Vučić i Kopman o narednim koracima Srbije ka Evropskoj uniji: Poznato o čemu su razgovarali iza zatvorenih vrata
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa Gertom Janom Kopmanom o evropskom putu Srbije, reformama i ispunjavanju obaveza iz pristupnog procesa, uz fokus na vladavinu prava i napredak u pregovorima sa Evropskom unijom.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa direktorom Direktorata Evropske komisije za proširenje i istočno susedstvo Gertom Janom Kopmanom i prisustvovao sastanku Operativnog tima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji.
- Sa Gertom Janom Kopmanom razgovarao sam o daljem napretku Srbije na evropskom putu i ispunjavanju obaveza iz pristupnog procesa. Posebnu pažnju posvetili smo usaglašavanju seta pravosudnih zakona sa preporukama Venecijanske komisije, usvajanju preostalih zakona u skladu sa preporukama ODIHR-a o unapređenju izbornog procesa, kao i formiranju REM-a.
Razmenili smo mišljenja i o pitanjima zajedničke spoljne i bezbednosne politike Evropske unije, kao i o novim inicijativama koje imaju za cilj da daju dodatni zamah politici proširenja.
Zajedno smo prisustvovali i sastanku Operativnog tima za pristupanje Srbije EU, gde smo se fokusirali na intenziviranje rada u oblasti vladavine prava, odnosno na ispunjavanje prelaznih merila u poglavljima 23 i 24, kao i na sprovođenje preporuka iz godišnjeg izveštaja Evropske komisije. Razgovarali smo i o dinamici realizacije Reformske agende u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan i razmotrili aktivnosti koje je potrebno preduzeti kako bismo dodatno unapredili pregovarački proces i pripremili preostale klastere za otvaranje - naveo je Vučić u objavi.