SP U ODBOJCI: Skupo plaćene greške

11.09.2014. 16:34 19:12
Srećko Lisinac
Srećko Lisinac / Izvor: Foto: fivb.org

U drugom kolu E Grupe Srbija – SAD 1:3 (25:23, 29:31, 17:25, 21:25). U petak slobodan dan, a u subotu protivnik je Francuska.

Srpski odbojkaši izgubili su od SAD 1:3 (25:23, 29:31, 17:25, 21:25) u drugom kolu E grupe Svetskog prvenstva u Poljskoj. Ovo je drugi poraz Srbije, a prvi u drugoj fazi takmičenja. Na taj način su „orlovi“ sebi zakomplikovali situaciju jer posle nekompletnog drugog kola zauzimaju peto mesto sa devet bodova. To znači da će do kraja morati da pobede obe utakmice kako bi se plasirali u narednu fazu, a protivnici su Francuska i Iran.

Prva dva seta su bila dosta izjednačena. U drugom su Amerikanci vodili 24:20, ali je Srbija izjednačila na 24:24. Ipak, protivnik je kontrolisao set i iskoristio desetu set loptu. Tada su kola krenula nizbrdo za izabranike Igora Kolakovića. To se posebno odnosi na kraj trećeg i četvrtog seta kada nisu uspevali da uhvate priključak. Američki odbojkaši su odlično servirali, osvojili su deset poena na servis, a srpski samo dva. Uz to su „orlovi“ redovno pravili servis greške. Ako se tome doda da su imali pet grešaka više od protivnika onda je poraz bio neizbežan.

U petak je slobodan dan u Poljskoj, a u subotu je protivnik Francuska. Meč se igra od 16:30 časova.

Srbija: N. Kovačević, U. Kovačević, Petrić, Petković, Stanković, Jovović, Nikić, Atanasijević, Starović, Podraščanin, Rosić, Lisinac. Selektor: Igor Kolaković.

SAD: Anderson, Sander, Li, Lotman, K. Šođi, Ćareli, Kristenson, Klark, Holt, Reft, Smit, E. Šođi. Selektor: Džon Sperov.

Prenos uživo možete da pratite na Srbijadanas.com:

4. set - 21:25

Počelo je izjednačeno, a onda je Kristenson jedan na jedan izblokirao Uroša Kovačevića i SAD vodi 6:4. Ipak, prošao je napad Atanasijevića i Srbija je izjednačila na 7:7. Naredni poen pripada Amerikancima koij na prvi tehnički tajm aut odlaze sa prednošću 8:7.

Holt je bio odličan u bloku i SAD vodi 12:9. Potm je izblokiran i Uroš Kovačević, pa je rezultat 14:10. Na drugi tehnički tajm aut se otišlo 16:13 za SAD.

Zablistao je Lisinac. Prvo je izblokirao Smita, a onda i odlično servirao za 17:17. Sperov je morao da zatraži tajm aut. Opet Srbija loše servira, a SAD dolazi do vođstva 21:19. Kolaković traži tajm aut. Holt je zatim odservirao as za vođstvo 22:19. U narednom napadu je pogrešio Uroš Kovačević i protivnik vodi 23:19. Isti igrač je izblokiran na kraju za konačnih 25:21 za SAD.

3. set - 17:25

SAD je počela dobro treći set, povela je 5:3, ali su "orlovi" izjednačili na 5:5. Atanasijević je uhvaćen u bloku i protivnik ide na prvi tehnički tajm aut sa rezultatom 8:6.

Igralo se poen za poen, a onda je Atanasijević poslao loptu u aut i SAD vodi 11:8. U narednom napadu je Kristenson povećao na 12:8 i Kolaković je zatražio tajm aut. Prednost je nastavila da raste, a na drugom tehničkom tajm autu rezultat je bio 16:11 za SAD.

Pošto je Atanasijević izblokiran, Kolaković ga izvodi iz igre i ubacuje Sašu Starovića. Kada je SAD povećao na 20:13 Kolaković je promenio skoro celu prvu postavu. Do kraja seta je SAD rutisnki odradila posao i dobila taj deo igre rezultatom 25:17.

2. set - 31:29

I ovaj set je počeo izjednačeno i igra se poen za poen. Nikola Kovačević je smečovao za prvo vođstvo Srbije 6:5. Podraščanin je bio odličan u bloku, a onda su se Amerikanci upecali, pa je r ezultat 8:7.

Amerikanci odlično serviraju i preokreću na 10:9. Srećko Lisinac je odličan u bloku za vođstvo Srbije 13:12. Ipak, SAD preokreće i na drugi tehnički tajm aut odlazi sa rezultatom 16:15.

Nikić je poslao loptu u aut i SAD vodi 17:15. Protivnik je povećao na 18:15, pa je umesto Nikića ušao Uroš Kovačević. Atanasijević je izblokiran i Amerikanci vode 23:19. Kolaković mora da traži tajm aut. SAD je imao četiri set lopte, ali se razigrao Nikola Kovačević i Srbija je smanjila na 24:22. Američki selektor je morao da zatraži tajm aut. Nikola je izblokirao Andersona i Srbija je smanjila na 24:23. Novi tajm aut za SAD. Podraščanin je opet odlično servirao, a Atanasijević je izjednačio na 24:24. (Igralo se izjednačeno, a SAD je iskoristila tek desetu set loptu. Poen je doneo Smit i to odličnim servisom za konačnih 31:29.

1. set - 25:23

Počelo je dosta izjednačeno i igralo se poen za poen. Podraščanin je izblokirao Sandera i Srbija je prvi put povela 4:3.Sander je potom odlično servirao i SAD je povela 5:4. U bloku se istakao Lisinac, a Atanasijević je iskoristio kontru, pa je Srbija prvi put povela sa dva razlike 7:5. Srbija je na prvi tehniočki tajm aut otišla sa rezultatom 8:6.

Posle odmora igra se poen za poen i Srbija održava prednost od dva poena. Posle jednog lošeg prijema, Amerikanci koriste kontru i izjednačavaju na 13:13. Naredni poen je bio dug i pripao je protivniku posle greške Nikića, pa SAD vodi 14:13. Ponovo je Lisinac bio odličan u bloku i Srbija vodi 15:14. Na drugi tehnički tajm aut SAD odlazi sa prednošću 16:15.

I posle drugog odmora se nastavilo sa igrom poen za poen. Atanasijević je odlično servirao za novo vođstvo Srbije 19:18. Selektor SAD je morao da zatraži odmor. Sada je Sander odservirao as, pa SAD vodi 21:20. Atanasijević je potom poslao loptu u aut i SAD vodi 22:20. Ipak, preko istog igrača Srbija izjednačuje na 22:22. Nikić smečuje po bloku za 23:22. Atanasijević je potom doneo 24 poen i dve set lopte. Srbija pravi seriju 4:0. Pobedonosni poen donosi Nikić za 25:23.