење и дезинфекција туша једном недељно.


Како очистити туш?

Под и зидови

Једном недељно благим детерџентом и четком за рибање очистите површине туша, укључујући плочице и одвод. Након уклањања видљивих прљавштина, попрскајте дезинфекцијско средство како бисте уклонили клице.

- Дезинфекцијско средство увек треба наносити након чишћења јер присутност прљавштине и наслага сапуна смањује његову учинковитост - објаснила је Рејнолдс.

kupatilo
купатило / Извор: Профимедиа

Отирачи и завесе за туширање

Питате се како очистити завесу за туш или отираче? Убаците их у машину за веш. Ако нису сигурни за прање у машини, употребите спрејеве или марамице за дезинфекцију. Исто важи и за врата на тушу. Ове површине бисте требали дезинфиковати барем једном месечно.


Глава туша

Ако желите дубински очистити главу туша, најбоље је одврнути је и потопити у разређену отопину за дезинфекцију, објашњава Рејнолдс. Најбоље је употебити стару четкицу за зубе да уклоните сву прљавштину и наслаге. Сваке недеље је требате опрати благим детерџентом, а дубинско чишћење је довољно једном годишње.


Дакле, колико је стварно лоше никада не очистити свој туш?

Купање у тушу препуном патогених бактерија на свакога може утицати другачије, за неке то није велика ствари, али за друге може бити изузетно штетно. Прво размотрите своју здравствену историју. Ако имате проблема с алергијама, астмом узрокованом грињама  или хроничним болестима плућа, важно је често чишћење туша. Исто важи и за особе с ослабљеним имуним системом.

Исто тако, важно је колико често се туширате те какве производе користите.

- Например, гелови за туширање и шампони с пуно уља могу прекрити површине туша и убрзати стварање биофилма (накупина различитих бактерија) - каже Рејнолдс.

Ако сте уопштено здрава особа, прљави туш вам вероватно неће створити здравствене проблеме, али ако имате понављајуће симптоме алергије и болести плућа, можда бисте требали чешће чистити туш.