Tramp tvrdi da su Iranci oborili helikopter Apač iznad Ormuskog moreuza "Amerika će odgovoriti..."
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je Iran odgovoran za obaranje američkog helikoptera tipa Apač tokom prethodne noći iznad Ormuskog moreuza.
Prema rečima američkog predsednika, letelica je patrolirala iznad ovog ključnog pomorskog pravca za međunarodni transport nafte i robe.
U helikopteru su se nalazila dva pilota, ali su obojica ostala "bezbedna i nepovređena", dodao je Tramp.
On je takođe izjavio da Sjedinjene Države "moraju, iz nužde, da odgovore na ovaj napad".
U svom saopštenju Tramp je naveo da je Iran odgovoran za incident i naglasio da će Vašington preduzeti odgovarajuće mere kao odgovor.
Sjedinjene Države i Iran i dalje su formalno vezani sporazumom o prekidu vatre, koji je ponovo uspostavljen u ponedeljak nakon što su Iran i Israel razmenili vatru u nedelju uveče.
Iran je napao Izrael u, kako je naveo, odgovoru na pojačanu izraelsku ofanzivu u Lebanon, gde se Israel Defense Forces bore protiv Hezbollah, saveznika Irana.
Iran i Sjedinjene Države takođe su međusobno izveli ograničene vojne udare. Američka vojska je više puta obarala iranske dronove i gađala lokacije povezane sa lansiranjem raketa, uključujući napade izvedene rano u subotu ujutru.