Diković: Saradnja Srbije i NATO je u interesu očuvanja mira
BEOGRAD - Načelnik Generalštaba vojske Srbije general Ljubiša Diković rekao je da Srbija čvrsto stoji na stanovištu da je sadašnja i buduća saradnja NATO-a i Srbije, kao vojno neutralne države i članice Partnerstva za mir u zajedničkom interesu očuvanja mira, posebno na Balkanu.
On je, na konferenciji za novinare rekao da su naša zemlja i NATO u poslednjih 16 godina prošli dug put, od agresije i sukoba, do saradnje kroz program Partnerstvo za mir. Prema njegovim rečima, važan korak u saradnji sa Severnoatlantskim savezom je potpisivanje individualnog programa, odnosno akcionog plana partnerstva.
"Učešćem u aktivnostima individualnog plana partnerstva, Vojska Srbije će dalje razvijati široki spektar svojih sposobnosti. Želimo da najbolje svetske standarde primenjujemo u našoj vojsci, radi razvoja sposobnosti. Naravno, te standarde primenjivaćemo na način koji ne dovodi u pitanje opredeljenje Republike Srbije za vojnu neutralnost, niti one specifičnosti koje našu vojsku čine vojskom Srbije", rekao je Diković.
On je dodao da individualni akcioni plan- IPAP, nema obavezujući karakter, u smislu nametanja volje i da Srbija sama bira ciljeve i ono što joj odgovara.
"Posebnu korist za Vojsku Srbije očekujemo od unapređenja praktične saradnje u suprotstavljanju savremenim izazovima bezbednosti. Izgradnja sposobnosti za suprotstavljanje terorizmu, sajber ugrožavanju, ilegalnim emigracijama i poboljšanju energetske bezbednosti. Takođe, namera nam je da nastavimo jačanje sposobnosti VS za učešće u operacijama širom sveta, pod vođstvom UN i EU - rekao je Diković.
Načelnik Generalštaba VS, koji će razgovarati sa predsedavajućim Vojnom komitetu NATO-a, generalom Knudom Bartelsom, poručio je da su pred njima važne teme i da će razgovarati o bezbednosnoj situaciji sa težištem u regionu i na Balkanu, kao i o bezbednosnim izazovima i budućoj saradnji.
Diković je zahvalio Bartelsu na, kako je rekao, odličnoj saradnji koju VS ima sa snagama KFOR-a.
"VS u KFOR-u vidi garant bezbednosti i stabilnosti na KiM. Naša saradnja je intenzivna i obuhvata različite aktivnosti, od sastanaka na svim nivoima, preko veoma efikasnih jednovremenih patrola, do odskora uvedenih i jednovremenih osmatračnica", rekao je Diković.
Predsedavajući vojnom komitetu NATO-a general Knud Bartels izjavio je da se nada da će potpisivanje novog individualnog akcionog plana partnerstva- IPAP-a, izmedju NATO-a i Srbije dovesti do značajnog porasta u nivou razumevanja i mogućnosti za zajednički rad.
"Svakako poštujemo politiku Republike Srbije po pitanju vojne neutralnosti, i upravo na takvoj osnovi NATO saradjuje sa velikim brojem partnera širom sveta. Preko programa Partnerstvo za mir i IPAP-a, NATO i Srbija mogu da uče zajedno po istim standardima, kako bi bile spremne da pruže pomoć u bilo kakvoj vanrednoj situaciji brzo i efikasno", kaže Bartels.
On je dodao da se interoperativa koristi i u drugim oblastima, u kojima NATO i Srbija saradjuju, kao što je upravljanje krizama, NATO program za izgradnju integriteta, medicinska podrška u mirovnim operacijama i bezbednosni program za nauku i mir.
"Čvrsto verujem u potencijal odnosa Srbije i NATO-a. Srbija je kao svaka druga država deo evropske porodice i NATO želi da blisko saradjuje sa vama, kao i sa svim našim ostalim Evropskim partnerima", rekao je Bartels.
Delegacija vojnog komiteta NATO-a boraviće u Srbiji danas i sutra.