Kuba odbila 100 miliona dolara iz SAD: Rubio optužio režim da blokira pomoć građanima
Kubanska vlada odbila je ponudu Sjedinjenih Američkih Država za humanitarnu pomoć u vrednosti od 100 miliona dolara, tvrdio je u petak američki državni sekretar Marko Rubio. Izjava dolazi u trenutku dok se Kuba bori sa posledicama razornog uragana, oslabljenom ekonomijom i dugotrajnom nestašicom goriva, piše Hil.
SAD je u februaru već obezbedio šest miliona dolara humanitarne pomoći za stanovnike ostrva, a distribuciju je sprovela neprofitna organizacija Karitas, povezana sa Katoličkom crkvom. Rubio tvrdi da su Sjedinjene Države bile spremne da pošalju još pomoći, ali da je kubanski režim "stao na put". Novinarima u Italiji izjavio je da je o isporuci pomoći ove nedelje razgovarao i sa papom Lavom XIV tokom sastanka u Vatikanu.
- Ponudili smo tamošnjem režimu humanitarnu pomoć od 100 miliona dolara, za koju, nažalost, do danas nisu dali saglasnost da se distribuira narodu Kube. Dakle, pružili smo pomoć nakon uragana, ali nudimo i više, a režim je taj koji to ne prihvata“, rekao je državni sekretar. „Razgovarali smo o tome i nadamo se da ćemo uspeti to da ostvarimo jer želimo da pomognemo narodu Kube, koji pati zbog nesposobnog režima koji je uništio državu i njenu ekonomiju - dodao je Rubio.
Kubanski ministar: To je bajka
Kubanski ministar spoljnih poslova Bruno Rodriges Parilja oštro je reagovao u petak uveče, negirajući postojanje takve ponude i optužujući SAD za pogoršanje humanitarne krize u zemlji.
- Svestan da mora da laže kako bi opravdao svoj zločinački napad na kubanski narod, američki državni sekretar izmišlja bajku o navodnoj ponudi pomoći od 100 ili više miliona dolara, pokušavajući da prevari i kubanski i američki narod - napisao je Rodriges Parilja na društvenoj mreži Iks. - Ono što taj nekulturni političar veoma dobro zna, kao i mnogi drugi jer je to javno dostupna informacija, jesu milijarde dolara štete koju Kubi nanosi američki ekonomski rat. Treba biti veliki cinik da bi se bez srama na tako lažljiv način govorilo o navodnoj pomoći.
Pozadina krize: Embargo i nestašica goriva
SAD održava ekonomski embargo koji zabranjuje većinu trgovine sa Kubom, ali postoje izuzeci koji uključuju izvoz hrane, lekova, humanitarne robe i pomoć u slučaju katastrofa. Nakon što je uragan Melisa prošle jeseni pogodio ostrvo, Rubio je najavio da će SAD pomoći u oporavku, ali je distribuciju usporila nestašica goriva koja i dalje traje.
Trampova administracija uvela je naftni embargo Kubi u januaru nakon američke vojne operacije u Venecueli, u kojoj je uhapšen bivši vođa Nikolas Maduro, i upozorila druge zemlje da ne posluju sa njima. Izveštaj Ujedinjenih nacija objavljen u aprilu navodi da na ostrvo već tri meseca ne stižu dovoljne zalihe goriva, uprkos pojedinim pošiljkama iz Rusije, što je zemlju gurnulo u "akutnu i dugotrajnu" humanitarnu krizu. Ostrvska električna mreža više puta je doživela kolaps, a pristup hrani, vodi i lekovima je ograničen.
SAD uveo nove sankcije
Otkako je predsednik Tramp prošle godine ponovo preuzeo dužnost, SAD je pojačao pritisak na Kubu, koristeći svoju ekonomsku moć za podsticanje političkih reformi. Ministarstvo spoljnih poslova u četvrtak je uvelo nove sankcije protiv dva kubanska subjekta i jedne osobe koje administracija optužuje za podršku komunističkom režimu, uključujući krovnu kompaniju pod kontrolom kubanske vojske, poznatu kao GAESA.
- Postoji kubanska vlada koja ima svoj budžet, a onda postoji i ta privatna kompanija koja ima više novca od vlade - objasnio je Rubio u petak, braneći sankcije. - Ništa od novca te kompanije ne odlazi na izgradnju ijednog puta ili mosta, niti obezbeđuje ijedno zrno pirinča bilo kom Kubancu, osim ljudima koji su deo GAESA-e. Ovo je sankcija protiv kompanije koja krade od kubanskog naroda za dobrobit nekolicine - rekao je, najavljujući i mogućnost uvođenja dodatnih sankcija.
Izvor: Srbija Danas/Index.hr