Het-trik Zvezde uz mega mučenje

22.02.2015. 16:36
KK Crvena zvezda
KK Crvena zvezda / Izvor: MN Press

U odličnoj utakmici, punoj preokreta i rezultatske neizvesnosti, košarkaši crveno-belih pobediše Megu 80:74 za osmi trijumf u Kupu Radivoja Koraća. MVP finala je Luka Mitrović.

Košarkaši Crvene zvezde opravdaše ulogu favorita i u Beograd zasluženo vratiše trofej "Žućkove levice". Posle lošeg poluvremena, blickrig Luke Mitrovića u trećoj deonici doneo je preokret vredan osmog trofeja Kupa Radivoja Koraća. Istina, pobednik se nije znao do poslednjeg sekunda... Crvena zvezda - Mega Leks 80:74 (16:21, 19:21, 24:15, 21:17).

Luka Mitrović
Luka Mitrović / Izvor: MN Press

U jubilarnom, 50. izdanju Kupa, očekivano finale imalo je sve što je publici bilo potrebno. Rezultatski preokret, potpunu neizvesnost, lepe poteze i sjajno navijanje. No, nije Zvezda blistala, ali je uspela da pronađe rešenje za igru protiv Mege. Mege, koja je kontrolisala meč tokom prvog poluvremena.

Repriza prošlogodišnjeg finala imala je sličan scenario sa apsolutno identičnim epilogom. Mega je imala i plus od deset poena (42:32)... Naravno, Zvezda se ne otpisuje rano, a bilo je jasno da će odbrana proraditi. Kada jeste, a moramo da priznamo da je Megina zona "radila posao", stvari na parketu su se promenile. S početkom drugog poluvremena i minijaturom kapitena Mitrovića Zvezda je minus pretvorila u plus. Plus koji nije ispuštala do kraja. Istina, izabranici Dejana Milojevića nisu dali da se stvari završe pre poslednje sirene. Ali...

Zvezda je, ako se sve sumira, ovako, ad-hok, bila bolja za minijature Mitrovića i Kalinića, koji su u pravom trenutku pogodili. Jokić, Miljenović i, možda, Zagorac nisu bili dovoljni da se savlada, u poslednjim momentima, staložena Zvezda.

Nikola Kalinić
Nikola Kalinić / Izvor: MN Press

CRVENA ZVEZDA - MEGA LEKS 80:74

Crvena zvezda:

Vilijams 14 (8as), Rebić, Dangubić, Mitrović 21 (12sk), Lazić, Blažič 7, Kalinić 17, Marjanović 10, Tejić, Dženkins 4, Jović 3, Cirbes 4.

Mega Leks:

Kešelj 5 (2/10 iz igre), Krstić 14, Đoković, Jaramaz, Veljković, Miljenović 21, Jokić 18, Simović, Zagorac 10 (0/6 za tri), Simeunović, Nikolić 2, Musli 4.

4. ČETVRTINA

Miljenović sa pet vezanih poena poravnava rezultat (59:59). Trojkama Mega uspeva da zadrži korak, da ne dozvoli Zvezdi da se odlepi iako su imali i pet-šest poena. Posle kontre Kešelja Mega je ponovo povela 70:68.

Kalinićeva trojka "tera" Zvezdu na 75:72 150-tak sekundi pre kraja, a u isto vreme Nikola Jokić dobija 5. faul. Mega se ne predaje, a i ne koristi pregršt ofanzivnih skokova na samom kraju... Konačno, Zvezda slavi osmi trofej - 80:74

3. ČETVRTINA

Poluvreme počinje trojkom Kalinića... Dženkins pravi četvrti faul... Mega troši tri napada... Zvezda je došla, ponovo do koša minusa (40:42). Cirbes zbog prigovora dobija tehničku.

Ipak, Mega za tri minuta knjiži samo dva poena. Zvezda je u dobroj seriji - 10:2 te prvi put vodi (45:44). Luka Mitrović u 23. minutu ima 14 poena i 10 skokova! Trećom trojkom Jokić smiruje navijače... Mega vodi 48:47.

Mitrović "sipa" (19p, 11sk). Pomaže mu Kalinić... Mega je izgubila kontrolu utakmice...

Mega Leks
Mega Leks / Izvor: MN Press

2. ČETVRTINA

Rade Zagorac je najraspoloženiji - 10 poena, a Mega "maltretira" zonskim presingom, pa onda i 2-3 zonom Zvezdu. U 12. minutu je 25:16 za Megu.

Posle plusa od devet za Megu, crveno-beli su uspeli da smanje. Pre svega zbog bržeg trčanja i par asistencija Markusa VIlijamsa. Dve-tri asistencije i tri zakucavanja... I, eto Zvezde na -1 (28:29).

Polse šest promašaja Jokić pogađa trojku (23:28), a uz njega veliku većinu poena dadoše Zagorac (10p) i Miljenović (6). Sa dve vezane trojke (Jokić/Kešelj) Mega ide ponovo ima 35:28! Minut pre kraja Mega je imala 42:32.

Jokić ima 12 poena, Markus Vilijams 11. Mega ima skok više, a Zvezda čak devet izgubljenih lopti.

1. ČETVRTINA

Zvezda počinje bez Marjanovića, sa Cirbesom na centru, ali samo zbog petorke Mege. Prve poene u finalu upisao je Nenad Miljenović. Zvezda je tri minuta bila bez koša, a Mitrović je prvi upisao s linije penala. Majk Cirbes je u ta tri minuta imao pet skokova!

Na sredini prve deonice Zvezda nema šut, ali ni organizaciju napada. Malo precizniji su igrači Mege i vode 6:3. Zvezda je uspela da se sredi u odbrani, ali napad škripi. Mega, takođe, ne blista u ofanzivi i sve akcije se završavaju uglavnom individualnim rešenjima. Opet, Jokić, Musli i ostali visoki igrači uspevaju da "otmu" koju loptu pod Zvezdinim košem i to je razlog što imaju malu prednost od početka.

Posle 10. minuta igre Mega vodi 21:16.