Šojgu najavio veliki događaj u Rusiji: 2027. godine Moskva postaje "centar sveta"
Rusija planira da bude domaćin još jednog međunarodnog foruma o bezbednosti 2027. godine, izjavio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu na sastanku sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jijem.
"Takođe planiramo da održimo forum sledeće godine, s obzirom na to da je prvi forum održan u Rusiji krajem maja ove godine potvrdio svoju efikasnost", rekao je Šojgu, prenosi agencija TASS.
On se zahvalio kineskoj strani na učešću na forumu i napomenuo da su održani kontakti između BRIKS-a i Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS), kao i bilateralni sastanci.
Govoreći o saradnji između Moskve i Pekinga, Šojgu je primetio da se "interakcija osnažuje u okviru multilateralnih formata - UN, BRIKS, ŠOS, G20 i APEK".
"Uspevamo da održimo visok intenzitet rusko-kineskih političkih kontakata, pre svega zahvaljujući kontaktima na visokom nivou. Glavna pokretačka snaga za unapređenje bilateralne saradnje, kao i ranije, su kontakti između lidera naših zemalja“, naglasio je Šojgu.
Po njegovom mišljenju, nedavna poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Kini, njegova 25. po redu, potvrđuje posebnu prirodu međudržavne saradnje na najvišem nivou.