Iran uvodi ograničenja SAD u Ormuskom moreuzu: Tvrdi da preuzima kontrolu nad strateškim plovnim putem
Iran je danas poručio da SAD više ne mogu da transportuju oružje kroz Ormuski moreuz, navodeći da je ključni strateški plovni put stavljen pod "koordinisanu kontrolu" iranskih oružanih snaga.
Iranska vojska danas je saopštila da Sjedinjene Američke Države više neće moći da transportuju oružje kroz Ormuski moreuz ka svojim vojnim bazama u regionu, tvrdeći da je strateški plovni put sada pod "koordinisanom kontrolom" iranskih oružanih snaga.
- Od sada nećemo dozvoliti američkom oružju da prelazi Ormuski moreuz i ulazi u regionalne baze. Svaka zemlja koja želi da prođe kroz plovni put mora to učiniti pod nadzorom iranskih oružanih snaga - rekao je portparol iranske vojske, brigadni general Mohamed Akraminija, tokom ceremonije povodom 40. dana od sahrane bivšeg načelnika Generalštaba iranskih oružanih snaga, general-majora Abdolrahima Musavija.
On je naveo da zapadni deo moreuza kontroliše mornarica Iranske revolucionarne garde (IRGC), dok je istočni deo pod nadzorom mornarice iranske vojske, prenosi iranski Press TV.
Prema njegovim rečima, takav sistem kontrole omogućava jačanje iranskog nadzora nad regionom i može značajno da poveća prihode zemlje.
- Ova koordinisana i sinergijska kontrola, uz poboljšanje iranskog nadzora i suvereniteta nad regionom, generisaće prihode za zemlju i do dvostruko veće od prihoda od nafte - izjavio je on.
Akraminija je takođe ocenio da su "pokušaji neprijateljskih država da oslabe Iran tokom prethodnih godina propali", uključujući, kako je naveo, američke planove za uništavanje vojnih i nuklearnih kapaciteta zemlje.
Izvor: Tanjug