Đurđević na obeležavanju godišnjice stradanja Srba u operaciji „Bljesak“: Usvaja se Zakon o nestalim licima
- Prvi put, nakon 30 godina, Vladin Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je Dan sećanja na stradale Srbe u operaciji „Bljesak“ u kalendar državnih ceremonija, jer želimo da obezbedimo institucionalni pečat u kulturi pamćenja i onome što se dogodilo u Zapadnoj Slavoniji - poručila je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski, koja je prisustvovala državnoj ceremoniji polaganja venaca, u Crkvi Svetog Marka, gde je služen i parastos stradalima.
Ona je podsetila da je prema podacima Dokumentaciono – informativnog centra „Veritas“, u ovoj akciji ubijeno ili nestalo 283 Srba, među kojima je bilo osmoro dece i 56 žena.
- Ovim parastosom odajemo poštu svima njima, ali i poručujemo da se takav zločin više nikada ne sme dogoditi. Nikada ne smemo dozvoliti ni pogrome ni progone srpskog naroda, etničko čišćenje i gašenje naših vekovnih ognjišta - naglasila je ministar Đurđević Stamenkovski.
Kako je istakla, ti krajevi i dan danas nisu naseljeni, što govori o tome da je cilj akcije bio samo da na tim prostorima više ne žive Srbi. Pomenula je i stradanje porodice Vuković, kao jedan od najvećih zločina, koja je izgubila osam članova porodice, od toga troje dece.
- Žrtve nas podsećaju da zločin nema racio i da njihovo ideološko slepilo i potreba da zatru koren srpskom narodu, nije poštedela ni decu - naglasila je Đurđević Stamenkovski.
Istakla je i da će Srbija, takođe, prvi put u ovoj godini, posle 3 decenije nepravde usvojiti i Zakon o nestalima.
- Iako nismo krivi, naša obaveza je da zaštitimo one koji su u tom vihoru rata izgubili svoje najmilije. Prema našim procenama, u pitanju je 7 i po hiljada porodica, koje će ovim zakonom dobiti pravičnu naknadu, ako ona uopšte i može da postoji, kako bismo ispravili istorijsku nepravdu - zaključila je Đurđević Stamenkovski