Katastrofa u Tuapseu poprima sve veće razmere: Apokalipsa na Crnom moru, diže se buna protiv Putina - zavijaju sirene po ceo dan, sunce se ne vidi zbog dima
Nakon četiri ukrajinska napada na naftna postrojenja, vazduh i voda su zagađeni, a meštani se žale da udišu naftu i pozivaju vlasti.
Požar, koji je, prema pisanju ruskog lista Komersant, sada ugašen, izbio je na morskom terminalu u crnomorskoj luci Tuapse nakon što je bio meta novog, četvrtog ukrajinskog napada dronom u kratkom periodu, dok medijski izveštaji sugerišu da bi se šteta mogla proširiti na rafineriju nafte, koja je nekoliko puta pogođena u protekle dve nedelje.
Centar za vanredne situacije Krasnodarskog kraja, gde se nalazi Tuapse, saopštio je da je više od 100 ljudi raspoređeno u gašenje požara na morskom terminalu. Načelnik lokalne opštine, Sergej Bojko, rekao je da je 85 ljudi smešteno u hotelima u gradu, evakuisano iz obližnjih kuća. Skoro 800 ljudi - uključujući mnogo volontera - i oko 50 komada specijalne opreme bilo je uključeno u gašenje četvrtog požara za dve nedelje.
Ukrajinska Jedinica za bespilotne sisteme izvestila je da još uvek procenjuje štetu koju je napad naneo, ali ističu da su u prethodnim ukrajinskim napadima na rafineriju nafte u Tuapseu uništili najmanje 24 rezervoara, oštetili najmanje još četiri, primorali postrojenje da se zatvori i izazvali nekoliko požara čije je gašenje trajalo danima, kako piše Institut za proučavanje rata (ISW) u svom najnovijem izveštaju.
Nezavisni emiter RTVI je izvestio da je rafinerija nafte u Tuapseu, kojom upravlja Rosnjeft, u petak ujutru bila u plamenu, dodajući da njegovi reporteri nisu videli požar na morskom terminalu za koji vlasti kažu da je pogođen. Informacije su takođe govorile o nestanku struje u celom gradu.
Tuapse je u vanrednom stanju od utorka, kada je ukrajinski napad dronom izazvao veliki požar u rafineriji nafte, što je dovelo do evakuacije obližnjih stanovnika i ispuštanja nafte u priobalne vode. Rafinerija je obustavila rad nakon što je prvi put napadnuta 16. aprila.
Ljuti na vlasti
Ruska agencija za zaštitu potrošača, Rospotrebnadzor, savetovala je stanovnicima Tuapsea da ograniče vreme provedeno napolju, drže prozore zatvorenim i nose maske kada izlaze napolje zbog povišenog nivoa benzena u vazduhu. Benzen je visoko toksična hemikalija, potvrđeni kancerogen. Opštinske vlasti su takođe otkazale sve javne događaje između 1. i 11. maja, perioda tokom kojeg Rusi slave Praznik rada i Dan pobede, izveštava Moskou Tajms.
Ruski lider Vladimir Putin, nakon što ga je obavestio guverner Venijamin Kondratjev, rekao je ranije ove nedelje da "nema opasnosti i da se ljudi nose sa izazovima sa kojima se suočavaju" usred napada na Tuapse.
Ali prema izveštajima medija, raspoloženje među meštanima je znatno drugačije nakon nekoliko napada koji su zacrnili nebo nad gradom i zagadili vazduh i vodu naftom i štetnim hemikalijama. Stanovnici Tuapsea - od kojih su mnogi bili primorani da se evakuišu nakon napada - izrazili su na društvenim mrežama svoje nezadovoljstvo reakcijom vlade, žaleći se da zvaničnici izgledaju više fokusirani na ekonomske posledice napada nego na javno zdravlje.
Besni su na lokalne vlasti, koje optužuju da su ih napustile da se nose sa posledicama rata. Meštani se takođe žale da su vlasti malo saopštile o eskalirajućoj ekološkoj katastrofi u gradu.
"Ljudi udišu naftu, automobili su prekriveni crnom sluzi, plašimo se da pustimo decu napolje - i pokušavaju da nas ućutkaju", napisao je jedan stanovnik.
"Ovo više nije negde daleko, to je odmah ispred naših prozora. Za četiri godine nisu uspeli da zatvore nebo ni iznad jedne rafinerije. Nema zaštite. Jednostavno su nas napustili - mi smo kao mete na streljani. A sada pozivaju na 'odlučne mere'? Svaka njihova 'odlučna' odluka nam samo donosi novi krug pakla", rekao je drugi korisnik.
"Više se ne plašim NATO-a, već izlaska iz kuće"
"Nafta bukvalno pada sa neba. Ne možemo da dišemo. Čitav grad miriše na lož-ulje, kaplje po automobilima", rekla je za CNN Elmira Ajrapetjan, preduzetnica koja vodi agenciju za brendiranje u obližnjem Krasnodaru i došla je u Tuapse da pomogne u čišćenju.
"Više se ne plašim NATO-a. Plašim se da izađem iz kuće. Sirene za vazdušnu opasnost zavijaju, sunce se ne vidi zbog dima“, kaže mlada meštanka u videu na X, dok izražava svoje negodovanje prema vlastima. „Veoma je blizu tačno onome kako sam zamišljala 'svetlu budućnost' pod vođstvom ovih vlasti", dodala je ironično.
Državna televizija je prikazala novinara kako stoji na pocrneloj, zagađenoj plaži, koristeći lopatu da bi demonstrirao koliko je duboko prodrla zemlja koja pada sa neba.
Mnogi stanovnici na društvenim mrežama, uz bes i očaj, takođe su izneli optužbe na račun Kremlja, kritikujući ono što vide kao nedostatak efikasne akcije centralnih vlasti u Moskvi. "Zagađenje, požari, emisije – ništa od toga neće nestati za dan ili čak godinu dana", objavila je jedna žena. "Ovo će uticati na zdravlje ljudi, zdravlje naše dece, životnu sredinu i budućnost grada. Sve se ovo moglo izbeći. Ali nečije ambicije i odluke su se još jednom pokazale važnijim od naše bezbednosti", zaključila je.
Ukrajinski napadi na rusku naftnu infrastrukturu smanjili su prosečnu proizvodnju u ruskim rafinerijama nafte na najniži nivo od decembra 2009. Blumberg je u četvrtak izvestio da podaci analitičke firme OilX pokazuju da je prosečna proizvodnja ruskih rafinerija pala na prosečno 4,69 miliona barela dnevno, što je najniži dnevni prosek od decembra te godine, objavio je ISV.
Ukrajinske snage su značajno eskalirale svoju kampanju udara na ruske naftne resurse u martu i aprilu.