
Na Novom groblju postoje i Aleja velikana i Aleja zaslužnih građana: Evo po čemu se razlikuju
Ivo Andrić, Zoran Đinđić, Velimir Bata Živojinović, Dragan Nikolić, Milorad Mandić Manda, Oliver Ivanović samo su neka od imena koja su u očima javnosti "sahranjena u Aleji velikana", a ne u Aleji zaslužnih građana gde zaista počivaju. Razlog je što se ove dve aleje mešaju ili poistovećeuju, te mnogi i ne znaju da na Novom groblju u Beogradu postoje dve aleje. Razlikuju se po kriterijumima za sahranjivanje u njima, a u prilog razlici, govori broj onih koji je sahranjen u Aleji velikana u odnosu na Aleju zaslužnih građana, kao i to koliko su imena sahranjena u prvoj poznata javnosti u odnosu na one koji počivaju u drugoj.
Pročitajte i:
Aleja velikana, u kojoj su sahranjene mnoge znamenite ličnosti 19. i 20. veka, predstavlja skup 23 porodične grobnice i ona ne može da se širi. Za razliku od nje Aleja zaslužnih građana predstavlja parkovski uređenu površinu.
U Aleji zaslužnih građana, između ostalih, sahranjeni su:
- Zoran Đinđić,
- Oliver Ivanović,
- Slobodan Jovanović,
- Danilo Kiš,
- Miloš Crnjanski,
- Ivo Andrić,
- Mira Alečković,
- Borislav Pekić,
- Branko Ćopić,
- Brana Crnčević,
- Momo Kapor,
- Stevo Žigon,
- Rahela Ferari,
- Bata Živojinović,
- Dragan Nikolić,
- Ružica Sokić,
- Zoran Radmilović,
- Mija Aleksić,
- Bora Todorović,
- Petar Kralj,
- Olivera Marković,
- Radmila Savićević,
- Milić od Mačve,
- Olja Ivanjicki,
- Paja Jovanović,
- Petar Lubarda,
- Artur Takač,
- Radivoje Korać,
- Rajko Žižić
- Sa izuzetkom grobnica Milunke Savić i Dimitrija Tucovića, čiji su posmrtni ostaci preneti 2013, odnosno 2016. godine.
Aleja zaslužnih građana, gde su mesto našli svi umetnici, glumci, političari koji su sahranjeni u poslednjih nekoliko godina izgrađena je mnogo kasnije.
U Aleji velikana, između ostalih, sahranjeni su:
- Miloš Vasić, general, ministar Vojske i Mornarice, autor čina „Vojvoda“,
- Petar Kočić, književnik i narodni tribun,
- Milan Kujundžić-Aberdar, filozof i dobrotvor
- Jovan Cvijić, naučnik
- Ilija Milosavljević-Kolarac, dobrotvor
- Velimir Mihailo Teodorović, dobrotvor, sin kneza Mihaila Obrenovića
- Jovan Popović, književnik
- Branislav Kojić, arhitekta, autor paviljona Cvijeta Zuzorić,
- Kornelije Stanković, kompozitor
- Milan Pribićević, političar
- Milunka Savić, srpska heroina
- Ona je izgrađena u periodu 1963. do 1965. godine po projektu arhitekte Svetilslava Ličine, kao specifična memorijalno-arhitektonska celina namenjena za sahranjivanje istaknutih ličnosti. Po arhitektonskoj koncepciji, Aleja zaslužnih građana predstavlja parkovski uređenu površnu okruženu niskim betonskim konhama, unutar koje su formirane zajedničke i pojedinačne grobnice, dok se u prostoru ispred grobnica nalaze kružni rozarijumi na zemlji, kao i prostor za smeštaj urni. Od 1965. godine kada je osnovana, Aleja zaslužnih građana je nekoliko puta proširivana - 1984, 2005. i 2011. godine. Nakon osnivanja prvog krematorijuma u Srbiji 1965. godine, Aleja zaslužnih građana je prva dobila prostor za smeštaj urni - kažu u JKP "Pogrebne usluge". Odmah nakon formiranja u Aleju zaslužnih građana su preneti posmrtni ostaci studenta prava i člana Komunističke partije Žarka Marinovića, koji je ubijen 4. aprila 1936. godine za vreme studentskog štrajka, dok je prva osoba sahranjena u grobnicama Aleje zaslužnih građana bio Branko Jevremović, sudija Ustavnog suda Jugoslavije.

USKORO "DEDINJE 2": Obeleženo 40 godina postojanja Instituta za kardiovaskularne bolesti (FOTO)
- Sahranjivanje u Aleji zaslužnih građana regulisano je gradskom Odlukom o uređenju i održavanju groblja i sahranjivanju. Na osnovu pomenute Odluke, u Aleji zaslužnih građana mogu da budu sahranjeni nosioci najviših odlikovanja Srbije, akademici SANU i počasni građani Beograda. Gradonačelnik Beograda ima pravo da u izuzetnim situacijama odluči o dodeli mesta za sahranjivanje ličnosti za koju se proceni da je dala značajan doprinos kulturi i javnom životu grada i republike u oblasti u kojoj je delovala, a ne pripada navedenim kategorijama. Predlog da se posmrtni ostaci zaslužnog lica sahrane u Aleji zaslužnih građana, daje institucija čije je preminulo lice bilo član, uz prethodnu saglasnost supružnika, ili članova uže porodice preminlog lica. U Aleji velikana, kako navode u "Pogrebnim uslugama", trenutno je 128 osoba, a u Aleji zaslužnih građana 718 lica.
Pročitajte i:

KAO JAJE JAJETU: Ovaj grad izgleda KAO BEOGRAD U OGLEDALU, a nije u Srbiji (FOTO)

Grad obnavlja Spomen-kosturnicu u Lazarevcu: Uskoro prvi muzej posvećen Velikom ratu (FOTO)
