EP, KVALIFIKACIJE: Istorijski trijumf Islanda nad "lalama", podela bodova u Zenici

13.10.2014. 20:27 23:14
Detalj sa meča trećeg kola kvalifikacija za EURO 2016. između Bih i Belgije
Detalj sa meča trećeg kola kvalifikacija za EURO 2016. između Bih i Belgije / Izvor: Beta/AP

Ostrvljani sgolovima Sigurdsona stigli do prve pobede u istoriji protiv Holandije (2:0), dok su Česi u istoj grupi već posle sat vremena igre osigurali pobedu u Astani. Belgija odnela bod sa gostovanja Bosni i Hercegovini, dok je Hrvatska ispratila Azerbejdžan sa pola tuceta golova.

Fudbaleri Islanda napravili su najveće iznenađenje u mečevima kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. godine u Francuskoj. Ostrvljani su u Rejkjaviku, u meču grupe A, bili bolji od trećeplasirane reprezntacije sveta Holandije rezultatom 2:0, savladavši "lale" prvi put u svojoj istoriji. Trijumf domaćina za anale islandskog fudbala doneo je Sigurdson golom sa bele tačke u 10. minutu, koji je potvrdio tri minuta pre odlaska na odmor.

Ovo je treća vezana pobeda države sa severa Evrope od starta kvalifikacija kojom su se već sada značajno približili istorijskom plasmanu na Evropski šampionat, doksu Holanđani upisali i drugi trijumf u samo tri odigrane runde.

Fudbaleri Češke slave gol u meču trećeg kola kvalifikacija za EURO 2016. protiv Kazahstana / Izvor: Beta/AP

U istoj grupi fudbaleri Češke su u prvom meču dana savladali selekciju Kazahstana rezultatom 4:2 (2:0). Česi su trećim vezanim trijumfom u kvalifikacijama sačuvali čelo tabele grupe A sa maksimalnim učinkom. Oni su u Astani slavili sigurnu pobedu koju su najavili sa dva gola u prvom poluvremenu, a osigurali je već posle jednog časa igre. Golove za Češku postigli su Dočkal i Lafata u prvom, odnosno, Krejči i Necid u drugom poluvremenu. Domaćini su tek u samoj završnici uspeli da ublaže poraz, kada je pri rezultatu 3:0 Logvinenko postigao gol u 84. minutu, da bi nakon četvrtog gola Čeha u zaustavnom vremenu isti igrač još jednom pogodio za konačnih 2:4.

Za Tursku je EURO u Francuskoj već sada samo san, pošto su samo remizirali na gostovanju Letoniji (1:1), pa posle tri kola ima samo jedan osvojen bod.

Detalj sa meča trećeg kola kvalifikacija za EURO 2016. između Velsa i Kipra
Detalj sa meča trećeg kola kvalifikacija za EURO 2016. između Velsa i Kipra / Izvor: Beta/AP

Vels je pobedom nad Kiprom (2:1) potvrdio prvo mesto u grupi B, dok ga u stopu prati Izrael koji je "het-trikom" Damarija stigao do pobede nad Andorom (3:1), druge u kvalifikacijama, za drugo mesto uz bod manje i meč manje od vodećih Velšana.

U jednom od derbija dana Bosna i Hercegovina i Belgija su u okviru iste grupe podelili bodove na "Bilinom Polju" u Zenici (1:1). Edin Džeko je u 28. minutu doveo "zmajeve" u vođstvo, ali je Naingolan početkom nastavka doneo bod "crvenim đavolima". Ekipa Safeta Sušića tako ni posle tri odigrana kola ne zna za pobedu u kvalifikacijama.

Hrvatska je posle trijumfa u Sofiji zabeležila još jednu očekivanu, a ovog puta i ubedljivu pobedu, isprativši kući Azerbejdžan sa šest golova u mreži (6:0). U Osijeku su pogađali Perišić dva puta, odnosno, KramarićBrozovićModrić, ali i Sadigov u sopstvenu mrežu, za kompletan krah gostiju sa obale Kaspijskog jezera.

Gracijano Pele slavi gol u meču trećeg kola kvalifikacija za EURO 2016. protiv Malte / Izvor: Beta/AP

Italija je odigrala mršavih 1:0 na Malti, a jedini gol za "azure" postigao je Gracijano Pele u 24. minutu, za treći trijumf i deobu prvog mesta grupe G sa "vatrenima". Bugari su zabeležili drugi vezani poraz, ovog puta na gostovanju Norveškoj u Oslu (2:1). Posle ranog vođstva domaćih preko Eliunusija, Bodurov se pre odlazak na odmor iskupio za autogol protiv Hrvatske u prošlom kolu, ali je Nilsen u 72. minutu doneo Norveškoj drugu uzastopnu pobedu i treće mesto na tabeli.