Šta je afrička kuga? Ima li OPASNOSTI po ljude? U nadležnim službama rekli da zovemo u ponedeljak
Bolest se širi kod svinja pri kontaktu zaraženih sa zdravim primercima
Srbiju je potresla vest da je Ministarstvo poljoprivrede zabranilo uvoz i tranzit svih pošiljki hrane životinjskog porekla iz Mađarske zbog pojave prvog slučaja afričke kuge svinja kod divljih svinja u toj zemlji.
Pročitaje i:
Bolest se širi kod svinja pri kontaktu zaraženih sa zdravim primercima, ishranom pomijama u kojima ima kontaminiranih ostataka hrane, kontaminiranom hranom, vodom, inficiranim krpeljima, odećom i obućom, kontaminiranim predmetima i opremom, prevoznim sredstvima, stajnjakom, leševima uginulih i zaklanih životinja, glodarima, insektima.
Simptomi afričke kuge su iznenadno uginuće jedne i više svinja, gubitak apetita, potištenost, povišena telesna temperatura do 42 stepena, krvarenja po koži, najčešće po ušima, njušci, repu, nogama, stomaku i bočnim stranama trupa, krvav proliv, pobačaji, nesigurnost u hodu, otežano disanje, kašljanje, povraćanje.
Ne postoji vakcina, niti lek za bolest, a sve zaraženen svinje, uginu. U slučaju pojave afričke kuge, sprovodi se ubijanje svih svinja u gazdinstvu.
Virus afričke kuge ne predstavlja opasnost po ljude i druge vrste životinja.
Na naše pitanje, postoji li opasnost po ljude i kako građani treba da postupe, u nadležnim veterinarskim službama rekli su nam da kontaktiramo njihovu službu za odnose sa javnošću, u ponedeljak?!
Tako su građani ostali uskraćeni za informacije kako treba da reaguju i imali razloga za zabrinutost.
Uznemirujuć je podatak da bi u slučaju neke veće opasnosti od zaraze, građani ipak morali da sačekaju da prođe vikend, pa tek onda da saznaju jesu li ugroženi.
U cilju sprečavanja unošenja uzročnika ove bolesti na područje Srbije, a na osnovu Zakona o veterinarstvu i Naredbe o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja zarazne bolesti afričke kuge svinja (Pestis Suum Africana) u Srbiju, na snazi je mera zabrane uvoza i tranzita svih pošiljki hrane životinjskog porekla iz Mađarske, ističe se u saopštenju.
- U narednom periodu preduzimaće se više zakonom propisanih mera od kojih je trenutno najznačajnija potpuna kontrola unošenja hrane životinjskog porekla iz Mađarske. Navedena mera će se sprovoditi u saradnji Ministarstva poljoprivrede - posebno granične veterinarske inspekcije i veterinarske inspekcije, sa Upravom carina i Upravom granične policije - napominje Ministarstvo.
Veterinarska inspekcija će u narednom periodu vršiti pojačan nadzor nad prometom hrane životinjskog porekla na svim mestima na kojima se uobičajeno obavlja promet ove vrste hrane.