"Možemo da dobijemo obogaćeni uranijum kad god hoćemo": Tramp diže tenzije u odnosu sa Iranom, svet u strahu od daljih koraka
Iako ne planira sastanak sa iranskim liderom, predsednik SAD ne zatvara vrata pregovorima.
Američki predsednik Donald Tramp poručio je da Sjedinjenim Američkim Državama nije neophodan bilo kakav formalni sporazum sa Iranom kako bi došle do obogaćenog uranijuma iz te zemlje.
Govoreći novinarima u Ovalnom kabinetu, Tramp je istakao da bi Vašington, ukoliko to želi, mogao veoma brzo da dođe do tog materijala.
- Mogli bismo da ga dobijemo odmah. Ne mislim da bi mogli da nas zaustave kada bismo mi želeli da ga dobijemo, ali nema razloga za to. Uranijum je zakopan, rekao je on, prenosi Rojters.
Američki predsednik se osvrnuo i na mogućnost direktnih razgovora sa iranskim vrhom, naglasivši da u ovom trenutku ne planira sastanak sa vrhovnim vođom Modžtabom Hameneijem. Ipak, ostavio je otvorenu mogućnost da do susreta dođe ukoliko bi dve strane postigle dogovor.
- Ako se to desi, ja bih pokazao poštovanje, poručio je Tramp, sugerišući da bi potencijalni sporazum mogao da promeni dinamiku odnosa između Vašingtona i Teherana.
Podsetimo, Tramp je i ranije iznosio stav da će SAD na kraju preuzeti kontrolu nad iranskim zalihama visoko obogaćenog uranijuma, uprkos jasnim porukama iz Teherana da Iran nema nameru da preda taj materijal. Ovakve izjave dodatno podižu tenzije između dve zemlje, čiji su odnosi već godinama opterećeni pitanjem nuklearnog programa i međunarodnih sankcija.
Srbija Danas